Polskie Radio
Section05

gry planszowe

Cztery dekady Warhammera 40000. W świecie orków, elfów i kosmicznych marines

- To niesamowicie mroczna, ponura wizja przyszłości, a jednocześnie świat bogaty, komiksowo przerysowany i inteligentnie śmieszny. Mamy tam czołg z zamontowanymi organami, które strzelają rakietami (...). Warstwa wizualna w "Space Marine II" jest ważna, to tu widzi się latająca w kosmosie gotycką katedrę, która strzela salwami burtowymi - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Zieliński, który wraz z Łukaszem Wiśniewskim i Kubą Lechem był gościem audycji "24. poziom".
Zobacz więcej na temat:  fantasy fantastyka gry

Pół wieku gier RPG. "Interaktywna opowieść jest kluczowa"

- Od tych 50 lat pewne fundamenty pozostały do dziś, interaktywna opowieść jest kluczowa, choć zmieniały się mechaniki gry, podejście do kostek, czy pojawiały się nowe rozwiązania jak karty, różne nawiązania do figurek czy eksperymentalne rozrywki - mówił w Polskim Radiu 24 Tomek Kreczmar, autor książki "Kostki zostały rzucone. Historia gier fabularnych na świecie i w Polsce". Gościem audycji był również Piotr Gnyp, członek polskiego fandomu RPG.
Zobacz więcej na temat:  fantasy fantastyka gry

35. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Trójka jest patronem tej niezwykłej imprezy

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier istnieje od 1991 roku i jest największą tego typu imprezą w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Już za niespełna trzy tygodnie odbędzie jego 35. edycja. I o planach oraz atrakcjach z nią związanych ze swoją gościnią rozmawiała Katarzyna Borowiecka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks komiksy gry wideo gry komputerowe Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier Łódź Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej Tadeusz Baranowski Trójka Wojciech Wawszczyk

Gry RPG. "Chodzi o wspólne opowiadanie historii"

W 1974 swoją premierę miało "Dungeons & Dragons" Gary’ego Gygaxa i Dave’a Arnesona - pierwsza wydana klasyczna gra role playing (RPG) przenosząca graczy do krain fantasy. O grach role playing, o ich rozwoju, opowiedzieli goście Polskiego Radia 24: Paweł Domownik ze stowarzyszenia Awangarda, Jerzy Rzymowski - redaktor naczelny "Nowej Fantastyki", Michał Zdancewicz - dziennikarz magazynu "Pixel".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fantasy fantastyka gry społeczeństwo gra

80. rocznica Powstania Warszawskiego. "Chcieliśmy być wolni" i "Labirynt'44" - familijne gry miejskie

Na kilka dni przed kolejną rocznicą Powstania Warszawskiego w audycji "Jedynka Dzieciom" opowiedzieliśmy - wraz z naszymi gośćmi: Małgorzatą Koziarą, Karolem Mazurem i Pawłem Brząkałą z Muzeum Powstania Warszawskiego - o familijnych grach miejskich "Chcieliśmy być wolni" i "Labirynt'44".
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego

Biblioteki publiczne: instytucje skazane na wymarcie czy lokalne centra aktywności i kultury?

Jeszcze nie tak dawno wieszczono, że wobec rosnącej popularności internetu i e-booków biblioteki publiczne są skazane na wymarcie. Okazuje się jednak, że te przewidywania nie były trafne: owszem, zmniejszyła się ich liczba, ale większość wciąż działa. Poszerzyły zakres swojej działalności, nierzadko stając się lokalnymi centrami kultury, spotkań i aktywności społecznej. A czytelnicy przypominają sobie o książkach, które kiedyś wypożyczyli, i oddają je nawet po… pół wieku!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA biblioteka bibliotekarz aktywność społeczeństwo KSIĄŻKA Audiobook gra miejska e-book Monika Suszek Trójka

Ksawery Tartakower. "W szachach moralne zwycięstwa się nie liczą"

Talent do gry w szachy łączył z zamiłowaniem do aforyzmów. Mawiał: "wygrać jest łatwo, trudno jest przegrać" i dodawał, że "zdarzają się nieudane zwycięstwa i wielkie przegrane". Jako jeden z największych szachowych mistrzów w przedwojennej Polsce na pewno wiedział, co mówi.
Zobacz więcej na temat:  szachy Żydzi Francja olimpiada rozrywka gry gra Rosja Austria I wojna światowa II wojna światowa historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne Wiedeń Paryż Warszawa

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi - wśród gości twórca "Thorgala"

- Festiwal to są goście na żywo i to jest naprawdę prawdziwa magia tej imprezy, bo można spotkać twórców, porozmawiać z nimi, pójść na warsztaty prowadzone przez profesjonalistów - mówi Katarzyna Tośta, rzeczniczka Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, który już wkrótce odbędzie się w Łodzi. Wśród zaproszonych gości są m.in. twórca mangi Tanabe Gou z Japonii oraz rysownik komiksu "Thorgal" Grzegorz Rosiński.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Łódź komiks komiksy gry gry wideo