Polskie Radio
Section05

klimat

Zbadano zgony z powodu upałów i mrozów. Zaskakujące wyniki

- Europa zrobiła duży krok w kierunku adaptacji do zimna - mówi dr Joan Ballester Claramunt, jeden z autorów nowego badania, w którym przeanalizowano informacje o zmianach w europejskiej pogodzie w ciągu niemal 20 lat. Naukowcy sprawdzili rzeczywisty wpływ klimatu na zdrowie mieszkańców różnych części naszego kontynentu. Określili też pojęcie "temperatur ekstremalnego ryzyka".
Zobacz więcej na temat:  pogoda ŚWIAT NAUKA społeczeństwo prognoza pogody Europa

Ustawa wiatrakowa. "Może zostać przyjęta jeszcze w kampanii"

- Ustawa wiatrakowa jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Nowelizacja trafiła do dalszych prac w Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Infrastruktury - mówił w radiowej Jedynce w audycji "Sygnały dnia" Miłosz Motyka. Wiceminister klimatu i środowiska uważa, że ustawa ma szansę zostać przyjęta jeszcze w kampanii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia polityka Miłosz Motyka

Zmiany klimatu zagrożeniem dla pszczół. Naukowcy alarmują

Ocieplenie klimatu i jego skutki, w tym susze i rekordowo wysokie temperatury stanowią olbrzymie wyzwanie dla pszczelarstwa. Poważne problemy w tym zakresie ma Kenia. Naukowcy opracowują strategie dla pszczelarzy subsaharyjskich, pozwalające ochronić pszczoły, których populacja w regionie się zmniejsza. Nie jest wykluczone, że wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi, takie programy będą potrzebne również w innych częściach świata.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ocieplenie klimatu pszczoły Afryka Kenia pszczelarstwo

Program Czyste Powietrze. "Nawet 400 proc. różnicy na rachunku"

- Różnica między domem, który jest porządnie ztermomodernizowany, a takim, który jest, że tak powiem, gołym murem, potrafi wynosić nawet 400 procent na rachunku - podkreśliła w "Sygnałach dnia" Paulina Hennig-Kloska. Ministra klimatu i środowiska mówiła w radiowej Jedynce o zmianach w programie Czyste Powietrze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia Paulina Henning - Kloska Czyste Powietrze

Średnia temperatur i opadów w lutym. Są powody do niepokoju

Tegoroczny luty był na świecie trzecim najcieplejszym w historii pomiarów, ze średnią wynoszącą - przy gruncie - nieco ponad 13 stopni Celsjusza. W niektórych krajach, np. w Szwecji, odnotowano rekordowe temperatury. W Polsce pozostały one w normie, a ich średnia nie przekroczyła 0 stopni. Był to jednak miesiąc skrajnie suchy - wynika z raportu opublikowanego przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda prognoza pogody IMGW zima susza

Niepokój wśród naukowców. "Nowa norma" na Mount Evereście

Naukowców niepokoi podnosząca się niemal z roku na rok linia wiecznego śniegu na zboczach Mount Everestu. Zjawisko to jest wynikiem zmieniającego się - cieplejszego i bardziej suchego - klimatu. Może to prowadzić do większego ryzyka pożarów lasów, niedoborów wody i redukcji jej dostaw dla pobliskich społeczności - alarmują zagraniczne media.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Himalaje Mount Everest Azja wiedza natura przyroda biologia Nepal zmiany klimatyczne kryzys klimatyczny pogoda prognoza pogody śnieg zima susza ciekawostki badania góry

Nowe informacje z bazy na Antarktydzie. Interweniowali psychologowie

Członek personelu bazy na Antarktydzie rzekomo zaatakował kierownika wyprawy z powodu zmiany harmonogramu - twierdzą urzędnicy, którzy zbadali sprawę. Interweniowali psychologowie. Na razie wszyscy pracownicy pozostają w bazie. Jej opuszczenie będzie trudne aż do antarktycznego lata, do grudnia, gdy przypłynie statek z zaopatrzeniem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT lód RPA przyroda badania Antarktyda lodowiec Afryka

Złota alga wciąż stanowi zagrożenie. Jak walczyć z tym glonem?

Złota alga to glon, który ma zdolność do wytwarzania toksyn. Organizm ten zidentyfikowano w Odrze w 2022 r. i wskazano jako bezpośrednią przyczynę katastrofy ekologicznej, której wynikiem były m.in. masowe śnięcia ryb. - Złota alga mogła dostać się do ekosystemu śródlądowego np. na kaczych nogach czy wraz ze sprzętem wędkarskim - zwraca uwagę hydrolog, Agnieszka Kolada.
Zobacz więcej na temat:  ekologia Artur Wolski Zobacz także Odra