Polskie Radio
Section05

zbrodnie wojenne

Ostatnia zbrodnia w więzieniu na Zamku Lubelskim

Z więzienia zarządzanego przez Gestapo Zamek Lubelski płynnie stał się więzieniem, które zapełniać swoimi wrogami zaczęło NKWD i UB. Do 1954 roku było tu więzienie i katownia ubecka. Od wiosny 1945 roku torturowano i przetrzymywano tu głównie członków podziemia antykomunistycznego. 13 stycznia 1954 roku więzienie na Zamku Lubelskim zostało zlikwidowane. 
Zobacz więcej na temat:  stalinizm PRL okupacja niemiecka bezpieka procesy polityczne historia Polski Lublin

80. rocznica Tragedii Górnośląskiej. Gwałty, mordy, tortury Armii Czerwonej

9 stycznia 2025 roku Sejm podjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej. "Pierwszym jej aktem były zbrodnie popełnione na ludności cywilnej. Wkraczające do górnośląskich miejscowości oddziały czerwonoarmistów dopuszczały się masowych mordów, gwałtów i tortur" - podkreślono. Za uchwałą zagłosowało 406 posłów, 2 było przeciw, 22 wstrzymało się od głosu.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Armia Czerwona zbrodnie sowieckie Górny Śląsk

Głosy z rządu po liście Dudy ws. Netanjahu. "Nie ma tematu"

- MSZ nie miało dotąd informacji, by premier Izraela Benjamin Netanjahu wybierał się na obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz - przekazał w czwartek rzecznik MSZ Paweł Wroński, odnosząc się do listu Andrzeja Dudy. Jak dodał, resort nie odpowie na list prezydenta, ponieważ adresatem jest premier. Z kolei wiceszef rządu Krzysztof Gawkowski stwierdził, że "nie ma tematu" wizyty Netanjahu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Izrael Benjamin Netanjahu Władysław Teofil Bartoszewski Krzysztof Gawkowski MSZ Strefa Gazy Auschwitz polityka

679 dni piekła. Władysław Zadorin, obrońca Wyspy Wężowej, opowiada horrorze rosyjskiej niewoli

Okropieństwa rosyjskich więzień są nie do opisania, niektórych ukraińskich jeńców gwałcono i kastrowano - wspomina Władysław Zadorin, ukraiński żołnierz, jeden z legendarnych obrońców Wyspy Wężowej. Wyspy, która stałą się symbolem oporu ukraińskiego przeciwko rosyjskiemu agresorowi. Wzięty do niewoli, spędził w niej blisko dwa lata.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie Ukraina

Franz Stangl. Niemiecki diabeł schwytany przez "łowcę nazistów"

Franz Stangl, komendant niemieckich nazistowskich obozów zagłady w Treblince i Sobiborze, został skazany na karę dożywotniego więzienia 22 grudnia 1970 roku. Jeden z największych zbrodniarzy wojennych przez blisko dwadzieścia lat ukrywał się w Brazylii. Udało się go zatrzymać dzięki zaangażowaniu słynnego "łowcy nazistów" - Szymona Wiesenthala. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy HISTORIA nazizm III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa

Nawet oni nie zaproszą Putina na G20. Mieli z nim problem

Władimir Putin nie będzie zaproszony na przyszłoroczny szczyt G20. Państwo, które ma dobre relacje z Rosją, nie chce  przysporzyć sobie problemów w związku z nakazem aresztowania. Ten wydany został przez trybunał w Hadze, ścigającym zbrodnie wojenne. Dwa lata temu RPA miesiącami lobbowało, by Putin jednak nie przyjeżdżał na szczyt BRICS w tym kraju - i długo nie mogło przekonać Rosjan.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Europa Władimir Putin BRICS wojna na Ukrainie

Zmasowany atak powietrzny Rosji na Ukrainę. Wybuchy m.in. na zachodzie kraju

Rosja przeprowadziła w nocy i rano zmasowane ataki rakietowe i dronowe na Ukrainę, celując w kluczową infrastrukturę energetyczną oraz obiekty mieszkalne. Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono na całym terytorium kraju, a wybuchy odnotowano w takich miastach jak Odessa, Charków, czy Lwów, a także w obwodach na zachodzie kraju, w tym iwanofrankowskim i tarnopolskim.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Rosja