Polskie Radio
Section05
Roman Czejarek

Światowy Dzień Ziemi. Młodzi w obronie klimatu

22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku. Jego celem jest zwiększanie świadomości w zakresie konieczności dbania o środowisko naturalne. Walkę ze zmianami klimatu prowadzi m.in. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, którego przedstawicieli gościliśmy w audycji "Cztery pory roku". 
Zobacz więcej na temat:  natura przyroda zdrowie powietrze drzewa Roman Czejarek klimat ochrona przyrody strajki protest

Walka z cyberoszustami. Operatorzy będą blokować podejrzane SMS-y

Od 16 kwietnia operatorzy sieci komórkowych muszą zgłaszać do CERT, funkcjonującego przy NASK, potencjalne oszustwa SMS-owe. - Próbujemy działać i mamy rozwiązania, które są naprawdę pionierskie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iwona Prószyńska z CERT Polska. W jaki sposób będzie przebiegać walka z cyberprzestępcami?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek cert cert polska cyberprzestępczość oszustwa Iwona Prószyńska phishing

Cedynia i Mieszkowice. Najbardziej wysunięty na zachód skrawek Polski

W tej okolicy wojska Mieszka I pokonały armię Hodona, a w 1945 roku polscy żołnierze toczyli zacięte walki w drodze na Berlin. To tu znajduje się Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry. Jest to najdalej wysunięte na zachód zakole tej granicznej polskiej rzeki. "Jedyne takie miejsce" wyruszyło do Cedyni i Mieszkowic.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Cedynia Mieszko I Mieszkowice bitwa pod Cedynią Cedyński Park Krajobrazowy Odra

"Jedyne takie miejsce". Jedynka zaprasza do Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry i Muzeum w Cedyni

W audycji "Jedyne takie miejsce" jesteśmy m.in. w Muzeum Regionalnym w Cedyni. Miejscowość znana jest przede wszystkim z bitwy, jaką z wojskami margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona stoczyła armia Mieszka I. To jednak nie będzie jedyny militarny akcent. Jesteśmy także m.in. Mieszkowicach, gdzie zaglądamy do Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej.
Zobacz więcej na temat:  podróże turystyka historia Polski Odra przyroda Roman Czejarek Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry Cedynia

Podróże Czejarka. Czas trudnych decyzji. Co dalej Litwo? Polacy w Wilnie

Oto nagranie, które do dziś wzbudza dreszcz na plecach. Dramatyczna noc z 12 na 13 stycznia 1991 roku oraz szturm rosyjskich służb specjalnych na siedzibę litewskiego radia i telewizji. Zamknięci w studiu dziennikarze, łomot do drzwi, program nadawany dosłownie do ostatniej chwili. Ofiary oraz dramatyczny zwrot w historii. Teraz Litwa i Polska znów stoją przed trudnymi decyzjami, bo zagrożenie ze wschodu nie ustało, wręcz przeciwnie rośnie. Co to oznacza dla Litwy? Co to oznacza dla naszych rodaków w Wilnie? <span face="Calibri,Helvetica,sans-serif,serif,EmojiFont" size="3" color="black" style="color: black; font-family: Calibri, Helvetica, sans-serif, serif, EmojiFo
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka Litwa Wilno

"Jedyne takie miejsce" z siedziby IMGW [SŁUCHAJ TERAZ]

Dziś radiowa Jedynka jest w siedzibie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W audycji porozmawiamy m.in. o historii prognozowania pogody w naszym kraju. Kiedy dokładnie ona się rozpoczęła i w jaki sposób wówczas pogodę prognozowano bez satelitów, komputerów i innych nowoczesnych sprzętów? Zdradzimy też, w jaki sposób obecnie powstają prognozy, zarówno te krótko, jak i długoterminowe i jaka jest ich sprawdzalność.
Zobacz więcej na temat:  IMGW prognoza pogody Roman Czejarek

Podróże Czejarka. Włoski grobowiec, powstanie styczniowe i dawna siedziba KGB. Polskie świątynie w Wilnie. Litwa

Polskie ślady na Litwie to także nasze kościoły i klasztory. Dziś wyprawa do dwóch niezwykłych miejsc. Oto najpiękniejszy włoski barok w sercu Wilna czyli Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Czy prawdą jest, że to olbrzymi grobowiec fundatora? Co robi tu zawieszona pod sufitem wielka kryształowa łódź? Później odzyskany między innymi z rąk KGB legendarny klasztor Franciszkanów oraz kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Oraz dwa pomniki: Powstania Styczniowego i jamniczki Bafi. Dlaczego stoją akurat tu? Podróże Czejarka nr 147. Video: bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio w środy, video w niedziele.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka Litwa Wilno

Budynki z wielkiej płyty do rozbiórki? "Ważne, by przechodziły remonty okresowe"

W Polsce jest ok. 60 tys. budynków z wielkiej płyty, mieszczących ok. 4 mln mieszkań, w których zamieszkuje ok. 12 mln Polaków. W zależności od zastosowanej technologii ich trwałość szacowano na 40-70 lat; część z tych terminów już minęła. Z ostatnich badań wynika, że przeprowadzenie prac modernizacyjnych pozwoli na dłuższe użytkowanie tych budynków. Czy to oznacza, że ich mieszkańcy mogą spać spokojnie?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek budownictwo architektura prawo