Polskie Radio
Section05

pr poleca

"Cząstka miłości do gór" - reportaż Joanny Bogusławskiej

45 lat temu, 17 stycznia 1980 roku Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki stanęli na szczycie najwyższej góry świata. Jako pierwsi zdobyli zimą Mount Everest. Reportaż Joanny Bogusławskiej przybliża techniczne i fizyczne wyzwania tamtej wyprawy. To także opowieść o Leszku Cichym, człowieku, który przez całe życie łączył pasję z nieustannym dążeniem do przekraczania granic ludzkich możliwości.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Leszek Cichy Joanna Bogusławska

"Wstydź się". Słuchowisko na podstawie dramatu Weroniki Murek w adaptacji i reżyserii Julii Mark

"Wstydź się" Weroniki Murek to opowieść dystopijna, ale zaskakująco łatwa do wyobrażenia. W odizolowanym od społeczeństwa ośrodku kobiety są przyuczane wstydzić się, tak aby czuły się ze sobą dobrze i żeby inni czuli się dobrze z nimi. Ten proces wymaga od uczestniczek realizacji określonych zadań, a za każde wykroczenie spotyka je kara. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR Weronika Murek Julia Mark Anna Balcewicz Hanna Chojnacka-Gościniak Katarzyna Anzorge Arkadiusz Brykalski

"Polsko-jemeńska dusza" - reportaż Moniki Chrobak

Rasm Almashan, pół Polka, pół Jemenka, wyjechała z Jemenu wiele lat temu. Tęsknotę za Bliskim Wschodem można usłyszeć w każdej śpiewanej przez nią piosence. Bohaterka reportażu jest bowiem wokalistką, autorką tekstów i kompozytorką. Mimo, że mieszka w Polsce i tutaj założyła rodzinę, nadal marzy o miejscu, w którym dorastała. Reportaż to historia Rasm, ale także historia Jemenu, jednego z najbardziej zapomnianych rejonów na świecie.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Monika Chrobak

"Chłopcy z Wygnanki" - reportaż Moniki Niedziałek i Katarzyny Michalak

Reportaż to historia tragicznej miłości i zemsty. To opowieść o emocjach tak dużych, że doprowadzają do tragedii. O tym, jak cienka jest granica między miłością a nienawiścią. W cichej, przygranicznej wiosce Wygnanka rozegrał się dramat trojga młodych ludzi. Na skutek zawodu miłosnego 28-letni Mirek mści się na rywalu doprowadzając do jego śmierci. Nikt nie może pojąć, jak w miłym i uczynnym chłopaku mógł obudzić się demon zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Katarzyna Michalak Monika Niedziałek Dwójka

"Bronek i jego Dwójka" - archiwalny reportaż Krystyny Melion

To historia radiowego wozu transmisyjnego i jego kierowcy Bronisława Kozioła. Ten wyjątkowy wóz transmisyjny Polskiego Radia, nazywany "Dwójką" był chevroletem. W 1939 roku, po wybuchu II wojny światowej, został uratowany podczas ewakuacji, prowadzonej przez Bronisława Kozioła. Tak trafił z nim do Rumunii i przejechał cały szlak bojowy rejestrując najważniejsze wydarzenia historyczne.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Krystyna Melion

"Pan od matematyki" - reportaż Macieja Jastrzębskiego

Grupa włocławskich nauczycieli z Zespołu Szkół Samochodowych od lat wykorzystuje internet do dokumentowania lokalnej historii. Prowadzą strony i grupy na portalach społecznościowych, a ostatnio zaprzęgli do pomocy Sztuczną Inteligencję, żeby ożywić stare pocztówki i fotografie. Nie wszyscy są historykami, ale połączyła ich wspólna pasja – dzieje rodzinnego miasta. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Maciej Jastrzębski

Nowy "Radiobook": Stanisław I. Witkiewicz - "Listy do Władysławy i Leona Reynelów"

Ogromny dorobek "Witkacego" znamy m.in. z monumentalnej edycji pism wszystkich, które od początku lat 90. ukazywały się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. Ważną częścią serii są dwutomowe "Listy Witkacego do rodziny, przyjaciół, znajomych i tzw. wrogów". W 2015 r. niektóre z nich przeczytał dla Polskiego Radia znakomity aktor Wojciech Wysocki.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU Stanisław Ignacy Witkiewicz

"Polowanie". Słuchowisko Marcina Witana w reżyserii Janusza Kukuły

Rok 1933. Trwają rokowania z Niemcami na temat paktu o niestosowaniu przemocy. Tymczasem wśród lasów i bagien Polesia dochodzi do wypadku, który wywołać może dyplomatyczny skandal. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR Marcin Witan Janusz Kukuła Andrzej Brzoska Piotr Skotnicki Robert Czebotar Adam Bauman Andrzej Ferenc Krzysztof Wakuliński jarosław gajewski Andrzej Mastalerz Szymon Kuśmider Zbigniew Suszyński słuchowisko

"Jeszcze nam się chce" - reportaż Jakuba Tarki

Ratownicy medyczni to najczęściej pierwsze osoby, które walczą o nasze zdrowie i życie, gdy wezwiemy karetkę. Są świetnie wykształceni i wyszkoleni. Często wykonują czynności i decyzje, które w innych krajach należą do lekarzy. Polscy ratownicy mają jedne z najszerszych uprawnień w Unii Europejskiej. Niestety nie zawsze idzie za tym szacunek społeczny. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Jakub Tarka

"W Jezioranach" - kolejny dzień z życia Jabłońskich. Odcinek 3301

W odcinku 3301. słuchowiska "W Jezioranach" autorstwa Marka Ławrynowicza, akcja dzieje się w domu weselnym "Sonata". Zenek Kajfasz niespodziewanie wrócił po miesiącu z Holandii w dodatku bez pieniędzy. Trochę zarobił, ale potem go okradziono. Justyna ma mu za złe ten wyjazd, Mirek próbuje łagodzić sytuację. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr Polskiego Radia W Jezioranach Marek Ławrynowicz Wiktoria Gorodeckaja Lucyna Malec Adam Bauman Renata Berger Artur Barciś

"Inni". Słuchowisko Rafała Wojasińskiego w reżyserii Katarzyny Łęckiej

"Inni" to historia rodzeństwa obarczonego opieką nad najmłodszym, niepełnosprawnym umysłowo bratem. Rafał Wojasiński zaprasza nas do świata, w którym bohaterowie dźwigają na sobie pokoleniowe ciężary, w imię dobra innych rezygnują z własnego spełnienia.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR Rafał Wojasiński Katarzyna Łęcka Andrzej Brzoska Piotr Skotnicki Ewa Konstancja Bułhak Łukasz Lewandowski Łukasz Garlicki Artur Dziurman słuchowisko

"Moje Hybrydy" – reportaż Anny Kołodziejczyk

1 lutego 1957, koncertem jazzowym, zainaugurowano w Warszawie działalność studenckiego klubu Hybrydy. To wyjątkowe miejsce na trwałe wpisało się w kulturalny krajobraz Stolicy i Polski. Na przestrzeni dziesięcioleci występowali w nim najważniejsi muzycy swojej epoki. Młynarski, Osiecka, Kofta, Pietrzak, Gintrowski, Wołek. To tylko niektórzy spośród wspaniałego grona kompozytorów, wykonawców, satyryków, autorów tekstów bywających w Hybrydach.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Anna Kołodziejczyk

"Do przodu" – reportaż Hanny Dołęgowskiej

To historia o Pałacu w Gorzanowie w Kotlinie Kłodzkiej. Miejsce, które  we wrześniu 2024 roku dotknęła powódź roku stało się tymczasowym domem  dla innych, którzy przez wodę stracili dach nad głową. I choć sam potrzebuje pomocy, a walka ze skutkami powodzi wciąż trwa, to jego właściciele i wolontariusze patrzą "do przodu".
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Hanna Dołęgowska powódź pomoc W POLSKIM RADIU

"Alternatywy" – reportaż Antoniego Rokickiego

Szukali przestronnego, ładnego mieszkania w dobrej lokalizacji. Nie mieli szansy na zakup nieruchomości od dewelopera, ani tej z wtórnego rynku. Połączyli więc siły ze znajomymi i wspólnie wybudowali blok mieszkalny dla kilku rodzin. O kim mowa? O założycielach kooperatyw mieszkaniowych. Reportaż "Alternatywy" to historia mieszkańców dwóch kooperatyw – w Konstancinie-Jeziornie oraz w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Antoni Rokicki