Minister spraw zagranicznych Ukrainy, Andrij Sybiha, przypomniał, że Ukraina zaakceptowała amerykańską propozycję zawieszenia broni bez żadnych warunków wstępnych. Tymczasem Rosja odrzuciła tę ofertę, stawiając nowe wymagania i kontynuując ataki na cywilów.
Zgodnie z raportami ukraińskich władz, Ukraina wielokrotnie zapewniała, że jej wojsko celuje wyłącznie w rosyjskie obiekty wojskowe. Rosja natomiast z premedytacją atakuje ukraińską infrastrukturę cywilną, prowadząc do licznych ofiar wśród ludności cywilnej. Ukraina stoi na stanowisku, że takie działania stanowią jawne naruszenie międzynarodowego prawa wojennego, które zakazuje atakowania cywilów.
00:45 13576259_1.mp3 W ciągu miesiąca od rozmów w Dżuddzie Rosja użyła 70 rakiet i 2200 Shahedów. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Potrzeba wsparcia obrony powietrznej
W ciągu trzech lat wojny Ukraina stawiła czoła ogromnej liczbie ataków powietrznych. Zgodnie z najnowszymi informacjami, od 24 lutego 2022 roku siły powietrzne Ukrainy oraz systemy obrony powietrznej zestrzeliły:
- 2496 skrzydlatych rakiet,
- 465 kontrolowanych pocisków lotniczych,
- 97 pocisków balistycznych,
- 40 pocisków aerobalistycznych H-47M2 "Dagger",
- 17 575 uderzających BPLA z "Shahed".
Te liczby pokazują skalę zagrożenia, z jakim mierzą się ukraińscy żołnierze, którzy każdego dnia bronią swojego nieba przed rosyjskimi rakietami i dronami. Jak zaznaczają ukraińscy dowódcy, sukcesy w zestrzeliwaniu rosyjskiego sprzętu wojskowego możliwe są dzięki nowoczesnym systemom przeciwlotniczym dostarczonym przez sojuszników, takich jak Patriot, F-16 czy Nasams.
Ukraińscy żołnierze udowodnili, że potrafią szybko opanować zaawansowaną broń i efektywnie ją wykorzystać przeciwko "drugiej armii" świata. Jednak mimo tego, siły powietrzne Ukrainy wyczerpały swoje zasoby rakiet do sowieckiej technologii wojsk przeciwlotniczych. Teraz głównym celem jest uzyskanie wsparcia w postaci dodatkowych rakiet do systemów obrony powietrznej, aby wzmocnić ochronę ukraińskiego nieba, miast i cywilów.
Apel o większe wsparcie międzynarodowe
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wystąpieniu z Brukseli, przypomniał, że kluczowym priorytetem kraju jest uzupełnienie brakujących systemów obrony powietrznej. Zełenski apeluje do międzynarodowych partnerów o zwiększenie dostaw broni, która pomoże Ukrainie w obronie przed kolejnymi atakami. Podkreślił, że dzięki wsparciu sojuszników Ukraina może jeszcze skuteczniej odpierać rosyjską agresję.
W ramach spotkania grupy kontaktowej Ramstein w Brukseli, które miało miejsce w ostatnich dniach, ukraińska delegacja wyraziła wdzięczność za dotychczasowe wsparcie, ale jednocześnie zaapelowała o przyspieszenie realizacji wcześniej uzgodnionych umów. "Patrioty" i inne systemy obrony powietrznej, które obecnie stoją w magazynach u partnerów, mogłyby ratować życie wielu cywilów i pomóc w dalszej obronie ukraińskiego terytorium.
IAR/PAP/KPSZU