DwójkaAudycje
Section06
Lista audycji

88 klawiszy

88 klawiszy - tyle ich ma współczesny fortepian. Po kilku sezonach spotykania się przy klawiaturze fortepianu historycznego w jego najrozmaitszych wcieleniach, odmianach i brzmieniowych odsłonach, pora do wykonawczej panoramy dołączyć postacie tych pianistów, którzy z dawnym instrumentem nie chcieli albo nie mogli mieć do czynienia.

A jak archiwum

Kilometry taśm zgromadzonych w Archiwum Polskiego Radia to skarb, którym dzielimy się na antenie Dwójki w każdy piątek. Ogrom radiowej fonoteki na pierwszy rzut oka (i ucha!) potrafi przytłoczyć, jednak dziennikarze Dwójki zapraszają do wspólnego odkrywania jej zasobów w sposób zorganizowany, a kierunek spaceru po archiwum wyznacza porządek alfabetyczny.

Cafe "Muza"

Swobodnie prowadzona rozmowa na różne tematy, nie tylko muzyczne, z zaproszonym artystą, kompozytorem, dyrygentem i z bardzo ważnym, aktywnym udziałem słuchaczy. 

Chopin osobisty

Chopin w środku tygodnia? Sądząc po Państwa zainteresowaniu, każdy czas jest dobry, by słuchać jego muzyki. W tej audycji kluczem jest jednak słowo "osobisty".

Dawno, niedawno

"Dawno, niedawno" - pod tym szyldem spotykam się z Państwem od 2007 roku, by słuchać razem tak zwanej "muzyki dawnej". Wielokrotnie mieliśmy jednak okazję przekonać się, że jest ona nie tylko ponadczasowa, ale także tak bardzo nam bliska, że staje się całkowicie naszą muzyką, muzyką naszych czasów, muzyką nową.

Debata Dwójki

Czy kanon lektur jest jeszcze komukolwiek potrzebny? Jaki sens ma bojkotowanie kultury agresywnego państwa? Kiedy wykorzystywanie obszaru sztuki do nagłaśniania istotnych problemów jest usprawiedliwione? Współczesny świat stawia przed nami szereg pytań, wobec których trudno o jednoznaczną odpowiedź.  

Duety w Dwójce

.Gdyby tak przenieść mikrofon ze studia na radiowy korytarz? O czym rozmawiają redaktorzy muzyczni? Przekonajmy się. Zapraszamy na sobotnie spotkania dwóch/dwojga dziennikarzy Dwójki, którzy rozmawiają o tym, na czym znają się najlepiej, czyli o muzyce.

Duża czarna

Audycja dla miłośników nagrań z czarnych płyt analogowych.

Dwójka na miejscu

W ramach akcji "Dwójka na miejscu" nasi dziennikarze ruszają w reporterską podróż po Polsce, żeby w każdą sobotę przedstawiać relacje z ciekawych i pięknych zakątków naszego kraju oraz poznać ich mieszkańców.

Filharmonia Dwójki

To niewątpliwie największa i najbardziej nowoczesna filharmonia w kraju. Codziennie występują w niej gwiazdy.

Fotel z widokiem

Audycja poświęcona współczesnej kulturze filmowej. Znajdą się w niej zarówno tematy nawiązujące do aktualnych kinowych wydarzeń, jak i przypominające ważne fakty z historii.

Giganci – sylwetki i dzieła wielkich twórców

Czy o największych kompozytorach powiedziano już wszystko? Być może, jednak żeby się upewnić – mówmy dalej. Giganci to cykl audycji o postaciach pomnikowych. Jak mocno trzymają się na swoich cokołach? Jak się na nich znaleźli?

Kiedyś był tu teatr

Audycja poświęcona jest dawnym warszawskim teatrom i scenom, których dziś już nie ma, a po których zostały fascynujące dokumenty. To także teatralna podróż w czasie, prezentująca bogactwo życia społecznego, w którym teatr odgrywał znaczącą rolę.

Kunstkamera

Dzieła sztuki wizualnej w radiu stają się opowieścią. Zamknięte w nich historie pozwalają podróżować w przestrzeni i przenoszą nas w inny czas. Zapraszamy na nowy cykl audycji poświęconych sztuce. 

Kwadrans bez muzyki

15-minutowe reportaże i dokumenty wokół aktualności kulturalnych, fenomenów społecznych, a także ciekawych miejsc, które można odwiedzać podczas podróży.

Lumen

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Mediewanna

Audycja Łukasza Modelskiego poświęcona średniowieczu.

Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów

Historyczny przegląd nagrań zgłaszanych przez Polskie Radio na Międzynarodową Trybunę Kompozytorów – od czasu naszego do niej przystąpienia w roku 1959 do dziś.

Muzyczna Noc Euroradia

Muzyczna Noc Euroradia" to wyjątkowe pasmo na antenie Programu 2. Codziennie, od poniedziałku do piątku, prezentujemy nagrania proponowane przez radiofonie zrzeszone w Europejskiej Unii Nadawców (European Broadcasting Union, EBU).

Muzyka w kadrze

Audycja dla wszystkich miłośników muzyki filmowej oraz dla tych, którzy chcą ją poznać.

Nocna strefa

Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata. 

Nowa Polska

Cykl audycji poświęconych najważniejszym utworom polskiej muzyki współczesnej ostatnich trzech dekad, od 1989 roku.

Pas de deux

Od 18 września w środy co dwa tygodnie w Dwójkowym magazynie tanecznym Katarzyna Sanocka i Katarzyna Gardzina wraz z zaproszonymi gośćmi będą rozmawiać życiu tanecznym w Polsce.

Piąta Struna

"Piąta struna" to dwie nocne godziny, w czasie których penetrujemy bliższe i dalsze zakątki muzycznego (wszech)świata. W audycji krzyżują się rozmaite style i gatunki: folk i jazz, ambitny pop i piosenka z dobrym tekstem, muzyka dawna i współczesna.

Połączenie międzynarodowe

W "Połączeniu międzynarodowym" - nowej audycji na antenie Dwójki - przyglądamy się kulturze globalnie. Rozmawiamy o tym, czym żyje świat sztuki, jakie procesy wpływają na artystów i publiczność za granicą i co z tego wynika dla polskiego odbiorcy kultury.

Poranek Dwójki

Miło nam rozpocząć dzień z Państwem. Budzimy łagodnie muzyką, informujemy relacjonując najważniejsze wydarzenia kulturalne. 

Poranek NOSPR

Od lat Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach raz w miesiącu w niedzielę zaprasza na specjalne rodzinne koncerty. Od sezonu 2024/2025 na żywo będzie można ich słuchać w Dwójce.

Rozbitkowie Pacyfiku

Spin-off "Awanturników, obieżyświatów, rozbitków". Opowieści o ludziach, którzy znaleźli się w sytuacji ekstremalnej - na środku oceanu, pozostawieni samym sobie, w obcym środowisku, wśród ludzi z zupełnie odmiennych kultur. Na przykładzie ich losów oraz śladów, które po sobie pozostawili, przyglądamy się odkrywaniu przez Europejczyków największego oceanu Ziemi, grze mocarstw o wpływy w tej części świata, a także lokalnym sposobom życia i efektom spotkań ludzi Zachodu z mieszkańcami Oceanii.

Rozmowy improwizowane

Spotkania Janusza Jabłońskiego i Tomasza Gregorczyka z gwiazdami światowej awangardy jazzowej.

Rzeczypospolite

Audycja ukazująca słabo znane aspekty wydarzeń o zasadniczym znaczeniu dla dziejów Polski w XX wieku. 

Sala kameralna

Po spektakularnych koncertach symfonicznych zawsze warto wrócić do muzyki kameralnej, która znakomicie wyostrza sposób słuchania.

Słowa i dźwięki - dokumenty i reportaże

To audycja, w której słowami i dźwiękami będziemy opowiadać ponadczasowe ludzkie historie. Powstaje we współpracy ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Będzie się skupiała na współczesnych i historycznych dźwiękowych formach dokumentalnych. Najbardziej aktualne opowieści będą zgłębiać z mikrofonami autorzy związani z Polskim Radiem i rozgłośniami regionalnymi w audycjach premierowych. Nie zabraknie klasyki gatunku, rozmów z gośćmi i kontekstu międzynarodowego.  

Słowo na dzień

Od blisko 30 lat radiowa Dwójka wita się codziennie rano ze swoimi słuchaczami refleksją wokół Słów Biblii. Pismo Święte jest nie tylko kompasem życia dla chrześcijan, ale stanowi także niezbędny kod kulturowy całej cywilizacji zachodniej. Program przygotowują sprawdzeni siewcy i miłośnicy SŁOWA.

Słuchaj świata

Słuchaj Świata to audycja, w której prezentuję nagrania z dalszych i bliższych zakątków naszego globu. Uważam, że najpiękniejsze utwory często powstają gdzieś tuż przed granicą kiczu, a świadomością tradycji, talentu i odwagą. Moim jedynym kompasem wskazującym kierunek tych poszukiwań jest własny gust.

Studio projektowe

Rozmowy bezpośrednio reagujące na to, co dzieje się w świecie architektury. Dyskusje o zmianach w podejściu do projektowania, nowych trendach, realizacjach i konkursach, a także wywiady z nagradzanymi twórcami.

Sztuka mniej obca

"Sztuka mniej obca" to audycja, w której rozmawiamy o najciekawszych twórcach, zjawiskach i wydarzeniach na globalnej scenie artystycznej. Śledzimy ważne wystawy i imprezy artystyczne za granicą, a także prezentacje wybitnych artystów światowych w Polsce.

Ślady pamięci

Postaci niepokorne i zdarzenia nieopowiedziane, nadal nieobecne w szerokiej publicznej świadomości. Wygnańcy przez dziesięciolecia wierni Rzeczypospolitej, śmiałkowie, którzy w PRL odważali się przemawiać pełnym głosem, przemilczane wypadki, które miały wpływ na bieg historii.

To się czyta

Posłuchaj książek, które aktualnie pojawiają się na rynku wydawniczym.

Wiadomości kulturalne

Serwisy informacyjne na temat najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce i na świecie, dotyczących polskiej kultury.

wIDMo

"Widmo" ma wiele znaczeń. To pojęcie z zakresu fizyki, a także (obiegowo) fantastyczna wizja, złudzenie optyczne, wytwór wyobraźni, czy wreszcie nazwa tajemniczej, ekstremalnie groźnej i trudnej do namierzenia organizacji dowodzonej przez Ernsta Stavro Blofelda i znanej z serii filmów o agencie 007.

Wieczór płytowy

W każdą niedzielę słuchamy - razem z Państwem - najważniejszych płyt. Z namaszczeniem i pietyzmem - od początku do końca, strona A, strona B.

Wielki, Większy, Największy

"Wielki, większy, największy - Konkurs Chopinowski w 100 odsłonach" to nowy cykl audycji radiowej Dwójki na jubileusz stulecia Polskiego Radia.

Wierność i przemiana

W nadawanym co drugi wtorek cyklu prezentować będziemy rozmowy z, najogólniej mówiąc, ludźmi słowa – pisarzami, krytykami, tłumaczami, scenarzystami, ludźmi nauki. O wpływie sztuki na ich postrzeganie świata, o tym, jak ich własna twórczość zmieniła i nadal zmienia ich życie, jacy pisarze są według nich twórcami na dzisiejsze czasy, co we współczesności ich niepokoi, zaciekawia, bawi, co jest źródłem, nadziei i jak rozumieją te dwa tytułowe pojęcia.

Z klasyką przez Polskę

Od ponad 5 lat Narodowy Instytut Muzyki i Tańca organizuje koncerty znakomitych muzyków w niewielkich miejscowościach, w których niekiedy nigdy nie było okazji by posłuchać muzyki wykonywanej na żywo.

Za słońcem

Autorska audycja Magdaleny Tejchmy poświęcona muzyce świata.

Zapiski ze współczesności

Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.

Zaułki historii

"Zaułki historii", program Wacława Holewińskiego, emitowany co dwa tygodnie, przybliża słuchaczom mało znane wydarzenia historyczne. Często takie, których wpływu nawet się nie domyślamy...

Zielona Dwójka

Audycje z elementami reportażu i rozmowy z ekologami, naukowcami, dziennikarzami, artystami i aktywistami o naturze, środowisku, relacjach międzygatunkowych, zmianach klimatu i wpływie człowieka na ekosystem.

Znalezione w dźwiękach

"Znalezione w dźwiękach", czyli godzinna audycja Klaudii Baranowskiej. Jednym z założeń audycji jest wykorzystanie archiwów Polskiego Radia, zarówno wypowiedzi artystów, jak i nagrań koncertowych i studyjnych. Posłużą one do tworzenia muzycznych portretów znanych postaci ze świata muzyki, słynnych zespołów, orkiestr, ale również artystów zapomnianych.
Section07
Section21
Section52