Polskie Radio
Section05

ornitologia

Przyszłość i przeszłość nauki

Odkrywanie bogactwa bagien biebrzańskich, ptasiej Mekki ptasiarzy. Biologia i życie seksualne trzciniaka, dużego, głośnego ptaka trzcinowisk. Rozpoznawanie gatunków i ich głosów w czasach, kiedy dobre atlasy były rzadkością, a aplikacje nikomu się nie śniły. Ptaki lasów deszczowych i górskich lasów Ameryki Południowej. Nauka wczoraj i dziś, oraz dokąd to wszystko zmierza. Z ornitologiem prof. Andrzejem Dyrczem rozmawia Staszek Łubieński.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ornitolog ptaki Biebrzański Park Narodowy stanisław łubieński Trójka

Bocian biały: fakty i mity o ukochanym ptaku Polaków

Czy bocian je żaby? Czy ukochane ptaki Polaków rzeczywiście wracają co roku do swoich gniazd? Jakie korzyści może im dawać życie blisko człowieka? Jak wyglądają ich trasy migracyjne i czy zmieniają się wraz z klimatem? Czym różnią się populacje w różnych zakątkach Europy? Ile jest naszych bocianów w świetle ustaleń 8 Międzynarodowego Spisu Bociana Białego, który odbył się w tym roku? O tym z dr Marcinem Tobółką, przewodniczącym Grupy Badawczej Bociana Białego rozmawia Staszek Łubieński.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA ptaki bociany Marcin Tobółka stanisław łubieński Trójka Zobacz także

"Głupie ptaki Polski. Przewodnik świadomego obserwatora". Autor: wróbel też wygrał z komunizmem

- Postanowiłem zrobić prezent mojej partnerce i wydać fotoksiążkę, w której obrażam ptaki - bo taką mamy dynamikę w związku - zdradził w Programie 2 Polskiego Radia Marek Maruszczak. To autor oryginalnej książki "Głupie ptaki Polski. Przewodnik świadomego obserwatora". Gość Dwójki zdradził, że lubi wróble m.in. za to, że pokonały komunizm w Chinach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka ptaki literatura Marek Maruszczak Jakub Jamrozek

Psychiatra patrzy na ptaki

Co to jest ekopsychiatria? Czym różni się ptakoterapia od ornitologii terapeutycznej? W jaki sposób kontakt z naturą wpływa na pracę naszego mózgu? Czy birdwatching może pomagać w diagnostyce kardiologicznej? O tym w cyklu "Zielona Dwójka" z doktorem Sławomirem Murawcem – psychiatrą, psychoterapeutą, rzecznikiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, współautorem książek "Ornitologia terapeutyczna" i "Ekopsychiatria" rozmawia Katarzyna Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka ekologia psychoterapia Katarzyna Nowak

"Noc z reportażem" i trzy reportaże o pasji do ptaków - "Pełne gniazdo", "Na wylot" i "Ornitolog od serca"

W audycji "Noc z reportażem" trzy reportaże poświęcone miłości, pasji i opiece nad ptakami. "Pełne gniazdo" – reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet z Radia Lublin. "Na wylot" – reportaż Joanny Sikory z Radia Białystok i "Ornitolog od serca" - archiwalny reportaż Eweliny Karpacz.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż w Jedynce Agnieszka Czyżewska-Jacquemet Joanna Sikora

Nowe zwyczaje migracyjne ptaków. Powodów jest wiele, łączy je działalność ludzi

Orły zmieniają swoje trasy migracyjne ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie. Badacze wskazują, że ptaki te źle reagują na większe zmiany w ich naturalnym obszarze. Jednocześnie naukowcy ostrzegają, że dalsze takie zjawiska mogą być dla przyrody dużym problemem. Co więcej, to niejedyny przypadek, kiedy przez ludzką działalność ptaki zmieniają trasy lotów.
Zobacz więcej na temat:  Kuba Witkowski Trójka Michał Matus ptaki ptaki wędrowne przyroda

Zrozumieć śpiew ptaków. O tajemnicach, jakie kryją odgłosy naszych skrzydlatych przyjaciół

Ćwierkot wróbli i skowronków, charakterystyczne dźwięki wydawane przez kukułki czy pianie koguta - ptasie rozmowy słyszymy regularnie za oknem i znamy z wiersza Juliana Tuwima. Czego dotyczą rozmowy naszych skrzydlatych przyjaciół? Tego wciąż nie wiemy. Ich odszyfrowaniem zajmuje się bioakustyka, czyli nauka o znaczeniu dźwięku w życiu zwierząt. Co do tej pory udało się ustalić badaczom?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz zwierzęta ptaki dźwięki natura przyroda

Jak i kiedy można pomagać dzikim zwierzętom? Kampania "ZOOstaw, nie porywaj!"

Często zdarza się tak, że kierowani odruchem serca, zabieramy młode zwierzęta rodzicom, pozbawiając je tym samym szansy na prawidłowy rozwój. "ZOOstaw, nie porywaj!" to hasło kampanii realizowanej przez m.in. Lasy Miejskie - Warszawa, której celem jest uświadamianie ludziom, jak i kiedy można pomagać dzikim zwierzętom. 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta leśne społeczeństwo las ekologia ptaki Izabela Kostyszyn przyroda edukacja edukacja przyrodnicza straż miejska

Jaja jak malowane. Jaki wpływ miała natura na pisankowe, kraszankowe wzory?

Ptasie jaja różnią się nie tylko wielkością, ale też kolorem - od kremowych bieli, po zielenie, błękity, brązy. - Ptasie jaja są tak samo zróżnicowane jak ptaki, czyli tych kolorów znajdziemy absolutnie mnóstwo - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Piotr Tryjanowski, ornitolog. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Wielkanoc ptaki jajko ekologia pisanki społeczeństwo infografika