Polskie Radio
Section05
Paweł Pawlica

Instytut Książki dla małych księgarni. "Bezcenne wsparcie"

- W takich miejscach nie tylko można znaleźć dobre książki, ale tam po prostu dochodzi do spotkania człowieka z człowiekiem. My szukamy opowieści. Są nam one potrzebne do tego, żeby być w świecie, żeby zawiązywać z innymi relacje - mówił w Dwójce o programie "Certyfikat dla małych księgarni" Grzegorz Jankowicz, dyrektor Instytutu Książki.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Książki Jakub Jamrozek KULTURA Dwójka księgarnie czytelnictwo Grzegorz Jankowicz

Kolejny skandal z udziałem Jerzego Urbana? W Krakowie premiera sztuki o "Goebbelsie stanu wojennego"

W krakowskim teatrze Łaźnia Nowa trwają ostatnie przygotowania do premiery sztuki "Urban. Idę po was…" zrealizowanej na podstawie książki Doroty Karaś i Marka Sterlingowa "Urban. Biografia". W roli znienawidzonego rzecznika rządu, ale zarazem błyskotliwego felietonisty i kontrowersyjnego wydawcy, Adam Ferency. Reżyseruje Bartosz Szydłowski. Czy będą protesty przed teatrem?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR premiera Teatr Łaźnia Nowa Kraków Jerzy Urban Adam Ferency Bartosz Szydłowski Tomasz Żąda Trójka

Urodziny Nowej Trójki. Jak stare mieszało się z nowym?

Program 3 Polskiego Radia ma już 62 lata. Jednym z elementów świętowania był reportaż "Moment przyjścia" przygotowany przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Tę historię o roku 1962 i atmosferze czasów, w jakich rodziła się radiowa Trójka przypomnieliśmy w poniedziałkowym Klubie  Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Studio Reportażu i Dokumentu pr poleca Bartosz Panek Jakub Tarka Adam Bogoryja-Zakrzewski Joanna Bogusławska Aleksandra Dobieszewska

Dwa lata po rosyjskiej agresji. Jak wygląda codzienność w Kijowie?

– Ukraińcy w Kijowie, tak jak i pozostałych miastach oddalonych od frontu, bronią się przed Rosją pozorami normalności. W centrum miasta koncertują muzycy, działa metro. Rano i po południu ruch utrudniają korki. Otwarte są sklepy, kina i restauracje. Jednak pozorny spokój niemal każdego dnia przerywają dźwięki syren alarmowych ostrzegających przed możliwym atakiem – relacjonuje Paweł Pawlica. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Kijów Rosja Ukraina wojna na Ukrainie

Krakowskie szopki. "To tradycja, która nas jednoczy"

Krakowskie szopki to tradycja sięgająca roku 1937. Wówczas Jerzy Dobrzycki zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. W tym roku wydarzenie odbywa się po raz 81, a zgłoszono do niego blisko 250 prac. To rekord. - Szopka nas jednoczy. Jest miejscem, przy którym my się spotykamy. Znikają wszystkie różnice - nie ma wątpliwości Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. 
Zobacz więcej na temat:  Kraków Boże Narodzenie szopki krakowskie UNESCO KULTURA

Zagłada Romów i Sinti w KL Auschwitz. Niemcy mordowali ich w komorach gazowych

78 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz rodzinny dla Cyganów w Auschwitz II-Birkenau. Ocaleni z zagłady oraz młodzi Romowie z całej Europy, przedstawiciele władz państwowych, duchowni i dyplomaci uczcili w Oświęcimiu Europejski Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti, który obchodzony jest rokrocznie 2 sierpnia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy historia Polski Patryk Michalski śmierć II wojna światowa Auschwitz Oświęcim Romowie Sinti