Redakcja Polska

Donald Trump: Unia Europejska będzie musiała kupować od nas energię

08.04.2025 08:05
Prezydent USA chce wyeliminować deficyt handlowy w relacjach z UE. Donald Trump stwierdził, że będzie to możliwe poprzez sprzedaż na Stary Kontynent surowców energetycznych
Audio
  • est propozycja unijnych ceł odwetowych na Stany Zjednoczone, ale też oferta negocjacji i złagodzenia w skutkach wojny handlowej. Komisja Europejska wieczorem wysłała krajom członkowskim listę prawie 1700 produktów z USA, które mają być obłożone 25-procentowymi cłami. Ale to jest odpowiedź tylko na amerykańskie cła na stal i aluminium z Europy. Wspó
Donald Trump oczekuje, że Europa będzie co roku płacić USA duże pieniądze
Donald Trump oczekuje, że Europa będzie co roku płacić USA "duże pieniądze"EPA/BONNIE CASH / POOL

"Mamy deficyt z Unią Europejską na poziomie 350 miliardów dolarów. I on zniknie szybko. Jednym ze sposobów, by tak się stało jest to, że będą musieli kupować od nas energię. Potrzebują jej i będą ją kupować od nas. Będą mogli ją kupować i zlikwidujemy 350 miliardów dolarów w tydzień" - powiedział amerykański prezydent.

Według danych rządu federalnego za rok 2024, USA mają 235 miliardów dolarów deficytu w wymianie towarowej z Unią Europejską. Unią, której Donald Trump zarzuca oszukiwanie USA a także wykorzystywaniem Ameryki do płacenia za bezpieczeństwo. 

"I teraz to się odwróciło. Unia Europejska była dla nas bardzo zła. Nie biorą naszych samochodów, podobnie jak Japonia, nie kupują naszych produktów rolnych, nie kupują praktycznie niczego, a jednocześnie wysyłają miliony samochodów rocznie - mercedesy, volkswageny, bmw. Wysyłają nam miliony samochodów, a my nie mamy samochodu sprzedawanego w Unii. I tak już nie będzie" - przekonywał gospodarz Białego Domu. 

Tymczasem Unia Europejska ponowiła ofertę dla Stanów Zjednoczonych w sprawie zerowych stawek celnych, by zakończyć wojnę handlową. Bruksela, jeszcze przed ogłaszaniem kolejnych ceł przez Stany Zjednoczone, oferowała porozumienie. Najpierw całkowite zwolnienie z ceł samochodów, a później także produktów przemysłowych. "Oferta wciąż jest na stole" - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jednocześnie Komisja zaproponowała 25-procentowe cła na towary ze Stanów Zjednoczonych. To spodziewana decyzja w reakcji na obowiązujące od połowy marca amerykańskie cła na stal i aluminium z Europy.

IAR/ks

Radosław Sikorski krytykuje cła Donalda Trumpa: USA muszą pamiętać o usługach w Europie

04.04.2025 13:53
Szef polskiego MSZ krytycznie o amerykańskich cłach. O 20-procentowych stawkach celnych na towary z Unii zdecydował prezydent USA Donald Trump.

Reakcje na amerykańskie cła, USA nie opuści NATO oraz unijna Wielka Piątka o pomocy Ukrainie

04.04.2025 17:30
W tym wydaniu: Donald Trump podwyższył cła na import z całego świata, kraje NATO przygotowują się do czerwcowego szczytu Sojuszu oraz plan formatu tzw. unijnej Wielkiej Piątki na ukaranie Rosji

"FT": wprowadzenie ceł niszczy globalne sojusze USA - nie tylko handlowe

05.04.2025 11:28
Wprowadzenie ceł przez prezydenta USA Donalda Trumpa nie tylko niszczy relacje handlowe Waszyngtonu z innymi krajami, ale też wpłynie na jego globalne sojusze – ocenił w sobotę "Financial Times". Tego dnia weszły w życie 10-proc. taryfy na towary z z wielu państw.

"Historyczny błąd" Trumpa? Paweł Kowal ostrzega przed uznaniem roszczeń Rosji

06.04.2025 10:43
Prezydent Donald Trump popełni "historyczny błąd", jeśli negocjacje z udziałem USA w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie doprowadzą do uznania roszczeń terytorialnych Rosji – powiedział szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Paweł Kowal w opublikowanej w niedzielę rozmowie z "Financial Timesem".