Redakcja Polska

Kraje UE poparły cła odwetowe na USA za cła na stal i aluminium

09.04.2025 17:38
Unijne kraje zdecydowały o nałożeniu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone w reakcji na nałożone przez USA cła na stal i aluminium z Europy. Ponad 1700 amerykańskich produktów ma być obłożonych dwudziestopięcioprocentowymi cłami, a na prawie 50 mają być nałożone cła dziesięcioprocentowe. 
Kraje UE poparły cła odwetowe na USA za cła na stal i aluminium
Kraje UE poparły cła odwetowe na USA za cła na stal i aluminiumFoto: PAP/EPA/ALLISON DINNER

O liście produktów rozesłanej do państw członkowskich przez Komisję Europejską pisała w poniedziałek brukselska korespondentka Polskiego Radia. Potwierdziły się informacje Beaty Płomeckiej, że unijny odwet został złagodzony i będzie o wartości około 20 miliardów euro. Początkowo mówiło się, że będzie to 22,5 miliarda euro.

Cła uderzają w ikoniczne produkty z USA, także w większości w te ze stanów, które głosowały na Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. A zatem na liście są na przykład motocykle, jeansy, ciężarówki, części samochodowe, jachty, ubrania, w tym odzież sportowa, papierosy i tytoń, drewno, różne gatunki mięsa, soki owocowe, orzechy i migdały, soja, czy lody. Cła będą wchodzić w życie etapami - pierwsze w przyszłym tygodniu, kolejne za miesiąc, ostatnie - jak soja czy migdały - w grudniu. Na liście nie ma amerykańskiej whiskey. O jej wykreślenie zabiegały Francja, Hiszpania i Włochy, które są głównymi eksporterami napojów alkoholowych do USA i obawiały się, że prezydent Trumpa spełni groźby i nałoży dwustuprocentowe cła na europejskie alkohole. A wtedy uderzyłoby to także w eksport polskiej wódki do Stanów Zjednoczonych.

Unia na razie reaguje tylko na amerykańskie cła na stal i aluminium z Europy, które obowiązują od połowy marca. Nie spieszy się natomiast z reakcją na cła na samochody i tak zwane cła wzajemne, ogłoszone w ubiegłym tygodniu. Cały czas liczy bowiem na negocjacje z USA.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Unia Europejska Stany Zjednoczone

Rosyjska ofensywa na północy Ukrainy i ukraińskie kontrataki dronami na terytorium Rosji

09.04.2025 13:27
Rosyjskie wojska rozpoczęły intensywną ofensywę na obwody sumski i charkowski – poinformował głównodowodzący ukraińskiej armii, generał Ołeksandr Syrski. Rosjanie znacząco zwiększyli liczbę ataków oraz swoje siły wojskowe w regionie. Według ukraińskich danych, Rosja co miesiąc wzmacnia swoje oddziały o około 9 tysięcy żołnierzy, osiągając już liczbę 623 tysięcy wojskowych na froncie.

Sojusznicy przejmują obowiązki USA. Zmiany w logistycznym hubie pod Rzeszowem

09.04.2025 15:10
Amerykańska armia ogłosiła planową relokację swojego sprzętu wojskowego i personelu z podrzeszowskiej Jasionki do innych lokalizacji w Polsce. Decyzja jest wynikiem kilkumiesięcznych analiz strategicznych i operacyjnych, prowadzonych we współpracy z polskimi władzami oraz sojusznikami z NATO. Zadania Amerykanów w Jasionce mają przejąć inne kraje Sojuszu.