Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Agnieszka Dauksza: własna bezsilność pozwoliła mi rozpoznać bezsilność w innych

- Wyraziście pamiętam doświadczenie pandemii. Właśnie wtedy pierwszy raz skonfrontowałam się z tym, przed czym uciekałam całe życie, z bezsilnością. Ona zawsze wydawała mi się żywiołem, obezwładniającym i nie do pokonania. Nagle niemal wszyscy podlegali tej presji i nie było jeszcze wówczas wiadomo, co dalej... - mówiła w Dwójce Agnieszka Dauksza, autorka książki "Ludzie nieznaczni. Taktyki przetrwania".
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając literatura Agnieszka Dauksza Dwójka KULTURA Zobacz także eseistyka nike Literacka Nagroda NIKE

Jędrzej Józefowicz: Grenlandię kojarzyłem ze śniegiem i lodem - taką chciałem zobaczyć

Jędrzej Józefowicz pieszo poszedł do Rzymu i Santiago de Compostela. Gdy odwiedził Islandię zakochał się w Północy i jej poznawanie postanowił połączyć z pasją piechura.  Poprzeczkę postawił wysoko - w marcu 2023 roku ruszył na grenlandzki Arctic Circle Trail. - Szliśmy, wraz z Piotrem Kilianem, wielokrotnie na szlaku czuliśmy się, jakbyśmy wrócili do początku świata - mówi podróżnik, autor książki "Wiadomość z Grenlandii, czyli jak przeszliśmy zimą Arctic Circle Trail". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Alicja Michalska grenlandia podróże Podróże z Czwórką podróże zagraniczne

Król zakazał "Świętoszka", a potem go potajemnie oglądał. Jak Molier grał z władzą w teatrze

– Słowo "skandal" jest nieadekwatne wobec tego, co się działo po kolejnych premierach sztuk Moliera. To nie ma przełożenia nawet na dzisiejszy teatr, który przecież estetyką skandalu bardzo często się żywi – mówił historyk teatru dr Michał Mizera.
Zobacz więcej na temat:  Molier Francja Michaił Bułhakow Maciej Wojtyszko Jerzy Radziwiłowicz Jean Baptiste Poquelin TEATR KULTURA literatura komedia

"Masło" Asako Yuzuki - historia kryminalno-kulinarna z wątkiem feministycznym

- To, co mnie przeciąga do tej książki to to, że autorka nie daje czytelnikowi bardzo jasnych sygnałów, co jest dobre, co złe, co powinien robić. Daje przestrzeń do kwestionowania naszych wpojonych poglądów. Tego, co myślimy o roli kobiet i mężczyzn, o tym, jak powinno wyglądać ognisko domowe - powiedziała w audycji "Klub książki" tłumaczka Anna Wołcyrz.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Agata Kasprolewicz książki literatura Japonia

"Pisarze marzą o adaptacji w grze". Marcin Przybyłek

Marcin Sergiusz Przybyłek (ur. 1968), znany także jako Martin Ann / Martin Ann Drimm, lekarz medycyny, trener i konsultant biznesowy, wizjoner, filozof. Autor sagi science fiction „Gamedec” (sześć części, siedem tomów), humorystycznej serii „Orzeł Biały” (dwa tomy, termin wydania trzeciego: 2025), futurystycznego kryminału „CEO Slayer”, obyczajowej powieści „Symfonia życia” oraz utrzymanej w klimatach fantasy / postapo „Starej kobiety i smoka” (termin wydania: 2025). W 2021 roku została wydana przez Anshar Studios oparta na jego prozie gra wideo „Gamedec” (platformy PC, PS5 i Nintendo Switch). Firma Pyramid Games rozpoczęła prace nad grą wideo „CEO Slayer”. Współpracuje z YouTubową „Astrofazą” w ramach "Pop Science" i "Luk Nauki", prowadzi także własny kanał, gdzie wygłasza „kazania” w ramach „Kościoła Jedynki i Jej Znaczenia”. Jest twórcą zarejestrowanym w portalu Patronite. Aktorsko realizował się w serialu "19+" (rola Aleksa). Zainteresowany psychologicznym, technologicznym tudzież finansowym rozwojem ludzkości oraz strukturą rzeczywistości, rozwija swoje wizje w książkac
Zobacz więcej na temat:  gry wideo

Magdalena Salik: literatura science-fiction nie musi precyzyjnie opisywać przyszłości

- Wizje przyszłości w fantastyce naukowej traktuję bardziej jako scenerię, w której dzieje się jakaś fabuła, są jacyś bohaterowie, pojawia się jakiś język. To wszystko tak naprawdę dopiero opisuje właściwy temat. Oczywiście, jeśli wymyślimy sobie powieść, której akcja będzie się działa za 40 lat i opiszemy cały świat gadżetów, których ludzie będą używali, to w iluś tych predykcjach musimy trafić - mówiła w Dwójce pisarka Magdalena Salik.
Zobacz więcej na temat:  literatura science-fiction książki Marta Strzelecka Dwójka Zobacz także KULTURA magdalena salik

Jonathan Littell "Kłopotliwe miejsce". Między Babim Jarem a Buczą

"Kłopotliwe miejsce" to połączenie prozy Jonathana Littella i fotografii Antoine'a d'Agata – książka powstawała najpierw z potrzeby zgłębiania tematu masakry Żydów w podkijowskim Babim Jarze w 1941 roku. Tematu, który jest obecny w prozie Littella od wczesnych lat dwutysięcznych: czasów jego najsłynniejszej, nagrodzonej nagrodą Goncourtów powieści "Łaskawe".
Zobacz więcej na temat:  Jan Kanty Zienko Dwójka literatura Jacek Giszczak pogrom Żydzi KULTURA dokument Zobacz także