Redakcja Polska

W Wilnie można oglądać wystawę "Adam Mickiewicz. Od Wilna do Paryża"

07.02.2025 18:01
W Wilnie zaprezentowana została wystawa zatytułowana "Adam Mickiewicz. Od Wilna do Paryża". Ekspozycja koncentruje się na najaktywniejszym okresie twórczym naszego wieszcza narodowego.
Audio
  • Wystawa "Adam Mickiewicz. Od Wilna do Paryża". Kamil Zalewski rozmawiał ze współorganizatorką wystawy, Alicją Dzisiewicz z Muzeum Adama Mickiewicza przy Uniwersytecie Wileńskim [posłuchaj]
Wystawa w Wilnie Adam Mickiewicz. Od Wilna do Paryża
Wystawa w Wilnie "Adam Mickiewicz. Od Wilna do Paryża"Foto: Uniwersytet Wileński

W kościele pw. św. Janów przedstawione zostały wybrane eksponaty ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Wileńskiego. Stworzono chronologiczną narrację o życiu poety, ukazano środowisko, w jakim żył, okres jego studiów, zaprezentowano też najważniejsze dzieła poety.

Wystawa skupia się na latach 1815-1834, czyli od przybycie Adama Mickiewicza do Wilna do wydania w Paryżu "Pana Tadeusza".

- Wybraliśmy ten okres w jego życiu, który opowiada o nim nie tylko jako o poecie, ale też jako studencie" - mówi Polskiemu Radiu kustosz Alicja Dzisiewicz z Muzeum Adama Mickiewicza przy Uniwersytecie Wileńskim. - Na wystawie można zobaczyć wydanie "Pana Tadeusza" w formie kieszonkowej czy płyty winylowej. Będziemy prezentowali to, jak żył, ale będą też jego dzieła wydane już po śmierci poety" - wyjaśnia Alicja Dzisiewicz.

Wystawę zorganizowano w kościele uniwersyteckim świętych Janów. Alica Dzisiewicz zwraca uwagę, że w świątyni znajduje się pierwszy, wileński pomnik Adama Mickiewicza z końca XIX wieku. "Kościół świętych Janów traktowany jest jako panteon polskich bohaterów narodowych" - dodaje kustosz.


Wystawa "Adam Mickiewicz. Od Wilna do Paryża" Wystawa "Adam Mickiewicz. Od Wilna do Paryża". Foto: Uniwersytet Wileński

Wystawie towarzyszy możliwość zamówienia wycieczki poświęconej studenckim czasom wieszcza. 

- Dzięki wyjściu na podwórka i dziedzińce uniwersyteckie będzie można dowiedzieć się więcej o życiu wieszcza" - mówi Alicja Dzisiewicz.

Adam Mickiewicz studia na wileńskiej uczelni rozpoczął w 1815 roku. Wilno opuścił dziewięć lat później, gdy został skazany na zesłane w głąb Rosji za udział w tajnych organizacjach młodzieżowych. W Paryżu osiadł na stałe w 1832 roku.

Integralną częścią ekspozycji stał się pierwszy w Wilnie pomnik Adama Mickiewicza wzniesiony w kościele św. Janów. Jego obecność pomogła podjąć decyzję o rozmieszczenia wystawy w prawej nawie kościoła. Ekspozycję uzupełnią również autentyczne meble z mieszkań poety, które ilustrują życie codzienne Adama Mickiewicza.

O tym, dlaczego wystawę można oglądać w kościele świętych Janów oraz o wycieczce, która jej towarzyszy, Kamil Zalewski rozmawiał ze współorganizatorką, Alicją Dzisiewicz z Muzeum Adama Mickiewicza przy Uniwersytecie Wileńskim.

Wilno: Polskie Towarzystwo Genealogiczne digitalizuje archiwalne polskie książki i dokumenty

04.02.2025 10:19
Polskie Towarzystwo Genealogiczne digitalizuje w Wilnie stare polskie książki i dokumenty. Znajdują się one w Litewskim Archiwum Państwowym.

Do Muzeum Chopina trafił bezcenny autograf naszego wielkiego kompozytora

04.02.2025 13:48
Rękopis ballady F-moll op. 52 Fryderyka Chopina to cenny nabytek i rzecz absolutnie wyjątkowa – mówią Seweryn Kuter i Magdalena Kulig z Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.  

"Pierwsza wampirzyca PRL", "Kolorowy ptak". 95 lat temu urodziła się Kalina Jędrusik

05.02.2025 11:48
5 lutego 1930 roku urodziła się Kalina Jędrusik - wamp, symbol seksu, ale przede wszystkim kolorowy ptak, który wyróżniał się w PRL-owskiej szarzyźnie. - Kiedy kolorowy ptak wyleci z klatki, zostanie natychmiast zadziobany przez szare - mówiła o sobie sama artystka.Kolorowym ptakiem, któremu komunistyczna klatka połamała skrzydła, nazwała ją pewnego razu Urszula Sipińska.

Nowy album Janusza Wawrowskiego z utworami Grażyny Bacewicz - skrzypaczki o litewskich korzeniach

05.02.2025 17:27
"Violin Odyssey: Bacewicz vol. 1" to tytuł albumu wybitnego polskiego skrzypka Janusza Wawrowskiego. Ma on swoją premierę dziś. Znajdują się na nim utwory polskiej artystki o litewskich korzeniach - Grażyny Bacewicz. Nagrania powstawały przede wszystkim na Litwie.