Polskie Radio
Section05

reportaż w Jedynce

"Krzyk" - reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewskiego

-"Pierwszy raz od dawna byłam tak szczęśliwa, bo w  końcu usłyszałam ludzi, którzy myślą w podobny sposób do mnie. Mają te same wartości w życiu i było to dla mnie wow!" - to słowa głównej bohaterki reportażu, Sylwii Ziental, diagnostyczki laboratoryjnej ze stołecznego szpitala. Jeszcze niedawno nie przypuszczała, że zostanie aktywistką. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż protest aktywiści Adam Bogoryja-Zakrzewski

"Poloniści ze starówki" - reportaż Antoniego Rokickiego

Zainteresowanie językiem polskim na Morawach rośnie. – Jedni chodzą na fitness, inni biegają, a ja uczę się języka polskiego… – opowiada Magdalena Franková, studentka Uniwersytetu Palackiego. Na poddaszu zabytkowej ołomunieckiej kamienicy mieści się Katedra Slawistyki. Odwiedził ją Antoni Rokicki, szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego Czesi tak bardzo interesują się Polską.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki Morawy język polski nauczyciel pr poleca

"Gdzie jest moja panda?". Reportaż Urszuli Żółtowskiej na Wszystkich Świętych

Trzy lata temu u 4-letniego wtedy Michałka zdiagnozowano raka mózgu. Bohaterka reportażu będąc z dzieckiem w szpitalu, zaczęła pisać dla niego po angielsku książkę o pandzie pt. "Gdzie jest moja panda?", ponieważ syn bardzo lubił pandy. Zapraszamy do Jedynki na reportaż Urszuli Żółtowskiej, który opowiada o tym, jak radzić sobie z tą najbardziej bolesną stratą. Stratą dziecka.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska pr poleca

"Piłam i płakałam". Reportaż Małgorzaty Nabel-Dybaś (Radio Zachód)

To opowieść, która może dotyczyć wielu rodzin w Polsce. Uzależnienie bowiem jednego członka rodziny zaburza relacje panujące wśród wszystkich jej członków. Reportaż opowiada historie osób, które czując ból i przymus picia, przez wiele lat szukały sensu swojego życia, doświadczając ogromnej samotności. Pijąc, krzywdziły swoje matki, ojców, żony, mężów i dzieci.
Zobacz więcej na temat:  reportaż alkoholizm alkohol pr poleca

"Nadzieją był on". Reportaż Doroty Bonieckiej-Górny i Hanny Dołęgowskiej o ks. Jerzym Popiełuszce

"Nadzieją był on" to zapis wspomnień i emocji związanych z ostatnim okresem życia ks. Jerzego Popiełuszki. Przedstawia mało znane fakty dotyczące wcześniejszych prób zamachów, zastraszania, okoliczności jego porwania i śmierci. Relacje świadków oraz emocje związane z podaniem informacji o jego zaginięciu, odnalezieniu ciała i pogrzebie, który zgromadził blisko milion Polaków, do dziś niesamowicie poruszają.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Hanna Dołęgowska Dorota Boniecka-Górny Elżbieta Uzdańska

Historia o tradycjach naftowych i pielęgnowaniu spuścizny. Reportaż "Czarne złoże" Moniki Chrobak

Bohaterami reportażu "Czarne złoże" Moniki Chrobak są pracownicy kopalni naftowych: Andrzej Drzymała z Sękowej, jeden z pomysłodawców utworzenia Karpacko-Galicyjskiego Szlaku Naftowego oraz Kazimierz Dudek, który prowadzi skansen edukacyjno-historyczny, otwarty na terenie dawnej kopalni ropy Magdalena w Gorlicach.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak reportaż Ignacy Łukasiewicz Gorlice

"Może jutro". Jak białoruski reżim prześladuje opozycję?

Jest tylko "przed" i "po" więzieniu. Maria Tiszkowska już inaczej nie potrafi mówić o swoim życiu. W białoruskim areszcie prezes witebskiego oddziału Związku Polaków spędziła dwa miesiące. Tamtejsza prokuratura oskarżyła ją o propagowanie nienawiści na tle narodowym i nazizmu, za co na Białorusi grozi nawet 12 lat pozbawienia wolności. W Jedynce wyemitowaliśmy reportaż Joanny Sikory (Radio Białystok) pt. "Może jutro".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Sikora pr poleca

Fontanna Pamięci we Wrocławiu. Reportaż Magdy Skawińskiej "Węzełek"

Węzełek jest symbolicznym znakiem tułaczki, wymuszonej wędrówki, przenoszenia resztek dobytku w niewielkim zawiniątku. Klucz to symbol domu, bezpieczeństwa, własności. Ta opowieść rozpoczyna się od rozebrania Fontanny Pamięci, którą mieszkańcy Wrocławia nazywali potocznie "Węzełkiem". Autorem instalacji jest profesor Maciej Szańkowski. Rzeźbiarz, który ma na koncie wiele abstrakcyjnych miejskich pomników. Nie tylko w Europie.
Zobacz więcej na temat:  Magda Skawińska reportaż Wrocław II wojna światowa pr poleca