Polskie Radio
Section05

Unia Europejska

TYLKO U NAS Polityczny armagedon u sąsiada. Pokrzyżuje plany Polsce?

Niepewna sytuacja w Niemczech to nie jest najlepsza wiadomość, jeśli chodzi o plany polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2025 roku. Rozmowy z Berlinem, zajętym sobą, mogą być trudniejsze. - Niemcy po rozpadzie koalicji pójdą do urn dopiero w lutym. Formowanie nowego rządu może potrwać kilka miesięcy - mówi portalowi polskieradio24.pl dr Piotr Kubiak (Instytut Zachodni). 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NASZ WYWIAD Niemcy wybory w Niemczech wojna na Ukrainie polityka

Polskie Radio - fundusz na dozbrajanie Ukrainy zablokowany, w tym 0,5 mld euro dla Polski

Brak porozumienia wśród unijnych krajów na odblokowanie funduszu dozbrajającego Ukrainę. Polska czeka prawie rok na wypłatę pół miliarda euro w ramach zwrotu kosztów za przekazaną broń. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że kompromisowa propozycja obejścia weta Węgier nie uzyskała do tej pory akceptacji, choć nadzieję na porozumienie w najbliższy poniedziałek miał szef unijnej dyplomacji. Brukselska korespondentka Polskiego Radia jako pierwsza informowała o propozycji przełamania impasu.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Komisja Europejska fundusze europejskie fundusze unijne fundusze ue

Europa wobec Donalda Trumpa. Ten kraj może być kluczowy

- Europie potrzeba silnego przywództwa wobec zwycięstwa Donalda Trumpa - stwierdził w Polskim Radiu 24 ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych Łukasz Polinceusz. Jego zdaniem, takim przywódcą mogłaby być szefowa KE Ursula von der Leyen. Dodał, że UE może szukać punktów wspólnych z USA, kształtując relacje z Chinami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Skajewska USA wybory prezydenckie w USA Donald Trump Chiny

POLSKIE RADIO 24 Poseł PiS o KPO: to był szantaż polityczny i wyborczy UE

- To działania ówczesnej opozycji, która donosiła na nas do Unii Europejskiej, która mówił bardzo często rzeczy nieprawdziwe, która spowodowała ten neoliberalny układ polsko-brukselski, doprowadziły do tego, że byliśmy cały czas mamieni obietnicą, że te środki już wpłyną, aż do wyborów - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Puda (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krajowy Plan Odbudowy Grzegorz Puda Prawo i Sprawiedliwość

Tarcza w Redzikowie. "Ma znaczenie praktyczne i polityczne"

- Musimy myśleć o zabezpieczeniu polskiego nieba wielowymiarowo. Tarcza w Redzikowie ma znaczenie zarówno praktyczne, choć jest kosztowna, jak i polityczne - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Joanna Kluzik-Rostkowska z Koalicji Obywatelskiej, wiceszefowa sejmowej komisji obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Renata Grochal bezpieczeństwo relacje polsko-amerykańskie wojsko Joanna Kluzik-Rostkowska Rosja tarcza antyrakietowa polityka

Unijne wsparcie po powodzi. Jest zgoda na przyspieszające przepisy

Jest zielone światło unijnych krajów dla przepisów przyspieszających wypłatę europejskich funduszy na usuwanie skutków powodzi, między innymi w Polsce. Teraz negocjacje z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego kształtu. Jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka nie było zgody wśród państw członkowskich na przyjęcie regulacji w ramach pilnej procedury. Jest jednak presja, by nie przedłużać prac nad przepisami.
Zobacz więcej na temat:  powódź fundusze unijne fundusze europejskie

Państwa spoza Europy przejmują kluczową rolę w wojnie na Ukrainie – analiza "Foreign Affairs"

Magazyn Foreign Affairs ocenił, że w obliczu przedłużającego się konfliktu na Ukrainie kraje spoza Europy, takie jak Iran, Korea Północna, a także Turcja i Arabia Saudyjska, stają się kluczowymi aktorami mającymi wpływ na losy wojny. Zaangażowanie tych państw militarnie, gospodarczo i dyplomatycznie pozwala Rosji utrzymać działania wojenne, mimo prób ich powstrzymania przez kraje Zachodu, które – według autorów – nie w pełni spełniają swoje deklaracje wsparcia dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  NATO wojna na Ukrainie Rosja