Polskie Radio
Section05

hitlerowskie obozy koncentracyjne

Żyd zakochany w języku morderców. Życie, śmierć, poezja i milczenie Paula Celana

– Paul Celan stracił całą rodzinę podczas Holokaustu, ale jemu się udało przeżyć. I został mu język niemiecki, język morderców jego rodziny. Nie był w stanie i nie chciał się wyzwolić z tego języka – mówił w Polskim Radiu Zbigniew Herbert o twórcy, którego uważał "za jednego z największych poetów XX wieku".
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Paul Celan literatura poezja Rumunia Niemcy Francja Czerniowce Żydzi HISTORIA Ryszard Krynicki Zbigniew Herbert ZSRR nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Kompromitujące badania historyków. Wbrew dowodom, uniewinnili niemiecką firmę zatrudniającą ofiary nazizmu

Portal "Spiegla" opisuje we wtorek, jak historycy "wybielili" niemiecką firmę Heckler & Koch powstałą w okresie narodowego socjalizmu, a do dziś zajmującą się produkcją pistoletów i karabinów. Autor materiału podkreśla, że przemysł w Niemczech był głęboko uwikłany w zbrodnie nazistowskie, nie wyłączając firmy Heckler & Koch, która wykorzystywała do pracy przymusowej więźniów obozów koncentracyjnych.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Niemiecki firma faszyzm

Niemcy: zbezczeszczono pomnik ofiar obozu koncentracyjnego Langenstein-Zwieberge, gdzie więziono Polaków

W poniedziałek ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś na Twitterze napisał, że "nieznani sprawcy zbezcześcili pomnik ofiar obozu koncentracyjnego Langenstein-Zwieberge". "Obóz ten (położony w Saksonii-Anhalt) w czasie IIWŚ był komandem KL Buchenwald. Więziono tam ok. 7000 więźniów z 23 krajów, w tym wieleset z Polski" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa HISTORIA Niemcy ŚWIAT Europa hitler

Muzeum Dzieci Polskich z własną siedzibą w Łodzi

Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu kupiło nieruchomości, w których będzie się mieściła stała siedziba placówki. Dwie z nich znajdują się na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Łodzi. W latach 1942-1945 Niemcy więzili tam i zmuszali do niewolniczej pracy około trzech tysięcy dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski II wojna światowa Witold Banach Łódź niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Piotr Gliński Mikołaj Pawlak

Niechlubna przeszłość. Znane niemieckie firmy były zaangażowane w zbrodnie reżimu nazistowskiego

Firmy takie jak Volkswagen, Siemens czy BMW były zaangażowane w zbrodnie niemieckiego reżimu nazistowskiego, m.in. wywłaszczając Żydów i wykorzystując pracę robotników przymusowych pochodzących z krajów okupowanych. Po latach wiele z tych firm zatrudniło naukowców do zbadania swoich niechlubnych dziejów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT II wojna światowa nazizm Niemcy Europa hitler HISTORIA

"Niezrozumiały akt niszczenia śladów pamięci". Dyrektor Muzeum Stutthof o profanacji na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu

- W imieniu byłych więźniów oraz własnym proszę o powstrzymanie się od takich aktów profanacji - oświadczył w niedzielę dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski odnosząc się do pomalowania farbą napisów na krzyżu na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu w Gdańsku-Zaspie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pamięć HISTORIA historia Polski II wojna światowa protest Gdańsk

"Trzeba sprawdzić, jak duża była skala tej przemocy". Tomasz Sudoł o reportażu niemieckiej telewizji

- W tym systemie są osoby z nazistowską przeszłością, ale nie wydaje mi się, żeby cała jego kadra była związana z nazizmem. To jedynie kilka "czarnych owiec", których rzecz jasna, nie powinno być - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sudoł z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. Odniósł się do doniesień dotyczących przemocy, której dopuszczali się m.in. wobec dzieci byli naziści.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy II wojna światowa ŚWIAT