Polskie Radio
Section05
fake news

Dziennikarz z Rzymu pomylony ze sprawcą zamachu na Trumpa

Obudziłem się o drugiej w nocy i coś już eksplodowało - tak mówił mediom we Włoszech. Sportowy dziennikarz z Rzymu przez kilka godzin w wielu krajach świata pokazywany był jako sprawca nieudanego zamachu na Donalda Trumpa. Mężczyzna zapowiada pozew przeciwko autorowi tweeta. Włoskie media komentują, że niewiele trzeba, by w mediach społecznościowych opublikować fake news, który potem będzie wszędzie krążyć.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Ameryka Stany Zjednoczone USA Donald Trump zamach Partia Republikańska wybory w USA Włochy

Biełsat: byli pracownicy rosyjskich mediów mówią o wytycznych Kremla ws. wojny na Ukrainie

Przy publikowaniu materiałów o wojnie na Ukrainie redaktorzy naczelni prokremlowskich mediów w Rosji kierują się otrzymywanymi od władz wytycznymi, a pracownicy stosują autocenzurę - podaje telewizja Biełsat za rosyjskojęzycznym portalem Wot Tak, który rozmawiał z byłymi dziennikarzami o tym, jak zmieniła się ich praca od wybuchu wojny.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Rosja propaganda Kreml

POLSKIE RADIO 24 Nieprawdy w mediach. "Ważne, że akcjonariusze są zadowoleni"

W audycji specjalnej, emitowanej prosto z Pikniku Naukowego, tematem dyskusji są informacje. O fake newsach i zalewie treści we współczesnym świecie dyskutują Michał Fedorowicz, przewodniczący Europejskiego Kolektywu Analitycznego Res Futura i Rafał Pikuła z Magazynu Spider`s Web+. Goście Polskiego Radia 24 odpowiadają też na pytanie, czemu nadmiar treści ułatwia manipulacje i kim są "media workerzy". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 nowe technologie media

Depesza PAP o mobilizacji. Gawkowski: wszystko wskazuje na cyberatak ze strony rosyjskiej

W serwisie Polskiej Agencji Prasowej ukazał się fałszywy komunikat premiera Donalda Tuska ogłaszający częścią mobilizację wojskową w kraju. Informację szybko zdementowali przedstawiciele polskich władz oraz sama Polska Agencja Prasowa. Sprawę wyjaśniają Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Służby podejrzewają, że był to rosyjski cyberatak.
Zobacz więcej na temat:  dezinformacja Rosja

Polskie Radio 24 Atak hakerski na PAP? Ekspert: cios w "miękkie podbrzusze"

Możemy się bronić przed dezinformacją - poszerzając swoją wiedzę. Społeczeństwo niewyedukowane jest najbardziej podatne na fake newsy - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Jarosław Bartniczuk z Business Centre Club. Komentował m.in. atak na Polską Agencję Prasową.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ewa Wasążnik POLSKA polityka media cyberbezpieczeństwo dezinformacja PAP

Euro Vibe w Czwórce. Wybory do Parlamentu Europejskiego i dezinformacja

Już 9 czerwca w Polsce oraz w większości europejskich krajów odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wokół wyborów pojawia się wiele treści, jednak także podejmowane są działania dezinformacyjne. - Manipulacja jest najpopularniejszą formą dezinformacji - mówi w Czwórce dr Katarzyna Bąkowicz, medioznawczyni z Uniwersytetu SWPS. - Jest to budowanie takiego obrazu rzeczywistości, gdzie my się gubimy, co jest prawdą, a co jest fałszem. W Czwórce wraz z ekspertami sprawdzamy, jak się uchronić przed nieprawdziwymi informacjami i nie dać zmanipulować.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Unia Europejska Parlament Europejski Euro Vibe Mikołaj Rogalewicz Katarzyna Bąkowicz media Jędrzej Rosiewicz

"Euro Vibe" w Czwórce. Jak i gdzie szukać informacji o wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Na 9 czerwca zaplanowano w Polsce wybory do europarlamentu. Obywatele Unii Europejskiej wybiorą łącznie 720 posłów, my - 53 z nich. W Czwórkowym cyklu "Euro Vibe" codziennie wyjaśniamy, na kogo głosujemy w tych wyborach. Dziś zajmujemy się tematem fake newsów związanych z UE i źródłami rzetelnych informacji o tych wyborach. Zapraszamy do wysłuchania audycji. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Unia Europejska Parlament Europejski Euro Vibe Mikołaj Rogalewicz Katarzyna Bąkowicz media

Kto i po co tworzy fake newsy? Ekspert: celem jest wzbudzenie w ludziach negatywnych emocji

Fake newsy to nieprawdziwe bądź przeinaczone informacje, które celowo wprowadzają w błąd, szokują bądź budzą kontrowersje. Jest wiele, dobrze opracowanych metod ich przekazywania. - Można je wszystkie sprowadzić do jednego wspólnego mianownika, trzeba wzbudzić w ludziach emocje, najlepiej negatywne - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Wojciech Brzeziński, dziennikarz naukowy, współautor książki "Strefy cyberwojny". Czy potrafimy rozpoznać fake newsy? Kto i po co je tworzy i jak z nimi walczyć? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek emerytura dezinformacja kłamstwo społeczeństwo reklama media społecznościowe Facebook media cyberbezpieczeństwo

Dezinformacja – zmora XXI wieku. Czy da się jej unikać, jak jej przeciwdziałać?

Fake news, manipulacja, ściema – te słowa opisują dezinformację, która nie bez powodu nazywana jest „zmorą XXI wieku”. Doświadczamy jej codziennie w internecie, mediach, gazetach, a nawet w sklepach. Czym jest dezinformacja, jaki ma na nas wpływ, jak się przed nią chronić?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo informacyjne społeczeństwo informacja dezinformacja sztuczna inteligencja Katarzyna Stoparczyk Klub Trójki Trójka