Polskie Radio
Section05

fantastyka

Wiedźmin ma 38 lat. "Sapkowski to literacki syn Sienkiewicza"

W grudniu 1986 roku na łamach "Fantastyki" ukazało się pierwsze opowiadanie o Geralcie z Rivii. Z tej okazji przypominamy rozmowę z nieżyjącym już wieloletnim kierownikiem działu literatury polskiej miesięcznika Maciejem Parowskim, który zadecydował o opublikowaniu przełomowego dzieła Andrzeja Sapkowskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wiedźmin fantasy opowiadanie rocznica Andrzej Sapkowski Bartłomiej Makowski Maciej Parowski

Cztery dekady Warhammera 40000. W świecie orków, elfów i kosmicznych marines

- To niesamowicie mroczna, ponura wizja przyszłości, a jednocześnie świat bogaty, komiksowo przerysowany i inteligentnie śmieszny. Mamy tam czołg z zamontowanymi organami, które strzelają rakietami (...). Warstwa wizualna w "Space Marine II" jest ważna, to tu widzi się latająca w kosmosie gotycką katedrę, która strzela salwami burtowymi - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Zieliński, który wraz z Łukaszem Wiśniewskim i Kubą Lechem był gościem audycji "24. poziom".
Zobacz więcej na temat:  gry planszowe fantasy gry

"Astronauci". "Gruby pan" zamawia u Lema lot w kosmos

– Kiedy pisałem tę powieść, nie wierzyłem, że loty kosmiczne staną się rzeczywistością jeszcze za mojego życia. Pisałem bajkę, fantazjowałem na temat czegoś, co może się zdarzyć za sto lub za pięćdziesiąt lat – mówił o "Astronautach" Stanisław Lem w 1965 roku.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem historia Polski historia PRL HISTORIA literatura KSIĄŻKA książki pisarz science-fiction Wenus planety planeta podróże

Pół wieku gier RPG. "Interaktywna opowieść jest kluczowa"

- Od tych 50 lat pewne fundamenty pozostały do dziś, interaktywna opowieść jest kluczowa, choć zmieniały się mechaniki gry, podejście do kostek, czy pojawiały się nowe rozwiązania jak karty, różne nawiązania do figurek czy eksperymentalne rozrywki - mówił w Polskim Radiu 24 Tomek Kreczmar, autor książki "Kostki zostały rzucone. Historia gier fabularnych na świecie i w Polsce". Gościem audycji był również Piotr Gnyp, członek polskiego fandomu RPG.
Zobacz więcej na temat:  gry planszowe fantasy gry

"Podróże Guliwera" dla dorosłych. "Po tej książce człowiek nie będzie spokojny"

– Kolejne pokolenia odnajdują tu swoje własne niepokoje i problemy – mówił prof. Józef Rurawski w Polskim Radiu o "Podróżach Guliwera" Jonathana Swifta. Ta jedna z najsłynniejszych powieści literatury angielskiej czytana w całości, bez tradycyjnych "skrótów dla młodzieży", okazuje się książką uniwersalną i bardzo gorzką.
Zobacz więcej na temat:  literatura oświecenie podróże Anglia filozofia satyra alegoria HISTORIA

"Miał wyobraźnię absolutną". Herbert George Wells i jego realistyczna fantastyka

– W swojej książce "Świat wyzwolony" Wells opisuje wybuch bomby uranowej, który był takim szokiem na świecie, że powstały organizacje dla ocalenia ludzkości. Pisał to w 1914 roku, a akcję umieścił w 1950. Pomylił się tylko o kilka lat – mówił o Wellsie Antoni Słonimski, który zaprzyjaźnił się z pisarzem podczas pobytu w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  Herbert George Wells HISTORIA Anglia Wielka Brytania Londyn KSIĄŻKA książki science-fiction

"Hobbit", czyli początek wielkiej czytelniczej przygody

87 lat temu w brytyjskich księgarniach ukazało się pierwsze wydanie książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Obok trylogii "Władca Pierścieni" tego samego autora to jedna z najsłynniejszych powieści fantasy, dzieło kultowe, które spopularyzowało gatunek i utrwaliło jego czołowe miejsce w kulturze masowej XX i XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  Tolkien Hobbit fantasy KSIĄŻKA książki książki dla dzieci literatura Wielka Brytania Oxford HISTORIA władca pierścieni baśnie legendy bajki J.R.R. Tolkien literatura fantasy literatura dziecięca

Proszę państwa, oto wampir. John Polidori i pierwsi krwiopijcy

Najsłynniejszym żądnym krwi upiorem w literaturze jest bez wątpienia hrabia Drakula z powieści Brama Stokera, ale pewnie nie czytalibyśmy dziś o jego okropnych zwyczajach, gdyby kilkadziesiąt lat wcześniej nie przetarł mu szlaku niejaki lord Ruthven, bohater opowiadania "Wampir" Polidoriego.
Zobacz więcej na temat:  literatura Lord Byron proza Mary Shelley Genewa Szwajcaria horror mitologia książki KSIĄŻKA HISTORIA