Polskie Radio
Section05

nazizm

Przeżyliśmy Gross-Rosen. 80 lat od wyzwolenia obozu

Dziś w tym miejscu leży Rogoźnica, oddalona około 60 km od Wrocławia. W czasie II wojny światowej Niemcy założyli tu obóz pracy. Gross-Rosen oficjalnie nazywany był przez Niemców obozem aresztu ochronnego. W rzeczywistości, jak to przyznali sami członkowie jego załogi w zeznaniach na procesie w Hamburgu, był to jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Gross-Rosen II wojna światowa Armia Czerwona Niemcy III Rzesza

Żydzi z getta w Łodzi trafili do piekła Auschwitz

Łódzkie getto było jedynym na ziemiach polskich, które funkcjonowało prawie do końca niemieckiej okupacji. Mieszkający na jego terenie Żydzi byli zmuszani do niewolniczej pracy w fabrykach. Większość z nich nie doczekała końca II wojny światowej - zginęli w komorach gazowych w niemieckich nazistowskich obozach zagłady w Auschwitz i Kulmhof. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żydzi Holokaust Auschwitz II wojna światowa III Rzesza Łódź

Maria Stypułkowska-Chojecka. Posłuchaj wspomnień uczestniczki akcji "Kutschera" i powstania warszawskiego

Dziewięć lat temu, 5 lutego 2016 roku, zmarła Maria Stypułkowska-Chojecka "Kama" - łączniczka batalionu "Parasol" Armii Krajowej, uczestniczka powstania warszawskiego i akcji wykonania wyroku na "kata Warszawy" Franza Kutscherę. O swoich bojowych doświadczeniach wielokrotnie opowiadała przed mikrofonem Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Maria Stypułkowska-Chojecka II wojna światowa Powstanie Warszawskie Armia Krajowa Franz Kutschera Niemcy zbrodnie wojenne

INFOGRAFIKA Akcja Kutschera. 81. rocznica wyroku na "kata Warszawy" [INFOGRAFIKA]

- Całość trwała bardzo krótko. Lot został od razu postrzelony. Jako drugi wszedł do akcji Kruszynka. Osłaniał mnie. Doszedłem do Kutschery i ostatnie strzały oddałem w głowę. Musieliśmy mieć pewność, że zginął - wspominał Michał Issajewicz ps. Miś.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Pietraszkiewicz Franz Kutschera Generalne Gubernatorstwo Hans Frank HISTORIA II wojna światowa Niemcy Warszawa zamach III Rzesza zbrodnie wojenne

Polskie Radio 24 80 lat po Auschwitz. "To nie byli mityczni naziści"

- Dzisiejsze pokolenie młodych Niemców funkcjonuje w świecie, mając wewnętrznie przekonane, że ich rodzice już przepraszali za zbrodnie II wojny światowej. Trudno jest im się pogodzić z tym, że oni też mają za te zbrodnie przepraszać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Mickiewicz, politolog, historyk (Uniwersytet Gdański).
Zobacz więcej na temat:  Hamas Holokaust Oświęcim Auschwitz Auschwitz rocznica II wojna światowa

Żądają dymisji Barbary Nowackiej. MEN wydaje komunikat

Barbara Nowacka przejęzyczyła się podczas wykładu na międzynarodowej konferencji poświęconej Auschwitz. Ministra powiedziała o "polskich nazistach", choć wypowiedź miała brzmieć: "Na terenie okupowanej przez Niemcy Polski naziści zbudowali obozy" - sprostowało MEN. Politycy PiS nie przyjęli tego wyjaśnienia i domagają się dymisji szefowej resortu edukacji. "Za oczywiste przejęzyczenie przepraszam" - napisała ministra.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Barbara Nowacka Ministerstwo Edukacji Narodowej Rafał Bochenek Mateusz Morawiecki PiS Holokaust Auschwitz