Polskie Radio
Section05

geologia

Powstała mapa geologiczna Księżyca. To pierwszy krok do wydobywania surowców?

Chińczycy opracowali mapy geologiczne Księżyca. Kamil Muzyka, członek Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego przybliżył ten temat na antenie Programu 3 Polskiego Radia. Gość audycji "Zapraszamy do Trójki" opowiedział o tym, dlaczego mapy geologiczne Księżyca mogą być przydatne oraz czy istnieje możliwość pozyskiwania stamtąd surowców.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Martyna Matwiejuk Kamil Muzyka księżyc kosmos

Studenckie Koło Naukowe "Ametyst G.E.M." - ludzie, którzy przewidują przeszłość

- Mineralogia to nauka, która cały czas się rozwija. Kiedy rozpoczynałem studia, znanych było od 2 700 do 3 tysięcy minerałów. Dziś jest ich ponad 5 tysięcy. To pokazuje, jak olbrzymi jest przyrost wiedzy mineralogicznej i ile jest jeszcze do odkrycia - mówi dr Rafał Siuda, opiekun Studenckiego Koła Naukowego "Ametyst G.E.M." na Uniwersytecie Warszawskim. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA minerały kamienie szlachetne hobby Martyna Matwiejuk

"Paradoks litu". Wydobycie surowca niezbędnego dla "zielonej energetyki" szkodzi przyrodzie

Plany cięcia emisji gazów cieplarnianych windują zapotrzebowanie na lit - kluczowy składnik baterii w telefonach komórkowych, pojazdach elektrycznych i magazynach energii ze źródeł odnawialnych. Wydobycie tego metalu, zwanego dziś "białym złotem",  zużywa zaś olbrzymie ilości wody oraz zanieczyszcza środowisko.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA elektronika elektrośmieci Chiny ekologia infrastruktura ŚWIAT

Jak powstaje zorza polarna? Niecodzienna wystawa w Muzeum Ziemi PAN

Jakie informacje o polskich rzekach dają nam eksperymenty znacznikowe? W jaki sposób monitoruje się zjawiska sejsmiczne w naszym kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy na najnowszej wystawie "Piękne i Bestie. Zjawiska przyrodnicze we współczesnych badaniach naukowych" w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki zorza polarna Ziemia Muzeum Ziemi PAN Polska Akademia Nauk wystawa przyroda Arktyka

Skąd się biorą rekordy zimna na Ziemi?

W pełni lata na półkuli północnej odnotowujemy rekordowo wysokie temperatury w różnych regionach i krajach.  Tymczasem na półkuli południowej zima, która także ma swoje rekordy. Minęło właśnie 40 lat od zanotowania najniższej temperatury zarejestrowanej na Ziemi, tj. - 89,2 stopnia C. Miało to miejsce na Antarktydzie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak klimat Antarktyda środowisko środowisko naturalne układ słoneczny planety geografia morza oceany

Polityka surowcowa Polski. Główny geolog kraju: transformacja energetyczna wymusza aktualizację naszych działań

Na działania w ramach polityki surowcowej Polski zostało przeznaczonych 113 mln zł na 2023 r. i 136,7 mln zł na 2024 r. - poinformował pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa Piotr Dziadzio. Dodał, że Polska ma podpisane memoranda na poszukiwania surowców m.in. z Mongolią i Kazachstanem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska energetyka bezpieczeństwo energetyczne