Polskie Radio
Section05

Adam Mickiewicz

"Z tą książką naród nie może zginąć". Głosy o "Panu Tadeuszu" i jego autorze

Światowy Dzień Radia i 191. rocznica powstania "Pana Tadeusza" to dobra okazja, by zajrzeć do przepastnych radiowych archiwów i przypomnieć kilka nagrań, w których pisarze, poeci czy aktorzy wypowiadają się o Adamie Mickiewiczu i jego arcypoemacie.   
Zobacz więcej na temat:  Światowy Dzień Radia 2024 literatura Jarosław Iwaszkiewicz Jacek Kaczmarski Allan Starski Tadeusz Różewicz wspomnienie

Zapachy stajni i najważniejsza polska książka. Tak powstawało arcydzieło

191 lat temu Adam Mickiewicz zakończył pracę nad "Panem Tadeuszem", dziełem, które miało stać się najważniejszym – podniesionym do rangi narodowej epopei – tekstem polskiej literatury. Jak wyglądał rozłożony na kilkanaście miesięcy proces powstawania poematu? "Dławią mi w pieluchach Tadeuszka", miał mówić Mickiewicz o tym wcale niełatwym dla niego czasie.
Zobacz więcej na temat:  poezja literatura Paryż emigracja Litwa ojczyzna

"Czternaście miesięcy byliśmy razem". Antoni Edward Odyniec i jego podróże z Mickiewiczem

"Jest to mąż rzadkiego charakteru, rzadkiej uczciwości i szczery mój przyjaciel" – pisał o nim Mickiewicz w przededniu ich wielkiej wyprawy. Europejska przygoda pozostała w pamięci obu artystów jako jeden z najszczęśliwszych okresów w ich życiu. Po latach Mickiewicz zmienił jednak swój sąd o Odyńcu - i miał ku temu istotne powody.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Edward Odyniec historia Polski Juliusz Słowacki podróże Europa Johann Wolfgang Goethe listy Włochy Niemcy Szwajcaria

Maryla Wereszczakówna. Ukochana Mickiewicza, "otruta jego poezją"

- Mam wrażenie, że na końcu to Maryla stała się ofiarą tej wielkiej miłości, która u Mickiewicza wyładowała się w poezji. On później przecież wielu rzeczy doświadczył, a tęskniąca Maryla została na prowincji, można powiedzieć: otruta tą poezją - mówiła Maria Danilewicz-Zielińska, prawnuczka Maryli Wereszczakówny, na antenie Radia Wolna Europa. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski romantyzm poezja Maryla Wereszczakówna literatura KULTURA miłość literatura polska POLSKA

Adam Mickiewicz. Zagadki narodzin, "piekielna droga" i przewidująca akuszerka

W grudniu 1798 roku chwyciły ponoć siarczyste mrozy. Czy w takich warunkach państwo Mickiewiczowie wybrali się z Nowogródka do folwarku Zaosie, by spędzić święta Bożego Narodzenia u krewnych? W Wigilię tego roku przyszedł na świat ich drugi syn, Adam, który miał stać się największym polskim poetą. Jednak czy na pewno narodziny przypadły 24 grudnia?  
Zobacz więcej na temat:  Nowogródczyzna Nowogródek Litwa POLSKA Rzeczpospolita Wigilia poezja

"Imię jego czterdzieści i cztery", czyli tajemnicze proroctwo Mickiewicza

Kto krył się za zagadkową wizją "męża opatrznościowego", którą Adam Mickiewicz zamieścił w III części "Dziadów"? Trudno się dziwić, że na to pytanie próbuje się odpowiedzieć niemalże już od dwóch wieków – wszak ta poetycka przepowiednia o zbawcy narodu znalazła się w polskim arcydramacie napisanym przez pierwszego z wieszczów.       
Zobacz więcej na temat:  literatura filozofia Dziady tajemnica chrześcijaństwo Biblia romantyzm Napoleon Bonaparte

Wigilie wielkich Polaków. Jak święta spędzali Mickiewicz, Słowacki i Chopin?

Świąteczna atmosfera zawitała również do Zagadkowego Studia. Tym razem odwiedził je Krzysztof Jakubiec, Mistrz Mowy Polskiej oraz miłośnik tradycji i świąt Bożego Narodzenia. Z jego pomocą nie tylko poznaliśmy sekrety dawnej kuchni wigilijnej. Dowiedzieliśmy się również, jak święta spędzali Polacy znani nam z kart historii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk święta Boże Narodzenie Święta Bożego Narodzenia Fryderyk Chopin Juliusz Słowacki