Polskie Radio
Section05

Unia Europejska

Afera RARS. Szłapka o PiS: okradli Ukrainę, Polskę i Europę

- W poprzednim rządzie funkcjonowali ludzie, którzy w sytuacji wojennej "przekręcili" europejskie pieniądze, które miały wesprzeć Ukrainę [...] okradli Ukrainę, okradli Polskę i Europę - powiedział w radiowej Jedynce minister ds. UE Adam Szłapka. Odniósł się do nadużyć ws. zakupu generatorów dla Ukrainy przez RARS za rządów PiS, co wykazało śledztwo prowadzone przez Europejski Urząd do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Polskie Radio Europa USA Rosja Ukraina Adam Szłapka polityka

Hołownia "odda" marszałka? "Czarzasty musiałby uzyskać większość"

- Każdy, kto będzie chciał kandydować na urząd marszałka Sejmu, będzie musiał być poddany głosowaniu w Sejmie i także pan Czarzasty musiałby uzyskać większość - powiedział w radiowej Jedynce europoseł Polski 2050 Michał Kobosko. Zaznaczył, że "na dziś, w sprawie rotacyjnego marszałka Sejmu, obowiązują uzgodnienia zapisane w umowie koalicyjnej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia Polska 2050 Michał Kobosko Trzecia Droga Szymon Hołownia

Na kogo powinni głosować Polacy gdyby byli Niemcami?  

Czy naprawdę Polska potrzebuje deregulacji? A może pod tymi hasłami kryją się zupełnie inne potrzeby? Czy działania zespołu Rafała Brzoski podniosą polski PKB? Na kogo powinni głosować Polacy gdyby byli Niemcami?  Od rezultatu wyborów w Niemczech zależy także kondycja naszej gospodarki. Wspólny budżet obronny dla całej UE to szansa dla nas, czy dla Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa? Na koniec zastanowimy się czy NBP powinien interweniować na rynku i osłabić złotego,  żeby ratować polskie mleczarnie oraz gdzie Polacy masowo kupowali mieszkania w 2024 roku. Gościem Magdaleny Biednik i Rafała Hirscha jest Maciej Bukowski ekonomista WISE Europa oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka niemiec deregulacja NBP

Kolejny pakiet sankcji UE wobec Rosji. Jest porozumienie

Jest wstępna zgoda w Unii Europejskiej na 16. pakiet sankcji przeciw Rosji, decyzję podjęli ambasadorowie krajów członkowskich - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Sfinalizowanie procedur potrwa kilka dni. Wspólnota chce, by kolejne restrykcje weszły w życie najpóźniej w poniedziałek, w trzecią rocznicę napaści Rosji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojna 2025 sankcje Unii Europejskiej Beata Płomecka

Opakowania jednorazowe odchodzą do lamusa

Unia Europejska wprowadziła nowe przepisy dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych. Ograniczają one m.in. stosowanie opakowań jednorazowych, takich jak pojedyncze saszetki na sól czy cukier, oraz promują wyprawy na zakupy z własnymi pudełkami. Zakazują też pakowania w plastikowe torebki lub owijania folią pojedynczych sztuk owoców i warzyw. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Michał Jędrkowiak Paweł Turski opakowanie plastik

"Szczyt Europy". Kaja Kallas: nie zadzwoniłabym do Putina

- Nie zadzwoniłabym do Putina, on kłamie i nie dotrzymuje porozumień - powiedziała w podcaście Polskiego Radia "Szczyt Europy" szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas, komentując amerykańsko-rosyjskie negocjacje w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie. "Szczyt Europy" to podcast polityczny Polskiego Radia, którego autorami są brukselscy korespondenci - Beata Płomecka z Polskiego Radia i Maciej Sokołowski z TVN24.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Beata Płomecka wojna 2025 Kaja Kallas

POLSKIE RADIO 24 Skąd środki na zbrojenia UE? "Konkurencyjność to także rozwój przemysłu obronnego"

- Musimy wymyślić taki sposób, który będzie akceptowalny dla wszystkich państw Europy i pozwoli zainwestować dodatkowe środki. Mechanizm Funduszu Odbudowy zadziałał w ekspresowym, kilkumiesięcznym tempie, jednak taka decyzja wymagałaby zgody wszystkich państw UE - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Szyszko, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka USA

Małgorzata Kidawa-Błońska do Polonii: jesteście naszymi najlepszymi ambasadorami

Głównym zadaniem Senatu, poza dobrą legislacją, jest opieka i współpraca z Polonią; jako państwo polskie potrzebujemy naprawdę dobrych ambasadorów, a wy jesteście naszymi najlepszymi ambasadorami - podkreśliła w poniedziałek w Brukseli marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, zwracając się do Polonii.
Zobacz więcej na temat:  Senat Bruksela Polska w Unii Europejskiej Polacy za granicą Polonia

Kompas Konkurencyjności. Plan Unii Europejskiej na rywalizację z gospodarczymi potęgami

Unia Europejska staje przed wyzwaniem odzyskania swojej pozycji w globalnej rywalizacji gospodarczej z takimi potęgami jak Chiny czy Stany Zjednoczone. Komisja Europejska przedstawiła niedawno Kompas Konkurencyjności - strategiczny plan mający na celu wzmocnienie innowacyjności, dekarbonizację przemysłu oraz zwiększenie bezpieczeństwa gospodarczego Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Europa GOSPODARKA sztuczna inteligencja Piotr Firan Jolanta Szymańska