Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Polskie Radio 24 80 lat od Jałty. "Początek zniewolenia"

- Tym, co przede wszystkim szokowało Polaków tamtego okresu, to dramatyczne przesunięcie granic, dramatyczna amputacja połowy kraju. W dłuższej perspektywie, kiedy się patrzy na historię lat 1945-1989, Jałta to jest niewątpliwie początek zniewolenia, chociaż w lutym 1945 r. nie było jeszcze jasne, jak to zniewolenie będzie wyglądało - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Przeperski, historyk z Muzeum Historii Polski i PAN.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Zobacz także Michał Przeperski konferencja jałtańska Jałta

Cichociemni. Pierwszy przerzut do okupowanej Polski

Nazywano ich cichociemnymi. 316 doskonale wyszkolonych spadochroniarzy. Przybywali nocą i byli uczeni zabijać po cichu. Wysyłani do najbardziej niebezpiecznych zadań na terenie okupowanej przez Niemców Polski, postępowali zgodnie z maksymą: "Wywalcz Polsce wolność lub zgiń".
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa Cichociemni Elżbieta Zawacka Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie Powstanie Warszawskie Stanisław Sosabowski Wielka Brytania historia Polski

83 lata temu powstała Armia Krajowa - największa i najsilniejsza podziemna armia

83 lata temu powstała największa i najsilniejsza podziemna armia w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie - Armia Krajowa. Zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego powstało 14 lutego 1942 roku. Rozkaz w tej sprawie podpisał Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych generał Władysław Sikorski. W piątek 14 lutego 2025 roku  obchodzony jest po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.Inicjatorem powstania tego święta państwowego był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa

Przeżyliśmy Gross-Rosen. 80 lat od wyzwolenia obozu

Dziś w tym miejscu leży Rogoźnica, oddalona około 60 km od Wrocławia. W czasie II wojny światowej Niemcy założyli tu obóz pracy. Gross-Rosen oficjalnie nazywany był przez Niemców obozem aresztu ochronnego. W rzeczywistości, jak to przyznali sami członkowie jego załogi w zeznaniach na procesie w Hamburgu, był to jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Gross-Rosen Armia Czerwona Niemcy III Rzesza nazizm