Polskie Radio
Section05

science-fiction

Magdalena Salik: literatura science-fiction nie musi precyzyjnie opisywać przyszłości

- Wizje przyszłości w fantastyce naukowej traktuję bardziej jako scenerię, w której dzieje się jakaś fabuła, są jacyś bohaterowie, pojawia się jakiś język. To wszystko tak naprawdę dopiero opisuje właściwy temat. Oczywiście, jeśli wymyślimy sobie powieść, której akcja będzie się działa za 40 lat i opiszemy cały świat gadżetów, których ludzie będą używali, to w iluś tych predykcjach musimy trafić - mówiła w Dwójce pisarka Magdalena Salik.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Marta Strzelecka Dwójka Zobacz także KSIĄŻKA KULTURA magdalena salik

"Astronauci". "Gruby pan" zamawia u Lema lot w kosmos

– Kiedy pisałem tę powieść, nie wierzyłem, że loty kosmiczne staną się rzeczywistością jeszcze za mojego życia. Pisałem bajkę, fantazjowałem na temat czegoś, co może się zdarzyć za sto lub za pięćdziesiąt lat – mówił o "Astronautach" Stanisław Lem w 1965 roku.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem historia Polski historia PRL HISTORIA literatura KSIĄŻKA książki pisarz fantastyka Wenus planety planeta podróże

Adam Hollanek. Twórca "Fantastyki", przyjaciel Lema

- Pisze się dlatego, żeby swoje poglądy przerzucić do innych umysłów. Jest to taka chęć narzucenia innym swoich poglądów, a przynajmniej chęć zapoznania innych ludzi ze swoimi poglądami, z tym, co we wnętrzu człowieka siedzi - mówił w audycji Polskiego Radia w 1984 roku Adam Hollanek. Pisarz i pierwszy redaktor naczelny miesięcznika "Fantastyka" przyszedł na świat 102 lata temu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski literatura PRL Stanisław Lem

"Miał wyobraźnię absolutną". Herbert George Wells i jego realistyczna fantastyka

– W swojej książce "Świat wyzwolony" Wells opisuje wybuch bomby uranowej, który był takim szokiem na świecie, że powstały organizacje dla ocalenia ludzkości. Pisał to w 1914 roku, a akcję umieścił w 1950. Pomylił się tylko o kilka lat – mówił o Wellsie Antoni Słonimski, który zaprzyjaźnił się z pisarzem podczas pobytu w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  Herbert George Wells HISTORIA Anglia Wielka Brytania Londyn KSIĄŻKA książki fantastyka

Reżyser "Bestii": punkt wyjścia wziąłem z Henry'ego Jamesa

- Geniusz Henry'ego Jamesa zasadza się na tym, że udało mu się uchwycić ludzką duszę. Z jego powieści wziąłem tylko punkt wyjścia, choć dla mnie to jedna z najbardziej poruszających rzeczy, jakie kiedykolwiek przeczytałem - mówił w Dwójce Bertrand Bonello, reżyser filmu "Bestia". Obraz od piątku (13.09) można oglądać w kinach.
Zobacz więcej na temat:  kino FILM KULTURA Dwójka Artur Zaborski Bertrand Bonello Léa Seydoux

Fenomen "Obcego" Ridleya Scotta. "To nie jest bajkowe kino"

- Najbardziej boję się scenariuszy, które dzisiaj wydają się w jakiś sposób fantastyczne czy niemożliwe, ale w pewnej perspektywie czasu mogą stać się rzeczywistością. Książki, które opisywały rzeczywistość 50 czy 70 lat temu, dzisiaj się dzieją. Rzeczy, które pojawiają się w filmach, mogą stać się w przyszłości realnymi scenariuszami - mówił w Polskim Radiu 24 miłośnik kina science fiction Tomasz Biel (portal stacjakosmiczna.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 FILM horror

"Alien: Romulus" już w kinach. Czy przywróci siłę serii o Obcym?

– Fani serii na pewno z wielką przyjemnością będą oglądali ten film – tak Ryszard Jaźwiński mówi o obrazie "Alien: Romulus", który na ekrany polskich kin wchodzi 16 sierpnia. To niezwykle oczekiwana produkcja, która ma przywrócić odpowiedni poziom i sympatię fanów po rozczarowujących poprzednich częściach kosmicznej sagi. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM kinematografia horror premiera Ridley Scott Trójka Ryszard Jaźwiński

Jerzy Żuławski. Z ziemi polskiej na Księżyc

Choć akcję swych najsłynniejszych książek umieścił na przełomie dwudziestego dziewiątego i trzydziestego wieku, to poruszał problemy aktualne tysiąc lat wcześniej. Księżycowe scenerie, opisy pozaziemskich cywilizacji i fantastycznych technologii były metaforami zjawisk, które Jerzy Żuławski obserwował za życia.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Żuławski Juliusz Żuławski Andrzej Żuławski Xawery Żuławski Marek Żuławski proza poezja księżyc podróże kosmos literatura książki Młoda Polska

POLSKIE RADIO 24 Księżycowa rewolucja, AI i superkomputer Mike. "Profetyczna" powieść Roberta Heinleina

- To książka, która raz jeszcze przypomina, że za wolność krwią się płaci i życiem tych, którzy jej pragną, oraz, że nie ma czegoś takiego jak darmowy lunch, bo to właśnie ona spopularyzowała to powiedzenie - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek o książce "Luna to surowa pani" autorstwa Roberta Heinleina. - Jej absolutnie rewelacyjną stroną jest profetyczność - dodał Łukasz Orbitowski. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Polskie Radio 24

Magdalena Salik o książce "Wściek": nie ma tam elementów klasycznie przypisywanych fantastyce naukowej

- Planując "Wściek", zastanawiałam się, czy można wziąć nasze współczesne problemy, współczesny dyskurs i zupełnie bezpośrednio przełożyć je do książki o charakterze science fiction. Zastanawiałam się, czy formuła fantastyki naukowej to wytrzyma. Opis świata, jaki znajdują w książce czytelnicy, faktycznie nie ma cech odmiennych od naszej rzeczywistości - mówiła w audycji "Plik tekstowy" o swoim najnowszym wydawnictwie Magdalena Salik. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KSIĄŻKA literatura fantastyka magdalena salik Max Cegielski

"Historia przyszłości". Mickiewicz przewidział radio, telewizję i loty w kosmos

Najbardziej tajemniczy utwór Adama Mickiewicza jest dowodem, że nie bez przyczyny nazywano tego pisarza "wieszczem". Mamy tu i science fiction, i political fiction, i elementy dystopii. A raczej: mielibyśmy, gdyż dzieło... nie istnieje. I to nie istnieje na co najmniej kilka sposobów. Los "Historii przyszłości" był bowiem dość skomplikowany.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz romantyzm literatura KSIĄŻKA książki fantastyka kosmos radio telewizja pociągi technologie historia Polski HISTORIA proza