Polskie Radio
Section05

film polski

Kim był reżyser "Krzyżaków"? Historia Aleksandra Forda na deskach rzeszowskiego teatru

Był jednym z najbardziej znanych polskich reżyserów. Debiutował w latach trzydziestych XX wieku. Stworzoną przez niego filmową adaptację "Krzyżaków" obejrzało w Polsce 30 mln widzów i co najmniej drugie tyle za granicą. Aleksander Ford, bo o nim mowa, to bohater spektaklu w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek Aleksander Ford Zobacz także Krzyżacy KULTURA TEATR kino

Zwariowana i kontrowersyjna komedia. "Wujek Foliarz" wśród premier kinowych tygodnia

Kinomani od dzisiaj mogą oglądać polską produkcję w reżyserii Michała Tylki "Wujek Foliarz". Film opowiada historię uczestnika terapii uzależnień, który zostaje porwany przez swojego wujka i wplątany w spiskową intrygę. Na ekranie pojawi się mistrzowska obsada, m.in. Adam Woronowicz, Mikołaj Kubacki, Katarzyna Figura, Andrzej Grabowski i Piotr Adamczyk.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Marcin Radomski serial Adam Woronowicz Andrzej Grabowski Katarzyna Figura Piotr Adamczyk Zobacz także

"Wujek Foliarz" w kinach. Kolejna opowieść internetowa na wielkim ekranie

Po "Fanatyku" przyszedł czas na "Wujka Foliarza". Michał Tylka po raz kolejny wziął na warsztat internetową opowieść (pastę/copypastę), tym razem przybliżającą historię mężczyzny wierzącego w teorie spiskowe. - Pomyślałem sobie, że to świetny pomysł, by te dwa filmy stanowiły całość - opowiada reżyser w audycji "Trójkowo, Filmowo".
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM Ryszard Jaźwiński kino Mikołaj Kubacki Michał Tylka Zobacz także

Klasyki polskiej kinematografii z autorską audiodeskprycją w kinach całej Polski

- Realizując przez wiele lat filmy z audiodeskrypcją wpadliśmy na pomysł, że byłoby ciekawie zobaczyć, jak audiodeskrypcję napisałaby osoba na co dzień zajmująca się pisaniem książek. Za tym pomysłem poszła już cała potężna historia i dość ciekawa machina realizacyjna - mówił w Dwójce Piotr Krzykwa, dyrektor Festiwalu Korelacje.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Korelacje Jakub Kukla kino FILM KULTURA Zobacz także Dwójka Piotr Krzykwa

Łódzka "Filmówka". Znana na całym świecie wytwórnia talentów

8 marca 1948 roku utworzono Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi, często nazywaną również "Filmówką". Ta prestiżowa placówka, jedna z najstarszych uczelni filmowych w Europie, wykształciła wielu wybitnych artystów, którzy położyli podwaliny pod polską powojenną kinematografię. Do grona jej absolwentów należą m.in. Roman Polański, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski czy Juliusz Machulski. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL FILM kino Andrzej Wajda

Ten film opowiada szczerze o mężczyznach. "Misie" - komedia romantyczna z Krzysztofem Zalewskim w roli głównej

Do kin wchodzi polska komedia romantyczna w reżyserii Mariusza Malca "Misie", która bierze na warsztat mężczyzn niegotowych na "coś poważnego", którzy lubią życie "bez zobowiązań". W roli głównej zobaczymy znakomitego muzyka - Krzysztofa Zalewskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Malec reżyser kino Martyna Podolska Krzysztof Zalewski Allan Starski Zobacz także

"Oskar, Patka i Złoto Bałtyku" - film o poszukiwaniu skarbu oraz... przyjaźni

- Oskar i Patka uwielbiają różnego rodzaju wyzwania, to nie są dzieci, które lubiłyby chill na kanapie, tylko uwielbiają się bawić, wymyślać, mają ogromną wyobraźnię, w przygodę chcą też wciągnąć dorosłych. Tak też się stało - mówiła scenarzystka filmu Ewa Rozenbajgier. W "Poranku" gościli też Klara Olszewska i Oliwier Grzegorzewski, odtwórcy głównych ról dziecięcych.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska radio dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom

Andrzej Wajda. Osiem filmów (i jeden spektakl), które warto zobaczyć jeszcze raz

Dzisiaj przypada 99. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Tworzył przez 65 lat. Spod jego ręki wyszło kilkadziesiąt filmów. Przypominamy niektóre z jego największych osiągnięć artystycznych.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda Daniel Olbrychski Cannes FILM kino Solidarność literatura Stanisław Wyspiański Stefan Żeromski Jarosław Iwaszkiewicz Władysław Reymont Stanisław Lem

Przegląd filmów Studia Munka. Debiuty młodych filmowców

Na początku marca odbywa się przegląd filmów Studia Munka. To doskonała okazja, żeby poznać młode polskie kino. Studio bowiem skupia się na umożliwianiu debiutów młodych polskim artystom. W Dwójce o działalności studia opowiedział jego dyrektor artystyczny Jerzy Kapuściński. Z kolei reżyser Martyna Peszko zdradziła kulisy filmu "Szalona miłość".
Zobacz więcej na temat:  kino Studio Munka Stowarzyszenie Filmowców Polskich Dwójka Zobacz także Marcin Pesta Jerzy Kapuściński Martyna Peszko

Oskar, Patka i Złoto Bałtyku. W kinach od 7 marca

Ulubieńcy publiczności z Detektywa Bruno wracają z nową zagadką! W kontynuacji hitu – Oskar, Patka i Złoto Bałtyku – młodzi detektywi i sławny aktor ruszą na poszukiwanie skarbu w pełnym sekretów Trójmieście. Na wielkim ekranie zobaczymy Piotra Głowackiego, Karolinę Gruszkę, Tomasza Sapryka, Dorotę Kolak oraz aktorów dziecięcych – Oliwiera Grzegorzewskiego i debiutującą Klarę Olszewską. Film w reżyserii Magdaleny Nieć i Mariusza Paleja w kinach od 7 marca. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym premierę tego  filmu. 
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD premiera radio dla dzieci DAB+ kino kultura dla dzieci

Irena Kwiatkowska żadnej roli się nie bała. Była Zagłobą i Papkinem

14 lat temu w Skolimowie zmarła Irena Kwiatkowska, wybitna aktorka, która przygodę ze sceną zaczęła od roli diabełka w szkolnych jasełkach, a zanim zagrała słynną kobietę pracującą, Hermenegildę Kociubińską czy Pchłę Szachrajkę, była Zagłobą, Papkinem i świerszczem za kominem.
Zobacz więcej na temat:  Irena Kwiatkowska aktorzy Teatr Polskiego Radia aktorstwo kabaret Kabaret Starszych Panów telewizja FILM Jerzy Gruza Konstanty Ildefons Gałczyński Order Uśmiechu Diamentowy Mikrofon rocznica