Polskie Radio
Section05

Władysław Reymont

50 lat od premiery "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy - audycja specjalna w Jedynce

21 lutego minie dokładnie pół wieku od premiery arcydzieła w reżyserii Andrzeja Wajdy. "Ziemia obiecana", z Danielem Olbrychskim, Wojciechem Pszoniakiem i Andrzejem Sewerynem w rolach wspólników usiłujących zbudować fabrykę na terenie przemysłowej Łodzi, była zrealizowana z ogromnym rozmachem. Jej budżet wyniósł ponad 30 mln zł. Zdjęcia na terenie całej Polski, w ciągu kilku miesięcy, kręciły dwie ekipy. Przygotowano łącznie 600 strojów.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Andrzej Wajda Daniel Olbrychski Andrzej Seweryn

Władysław Stanisław Reymont. Biografia noblisty jak materiał na film

Władysław Stanisław Reymont rozpoznawany jest jako autor "Chłopów", "Fermentu" i "Ziemi obiecanej". Życie noblisty owiane jest jednak tajemnicą. Mimo że nazwisko tego pisarza kojarzone jest na całym świecie, szczegóły jego pochodzenia nie są powszechnie znane. - Niewątpliwie biografia tego pisarza to materiał na film, i to sensacyjny - mówiła w Dwójce literaturoznawczyni prof. Maria Jolanta Olszewska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Władysław Reymont Stanisław literatura biografia literatura polska KULTURA Literacka Nagroda Nobla Zobacz także

Polskie Radio 24 Władysław Reymont patronem roku 2025. "Postać, która inspiruje do dziś"

Samodzielność, determinacja, wszechstronność - to cechy Reymonta, które do dziś motywują młodzież. O postaci wielkiego pisarza i jego wpływie na współczesność mówili w Polskim Radiu 24 goście z Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Konstancinie-Jeziornie; Krzysztof Jabłoński - dyrektor szkoły, oraz uczniowie; Anna Rudnicka, Aleksandra Pakuła, Antoni Rawski, Jakub Klach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska

Mało brakowało, a zostałby… organistą. 100 lat temu Władysław Reymont otrzymał Literacką Nagrodę Nobla

- Nieznany wczoraj i lekceważony nawet przez rodaków, dzisiaj muszę przybierać pozę i twarz sławnego człowieka. Czy to nie warte śmiechu? Stałem się od razu dumą swojego narodu. Rodacy gotowi jeszcze czytać moje książki! - napisał Władysław Reymont po otrzymaniu Nagrody Nobla. Prestiżowe wyróżnienie przyznano mu 100 lat temu. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka nagroda Nobla literatura literatura polska historia Polski

"Wampir" Reymonta stawia pytania także współczesnym

- Twórczość Reymonta ma silne korzenie w jego skomplikowanej biografii i dokonywanych przez niego życiowych wyborach. Jego niepewność egzystencjalna, typowa dla przełomu XIX i XX wieku, pokazana w powieści "Wampir", jest wciąż inspiracją dla ludzi współczesnych - mówili goście Polskiego Radia 24: Anna Lebensztajn, historyczka sztuki i Jan Owczarek historyk, oboje z działu sztuki w warszawskim Muzeum Literatury.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Katarzyna Sanocka literatura nagroda Nobla

Konkurs "Klasyka Żywa" rozstrzygnięty. "Chłopi" i "Wyzwolenie" z nagrodami głównymi

Znamy rozstrzygnięcia finału Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" w ramach 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Jury podjęło decyzję o przyznaniu dwóch równorzędnych nagród: dla twórców "Wyzwolenia" w reżyserii Jana Klaty i dla twórców "Chłopów" w reżyserii Remigiusza Brzyka. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Konfrontacje Teatralne chłopi wieś równouprawnienie wykluczenie społeczne Remigiusz Brzyk

Andrzej Wajda. Osiem filmów (i jeden spektakl), które warto zobaczyć jeszcze raz

Dzisiaj przypada 98. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Tworzył przez 65 lat. Spod jego ręki wyszło kilkadziesiąt filmów. Przypominamy niektóre z jego największych osiągnięć artystycznych.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda Daniel Olbrychski Cannes FILM film polski kino Solidarność literatura Stanisław Wyspiański Stefan Żeromski Jarosław Iwaszkiewicz Stanisław Lem HISTORIA