Polskie Radio
Section05

Unia Europejska

Polak wciąż liczy się w walce o ważne unijne stanowisko

Polak wciąż liczy się w walce o ważne unijne stanowisko - Europejskiego Inspektora Ochrony Danych - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Wojciech Wiewiórowski, który przez ostatnich pięć lat stał na czele tego urzędu i ubiega się o reelekcję, jest jednym z dwóch najpoważniejszych kandydatów. Jego konkurent to Włoch Bruno Gencarelli. Proces wyboru wydłuża się, bo unijne kraje i Parament Europejski nie mogą się porozumieć.
Zobacz więcej na temat: 

E-dodatki do żywności. Które "E" na etykiecie są szkodliwe dla zdrowia?

W czasach, gdy półki sklepowe uginają się od produktów spożywczych, umiejętność czytania i rozumienia etykiet stała się ważnym elementem świadomego robienia zakupów. Dzięki temu możemy unikać produktów bogatych w sztuczne dodatki, które mogą nam zaszkodzić. E-dodatki do żywności to substancje dodatkowe, które są dodawane do produktów spożywczych w celu poprawienia ich smaku, koloru, konsystencji czy trwałości. Oznaczenie "E" pochodzi od słowa "Europa". Każda substancja po literce "E" ma przypisany swój numer. Czy wszystkie "E" są szkodliwe? Nie. Niektóre są naturalne i nieszkodliwe, jak np. E300 (witamina C), ale są także syntetyczne i kontrowersyjne jak np. E621 (glutaminian sodu). 
Zobacz więcej na temat:  jedzenie żywność chemia Roman Czejarek etykieta

Wojna handlowa. Odwet Brukseli łagodniejszy niż zapowiadano

Unijne kraje zdecydowały o nałożeniu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone w reakcji na nałożone przez USA cła na stal i aluminium z Europy. Ponad 1700 amerykańskich produktów ma być obłożonych 25-procentowymi cłami, a na prawie 50 mają być nałożone cła 10-procentowe. O liście produktów rozesłanej do państw członkowskich przez Komisję Europejską pisała w poniedziałek brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Donald Trump handel GOSPODARKA Stany Zjednoczone

Jak ominąć  amerykańskie cła? Pomaga w tym tabelka Trumpa

Pomarańczowy łabędź w Białym Domu spowodował potężne spadki na rynkach. Minęło 100 dni od objęcia prezydentury przez Donalda Trumpa, którego decyzje nie dają wytchnienia ani polityce, ani inwestorom ani biznesowi. Wręcz przeciwnie z każdym dniem, rośnie na świecie niepokój. Różnica jest tylko taka, że trudno obecnie znaleźć osoby z polityki czy biznesu, które nie zdają sobie sprawy, że stary porządek gospodarczy został zburzony i nie ma już od tego odwrotu. Razem z ekonomistą Maciejem Bukowskim z Wise Europa prowadzący zastanawiają się, jak można ominąć taryfy, co robią Chiny i co powinna zrobić Unia Europejska, żeby przekuć kryzys międzynarodowy w swoją wygraną. Na program zapraszają Magda Biednik i Rafał Hirsch
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump gospodarka USA kryzys przedsiębiorca Chiny