Polskie Radio
Section05

film polski

Danuta Szaflarska. "Aktorka z życia wzięta"

– W teatrze i w życiu była osobą, która niczego nie grała. Ona po prostu była – mówił o niej reżyser Maciej Englert. Siedem lat temu zmarła Danuta Szaflarska, jedna z pierwszych powojennych gwiazd filmowych. Jej kariera aktorska trwała prawie 80 lat. Miała na koncie około stu ról teatralnych. W czasie Powstania Warszawskiego była łączniczką Armii Krajowej.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Szaflarska aktorzy aktorstwo FILM Armia Krajowa Powstanie Warszawskie II wojna światowa rocznica historia Polski historia teatru gwiazdy

Kazimierz Kutz. "Pokazywał Śląsk, który kochał miłością szaleńczą"

Pochodzący z tradycyjnej śląskiej rodziny górniczej twórca, trafił do szkoły filmowej w Łodzi dzięki peerelowskiej polityce promowania osób z pochodzeniem robotniczo-chłopskim. Na swój sukces jednak ciężko zapracował, ucząc się po 18 godzin dziennie ze strachu przed wyrzuceniem ze studiów. 16 lutego 1929 roku urodził się Kazimierz Kutz, reżyser filmowy i teatralny. 
Zobacz więcej na temat:  śląskie Śląsk stan wojenny kopalnia Wujek kino Kazimierz Kutz

Od wielkiej kariery aktorskiej do mistrzyni zen. Wspomnienie Małgorzaty Braunek

Małgorzatę Braunek znają wszyscy miłośnicy kina. W pamięci widzów zapisała się przede wszystkim jako Oleńka Billewiczówna z "Potopu" oraz Izabella Łęcka z "Lalki". U szczytu sławy postanowiła zrezygnować z aktorstwa i poświęcić się buddyzmowi. - Dokonywała wielu odważnych decyzji. Fascynujące, jak ta, wydawałoby się, krucha blondynka, potrafiła postawić wszystko na jedną kartę i wygrać - mówiła biografka Joanna Podsadecka.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Braunek aktor aktorka Dwójka Katarzyna Sanocka Artur Zaborski KULTURA Andrzej Wajda Andrzej Żuławski Zobacz także Łukasz Maciejewski Jacek Borcuch Jerzy Schejbal FILM kino

"Seksmisja", "Kiler" , "Amator" - filmowe kreacje Jerzego Stuhra

"Wodzirej", "Amator", "Seksmisja" czy "Kiler" - to tylko niektóre tytuły filmów prezentowanych podczas przeglądu "Jerzy Stuhr. In memoriam" w warszawskim kinie Iluzjon. Retrospektywa to również okazja, by zobaczyć mniej znane filmy z udziałem nieodżałowanego artysty - takie jak „O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji” czy "Medium".
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Stuhr kino Monika Zając Dwójka FILM aktorstwo Tomasz Kolankiewicz Zobacz także

"Biała odwaga" i "Dziewczyna z igłą" prowadzą w rywalizacji o tegoroczne Orły

"Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna, "Biała odwaga" Marcina Koszałki, "Kulej. Dwie strony medalu" Xawerego Żuławskiego, "Strefa interesów" Jonathana Glazera i "To nie mój film" Marii Zbąskiej - to nominowani do Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2025 w kategorii najlepszy film. Ogłoszono listę nominacji do 27. Orłów. Nagrody przyznawane są w 20 kategoriach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Nagrody Filmowe Orły

Wojciech Jerzy Has - człowiek, który odkrył kino

W tym roku mija 100. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych twórców filmowych naszych czasów, Wojciecha Jerzego Hasa. Filmowiec, scenarzysta, rysownik oraz wieloletni wykładowca. Jego imponujący dorobek znany jest miłośnikom kina na całym świecie. Jakie były początki jego filmowej drogi?
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Hass kino Marcin Pesta Tadeusz Lubelski KULTURA Wojciech Jerzy Has Dwójka Gustaw Holoubek FILM Zobacz także

Orły 2025. Poznaliśmy nominacje do "polskich Oscarów" [LISTA]

Wiemy już, które filmy mają szansę na statuetkę w ramach tegorocznej edycji Polskich Nagród Filmowych - Orłów. Ogłoszenie nominacji poprzedził festiwal, podczas którego zaprezentowano wszystkie 66 produkcji ubiegających się o miejsce na listach. Zwycięzców poznamy z podczas uroczystej gali, która odbędzie się 10 marca.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Polskie Nagrody Filmowe Orły kino KULTURA Zobacz także

"Proszę to wyciąć". Jak wyglądałyby filmy, gdyby nie cenzura PRL-u?

"Proszę to wyciąć" to przegląd najważniejszych polskich filmów pierwszego ćwierćwiecza PRL-u. Za punkt wyjścia bierze właśnie historię wyciętych z nich scen i próbuje odpowiedzieć na pytanie: jakimi filmami byłyby "Pokolenie" i "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy, "Nikt nie woła" Kazimierza Kutza, "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka czy "Rejs" Marka Piwowskiego, gdyby nie ingerencje cenzorskie?
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także kino PRL KULTURA Marcin Pesta

"Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana. "To film o ludzkich namiętnościach"

- Myślę, że patriotyzm i w książce Sienkiewicza, i w jej ekranizacji jest rzeczą absolutnie naturalną. Natomiast najważniejszą sprawą są ludzkie uczucia, odwieczne namiętności, niezależnie od historycznego czasu i kostiumu, to znaczy miłość, nienawiść, zazdrość, żądza władzy. To, co kieruje człowiekiem od Kaina i Abla po dzień dzisiejszy - mówił Jerzy Hoffman w audycji Polskiego Radia z 1999 roku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Trylogia Jerzy Hoffman Michał Żebrowski izabella scorupco Ewa Wiśniewska Wojciech Malajkat Krzysztof Kowalewski Henryk Sienkiewicz Krzesimir Dębski Jacek Cygan

Tomasz Kolankiewicz: Has adaptował utwory literackie trudne do przeniesienia na ekran

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku twórcy dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłosił rok 2025 Rokiem Wojciecha Jerzego Hasa. - Zakochałem się w jego twórczości bardzo wcześnie. Po obejrzeniu "Rękopisu znalezionego w Saragossie" - przyznaje Tomasz Kolankiewicz, dyrektor Filmoteki Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Wojciech Jerzy Has kino Tomasz Kolankiewicz Zobacz także KULTURA

"Rękopis znaleziony w Saragossie". Ulubiony film Martina Scorsese

60 lat temu, 9 lutego 1965 roku, odbyła się premiera filmu Wojciecha Jerzego Hasa pod tytułem "Rękopis znaleziony w Saragossie". W niemal odciętej od świata komunistycznej Polsce, pod Częstochową, powstał dziejący się w Hiszpanii, urzekający wizualną siłą film, o którym tacy reżyserzy jak Francis Ford Coppola czy Martin Scorsese mówią jako o swoim ulubionym dziele.
Zobacz więcej na temat:  FILM premiera San Sebastian literatura literatura polska kino

W ciągłej drodze i w ruchu. Krzysztof Zanussi i jego nieustanne dążenia

Kulisy pracy artystycznej i prywatne życie Krzysztofa Zanussiego - to główne tematy wystawi w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Ekspozycję "Krzysztof Zanussi. Zależy, jak się patrzy" przygotowano z okazji 85. urodzin reżysera i scenarzysty, który w Dwójce opowiedział o tym, że jego życie, jest naprawdę bardzo zajęte. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Zanussi Jakub Kukla kino Dwójka KULTURA FILM Zobacz także