Według raportu Komendy Głównej Policji "Wypadki drogowe w 2024 roku" grupą, która powoduje największy odsetek wypadków na liczbę kierowców w danej kategorii wiekowej, są młodzi kierowcy. Z drugiej strony - wbrew stereotypom - kobiety powodują kolizje w ruchu drogowym aż trzykrotnie rzadziej od mężczyzn.
Kobiety za kierownicą powodują mniej wypadków
Według policyjnych statystyk z 2024 roku mężczyźni spowodowali 73 proc. wszystkich wypadków, zaś kobiety odpowiadają za 23,6 proc. kolizji. W pozostałych 3,4 proc. sprawca był nieznany lub nie stwierdzono płci kierowcy.
Według Instytutu Transportu Samochodowego średnio kobieta powoduje jeden wypadek na 6,7 miliona przejechanych kilometrów, podczas gdy mężczyźni - jeden na 4,7 miliona kilometrów.
- Kobiety zdecydowanie rzadziej przekraczają dozwoloną prędkość. Nawet jeśli zdarzy im się to zrobić, różnica w wartościach jest znacząca na korzyść kobiet. Rzadziej też dopuszczają się niebezpiecznych manewrów, takich jak zajeżdżanie drogi, gwałtowne hamowanie czy jazda na zderzaku - twierdzi dr Ewa Odachowska-Rogalska, psycholog transportu z Instytutu Transportu Samochodowego.
Młodzi kierowcy powodują największy odsetek wypadków
Kierowcy w wieku 18-24 lat powodują najwięcej wypadków na 10 tys. osób w tej kategorii wiekowej, co jest również najwyższym wskaźnikiem w porównaniu z innymi grupami.
W 2024 roku byli oni sprawcami 2945 wypadków, w których zginęło 271 osób, a ponad 3,5 tys. zostało rannych. Według raportu przyczyną 34,3 proc. wypadków, które spowodowali młodzi kierowcy, było "niedostosowanie prędkości do warunków ruchu".
Zobacz także:
Piłeś? Nie jedź
Niestety, kierowcy pod wpływem alkoholu spowodowali 6,3 proc. wszystkich wypadków na polskich drogach. Największy udział kierowców "na podwójnym gazie" przypada na grupę wiekową 25-39 lat.
Zauważalny wzrost wypadków spowodowanych przez kierowców pod wpływem występuje w przedziale od maja do sierpnia, gdy rozpoczyna się sezon urlopowy.
***
kajz