Kto powoduje najwięcej wypadków na drogach?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2025 15:57
W zeszłym roku na polskich drogach doszło do ponad 20 tys. wypadków samochodowych. Przyczyny są różne - od zbyt wysokiej prędkości, przez nieuwagę, kończąc na prowadzeniu pod wpływem alkoholu. 
Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych
Najczęstsze przyczyny wypadków drogowychFoto: Shutterstock

Według raportu Komendy Głównej Policji "Wypadki drogowe w 2024 roku" grupą, która powoduje największy odsetek wypadków na liczbę kierowców w danej kategorii wiekowej, są młodzi kierowcy. Z drugiej strony - wbrew stereotypom - kobiety powodują kolizje w ruchu drogowym aż trzykrotnie rzadziej od mężczyzn.


Kobiety za kierownicą powodują mniej wypadków

Według policyjnych statystyk z 2024 roku mężczyźni spowodowali 73 proc. wszystkich wypadków, zaś kobiety odpowiadają za 23,6 proc. kolizji. W pozostałych 3,4 proc. sprawca był nieznany lub nie stwierdzono płci kierowcy.

Według Instytutu Transportu Samochodowego średnio kobieta powoduje jeden wypadek na 6,7 miliona przejechanych kilometrów, podczas gdy mężczyźni - jeden na 4,7 miliona kilometrów.



- Kobiety zdecydowanie rzadziej przekraczają dozwoloną prędkość. Nawet jeśli zdarzy im się to zrobić, różnica w wartościach jest znacząca na korzyść kobiet. Rzadziej też dopuszczają się niebezpiecznych manewrów, takich jak zajeżdżanie drogi, gwałtowne hamowanie czy jazda na zderzaku - twierdzi dr Ewa Odachowska-Rogalska, psycholog transportu z Instytutu Transportu Samochodowego.


Młodzi kierowcy powodują największy odsetek wypadków

Kierowcy w wieku 18-24 lat powodują najwięcej wypadków na 10 tys. osób w tej kategorii wiekowej, co jest również najwyższym wskaźnikiem w porównaniu z innymi grupami.

W 2024 roku byli oni sprawcami 2945 wypadków, w których zginęło 271 osób, a ponad 3,5 tys. zostało rannych. Według raportu przyczyną 34,3 proc. wypadków, które spowodowali młodzi kierowcy, było "niedostosowanie prędkości do warunków ruchu".


Zobacz także:


Piłeś? Nie jedź

Niestety, kierowcy pod wpływem alkoholu spowodowali 6,3 proc. wszystkich wypadków na polskich drogach. Największy udział kierowców "na podwójnym gazie" przypada na grupę wiekową 25-39 lat.

Zauważalny wzrost wypadków spowodowanych przez kierowców pod wpływem występuje w przedziale od maja do sierpnia, gdy rozpoczyna się sezon urlopowy.

***

kajz

Czytaj także

Jak poprawnie jeździć po rondzie?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 05:00
Ronda to popularne w całej Europie skrzyżowania, których zadaniem jest upłynnić ruch. Zdarza się jednak, że kierowcy wjeżdżając na nie, popełniają podstawowe błędy. Jak się przed nimi uchronić? Jak sygnalizować, którym zjazdem chcemy opuścić rondo? Czy przed wjazdem trzeba włączyć kierunkowskaz?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzęta na drodze. Uważajcie!

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 07:18
Oślepione światłami samochodów zwierzęta często nie widzą drogi ucieczki. W momencie spotkania z autem uskakują w zupełnie nieprzewidzianym kierunku albo zatrzymują się na środku drogi i zastygają w miejscu. To niebezpieczna sytuacja zarówno dla zwierzęcia, jak i dla kierowcy.
rozwiń zwiń