Polskie Radio
Section05
klimat

Zmiany klimatu postępują. Czy grozi nam kryzys wodny?

Najnowszy raport Światowej Organizacji Meteorologicznej jest jednoznaczny. Planeta wysyła nam sygnały ostrzegawcze. Zmiany klimatu postępują. W Brazylii odnotowano kolejny rekord: 42 st. C w cieniu i ponad 60 st. C. temperatury odczuwanej. W ubiegłym roku pobite zostały rekordy temperatur powietrza i oceanów, stężenia gazów cieplarnianych, topnienia lodowców, utraty pokrywy lodowej na Antarktydzie. 
Zobacz więcej na temat:  zmiany klimatyczne klimat ekologia środowisko pogoda Antarktyda Unia Europejska woda oceany społeczeństwo meteorologia infografika

Zmiany klimatu. Ekspert wskazuje niepokojące sygnały

Początek wiosny to okazja do stawiania pytań, w jaki sposób może ukształtować się najbliższy czas, jeżeli chodzi o temperatury. Czy po rekordowo ciepłej jesieni i zimie, czas na rekordy temperatur wiosną? O długoterminowych spojrzeniach i zmianach klimatu rozmawiamy z Anną Sierpień z Fundacji Edukacji Klimatycznej, specjalistką w dziedzinie wpływu zmian klimatu na środowisko przyrodnicze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda prognoza pogody deszcz wiosna słońce społeczeństwo klimat zmiany klimatyczne

Krajowa polityka klimatyczna. Wyższe cele udziału OZE

W marcu 2024 r. Komisja Europejska opublikowała projekt aktualizacji polskiego Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. W dokumencie strona polska prognozuje, że w 2030 r. udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie 29,8 proc., a w przypadku elektroenergetyki przekroczy 50 proc. Przełoży się to na spadek emisji o 35 proc. w stosunku do 1990 r. (o 288 mln ton ekwiwalentu CO₂).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA społeczeństwo klimat energetyka

Rok 2023 najcieplejszy w historii. "Przebito sufit"

- Wyjątkowo ciepły północny Atlantyk musiał w końcu wywrzeć wpływ na warunki w Europie - zaczęliśmy ten rok bardzo mocną dodatnią anomalią termiczną. Sezon wegetacyjny zaczął się o dwa tygodnie wcześniej. Dla natury to kolejny "dezorientujący sygnał" - powiedział w rozmowie z portalem PolskiegoRadia24.pl prof. Bogdan Chojnicki z Pracowni Bioklimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa ONZ klimat przyroda zmiany klimatyczne środowisko środowisko naturalne NASZ WYWIAD wywiad

PR24 Nowe standardy energetyczne domów w UE. "To ogromne kwoty"

- Najpierw wypadałoby, aby komisarze europejscy pojechali na węgierską, bułgarską czy polską prowincję, zobaczyli jak to wygląda i potem tworzyli plany i strategie. W dzisiejszych czasach czysta technokracja zupełnie nie wystarczy, trzeba sprawdzić potrzeby ludzi, warunki ekonomiczne - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Czyżewski (Fundacja Polska z Natury).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo samorząd miasto zdrowie klimat budownictwo Daniel Czyżewski

PR24 Zielony Ład. "Rolnicy powinni wspierać tę reformę"

- Na pewno tę informację należało lepiej przygotować, lepiej wytłumaczyć, na czym polega reforma Zielonego Ładu, lepiej rolników do niej przekonać. Bardzo trudno jest zrobić dobrą kampanię informacyjną w momencie, kiedy jest duże środowisko, które mówi o tym, że Zielony Ład miałby zaszkodzić rolnikom, doprowadzić do ich upadku - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Zwolińska, prawniczka z Koalicji Żywa Ziemia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Katarzyna Dydo

Resort klimatu chce współpracy z organizacjami pozarządowymi

Resort klimatu i środowiska zainaugurował projekt platformy współpracy m.in. z organizacjami pozarządowymi i naukowcami. Platforma ma włączyć te środowiska w proces decyzyjny i wypracowanie wspólnych rozwiązań dotyczących np. ochrony powietrza, klimatu czy bioróżnorodności.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska ekologia Paulina Hennig-Kloska energetyka energia odnawialna środowisko środowisko naturalne klimat