Polskie Radio
Section05

pr poleca

"Słodko, gorzko" – reportaż Moniki Chrobak

To reportaż o solidarności, przyjaźni i kobiecej sile. A całość przeplatana jest muzyką i tańcem. Anita Migacz, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, to niezwykła i odważna kobieta. Mimo, że jest po operacji kręgosłupa, a w odcinku lędźwiowym ma śruby to z impetem realizuje swoją największą pasję życiową - miłość do tańca, szczególnie do salsy. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Monika Chrobak taniec

"Kolęda warszawska". Słuchowisko Tomasza Zacharewicza w reżyserii autora

Wigilia roku 1939 to nie był czas pełen radości. To właśnie tego dnia w paryskim mieszkaniu Jana Lechonia spotkali się prawie wszyscy skamandryci. Część z nich dotarła do Francji wcześniej, część uciekała mostami w Zaleszczykach i Kutach, z okupowanego kraju.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr Polskiego Radia Tomasz Zacharewicz Agnieszka Szczepańczyk Dariusz Orłowski Dariusz Wnuk Andrzej Mastalerz Grzegorz Wons Piotr Grabowski Marcin Przybylski Teresa Kowalik marcin mroziński Zobacz także słuchowisko

"Romantycy muzyki rockowej" - reportaż Ireneusza Białka

Tomasz Beksiński to idealny przewodniki po świecie muzyki, Charyzmatyczny głos, z którym można spędzać samotne noce, a może dziennikarz, który jak nikt inny potrafił zaczarować radiową opowieścią? Mija 25 lat od jego śmierci, a dla wielu fanów jego zarejestrowany przed laty głos wciąż jest bardzo ważny. Kim stał się dla słuchaczy, którzy nadal słuchają jego archiwalnych audycji?
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Ireneusz Białek Tomasz Beksiński

"Książę". Obszerna biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Nakładem Wydawnictwa Literackiego w Krakowie ukazała się najnowsza biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego pióra Moniki Śliwińskiej pt. "Książę". Fragmenty książki w cyklu "To się czyta" prezentuje Szymon Kuśmider. Niedawno minęła 150. rocznica urodzin jednej z najbarwniejszych postaci dwudziestolecia międzywojennego.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Boy-Żeleński biografia Monika Śliwińska Szymon Kuśmider literatura

"Opowieść z Wigilią w tle"- reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Natalia ma 16 lat i od półtora roku jest w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Falenicy. Nie chce pojechać do domu na Wigilię. Woli  spędzić ten wieczór w ośrodku, gdzie - jak mówi - panuje atmosfera pełna życzliwości, a życzenia świąteczne składane są od serca, bez zaciśniętych pięści. To właśnie tutaj, po raz pierwszy w wigilijny wieczór, dzieliła się opłatkiem.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Grażyna Wielowieyska

"W stoczni wieje wiatr" – reportaż Antoniego Rokickiego

Kiedyś w tym miejscu, jako suwnicowa, pracowała Anna Walentynowicz. Dziś to zabytkowe hale stoczniowe zmienione w galerię sztuki, scenę koncertową, restauracje i food trucki z jedzeniem z różnych części świata. Latem odpoczywają tu tysiące mieszkańców Trójmiasta i turystów. Mowa o 100czni, miejscu, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Antoni Rokicki Gdańsk Stocznia Gdańska

"Na granicy ryzyka" – reportaż Moniki Chrobak

Ma za sobą wspinanie w najwyższych górach na całym świecie. Pokonał najtrudniejsze trasy. Wielokrotnie zdobywał tytuł tego najlepszego. 20-letni Jasiek Gurba, bohater reportażu "Na granicy ryzyka" opowiada o zmaganiu się z dużym ryzykiem i z samym sobą. O tym jak wiele trzeba poświęcić, aby osiągnąć tak wysoki poziom we spinaczce. A także o największych wyzwaniach w tej dyscyplinie.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Monika Chrobak wspinaczka sportowa

"Jeszcze wojna nie wybuchła". Słuchowisko Michaiła Durnienkowa w adaptacji i reżyserii Wojciecha Urbańskiego

Michaił Durnienkow, rosyjski dramaturg, napisał swoją sztukę w 2014 roku, bezpośrednio po aneksji Krymu przez Rosję. Tytuł był wtedy dosyć ironiczny i przewrotny. Z tekstu wynika, że wyparcie tematu wojny przez Rosjan powoduje, że zagnieździła się ona w ludziach, w ich codzienności, w ich relacjach i umysłach. Dziś sztuka ma zupełnie inny wymiar.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR Michaił Durnienkow Tomasz Leszczyński Wojciech Urbański Maciej Kubera Jacek Jędrasik Magdalena Wójcik magdalena górska Marek Kalita Antoni Pawlicki Marcin Stępniak Maciej Wyczański słuchowisko

Co nowego u Matysiaków? Odcinek 3528 [POSŁUCHAJ]

Babcia Ela przyjeżdża z Lublina, by spotkać się po raz pierwszy ze swoim wnukiem Piotrusiem, o którego istnieniu dowiedziała się niedawno. Piotruś trochę alergicznie reaguje na nową babcię, a na Piotrusia reaguje alergicznie Basia. Na szczęście jest jeszcze Lusia, która potrafi załagodzić konflikt. W odcinku pojawia się jeszcze pani Rysia, droid protokularny C-3PO i pan domu Piotr Matysiak.
Zobacz więcej na temat:  Matysiakowie radio Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Teresa Skoczylas Leon Charewicz Ewa Kania Agnieszka Wosińska Aleksandra Radwan Maria Pakulnis Marek Siudym

"Nerka" Stefana Vögela w adaptacji i reżyserii Tadeusza Kabicza

"Nerka" to błyskotliwa komedia, która wnika w najgłębsze zakamarki ludzkich relacji. Katarzyna, potrzebująca przeszczepu nerki, stawia swojego męża Arnolda przed trudnym pytaniem: czy zechce ofiarować jej swój organ, narażając swoje własne zdrowie? Jak daleko sięga jego miłość? W tle para ich przyjaciół" Hans i Diana wplątują się w sieć kłamstw, zdrad i moralnych dylematów. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR Stefan Vögel Piotr Szalsza Tadeusz Kabicz Andrzej Brzoska Grzegorz Małecki Karolina Gruszka Ewa Konstancja Bułhak Przemysław Stippa słuchowisko