Polskie Radio
Section05

internet

Polsce grozi scenariusz rumuński? Eksperci obawiają się przedwyborczych ataków

Hakerzy na usługach Kremla spróbują zakłócić wybory prezydenckie w Polsce - wynika z analizy izraelskiej firmy Check Point Software, na którą powołuje się "Rzeczpospolita". Dziennik stawia znak zapytania, czy nad Wisłą możliwa jest powtórka sytuacji z Rumunii, gdzie z powodu ingerencji Rosjan w kampanię wyborczą odwołano drugą turę wyborów prezydenckich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory w Polsce Rosja wybory prezydenckie cyberbezpieczeństwo cyberatak hakerzy Kreml cyfryzacja kampania wyborcza

Kultura Afryki. Czym interesują się artyści i content creatorzy tego kontynentu?

Afryka, kontynent bogaty w różnorodność kulturową i artystyczną, coraz mocniej zaznacza swoją obecność w światowym krajobrazie sztuki. Z coraz większą chęcią śledzimy różnorodną kulturę afrykańskich krajów. Co przedstawia tamtejsza sztuka, czym się interesują jej twórcy oraz jak swój region przedstawiają content creatorzy z Afryki?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Afryka youtube influencer Mateusz Demski Piotr Firan

Memy, czyli nowy sposób komunikacji - nie tylko w internecie

Trudno wyobrazić sobie przeglądanie mediów społecznościowych bez memów. Choć podobno pierwowzorem tego, co dziś znamy pod nazwą mem, był obrazek wcale nieinternetowy, bo opublikowany w 1921 roku w magazynie "The Judge". Przedstawia dwa wizerunki mężczyzny: przystojnego, który został podpisany "Jak myślisz, że wyglądasz, kiedy robią ci zdjęcie" i karykaturalnego z podpisem "Jak wyglądasz naprawdę". Brzmi znajomo? Ale czy to rzeczywiście mem? I jak memy wpływają na naszą współczesną (nie tylko internetową) komunikację?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Mateusz Adamczyk memy komunikacja

Walka z przemysłem hejtersko-dezinformacyjnym. Na jakim etapie jesteśmy?

Kupowanie kont, sztaby trollingowe, całe kampanie z użyciem m.in. AI. Przemysł hejtersko-dezinformacyjny dotyka różnych obszarów naszego życia, ale ma jeden wspólny mianownik - bardzo często ktoś za nim stoi: media społecznościowe, poszczególne państwa, a nawet terroryści. Cierpią na tym zwykli ludzie, cierpią instytucje, wreszcie biznes, który niedoregulowanej rzeczywistości Internetu ponosi wymierne szkody i straty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Witkowski Zobacz także dezinformacja hejt w internecie społeczeństwo

Prof. Zoll o blokowaniu treści w sieci. "Nie ma bezwzględnej wolności"

Nie ma absolutnej wolności słowa, zwłaszcza związanej z przekazem informacji - uważa prof. Andrzej Zoll. Zdaniem byłego szefa Trybunału Konstytucyjnego "wolność jest zawsze ograniczona, chociażby wolnością innej osoby czy dobrem wspólnym". Gość Polskiego Radia 24 mówił o tym w kontekście projektu dot. blokowania treści w internecie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio wolność słowa społeczeństwo Andrzej Zoll

Nauka do klasówek i egzaminów. Jakie techniki zastosować, żeby uczenie było prostsze?

Styczeń to czas ostatnich klasówek i poprawek przed wystawieniem ocen z pierwszego semestru, a u studentów szykowanie się do sesji egzaminacyjnej. Co podpowiedzieć dzieciom i młodzieży, aby ich nauka była bardziej efektywna? Jakie techniki zastosować aby zapamiętanie dat, definicji czy wzorów było prostsze? Ile godzin dziennie, jakie przerwy dają najlepsze efekty? 
Zobacz więcej na temat:  młodzież szkoła psychologia społeczeństwo Zobacz także Roman Czejarek