Polskie Radio
Section05
chemia

90. rocznica śmierci Marii Skłodowskiej-Curie. Wystawa "Nić ciągła. Maria Skłodowska-Curie 1867-1934"

Przed 90 laty, 4 lipca 1934 roku, w wieku zaledwie 67 lat, z powodu anemii złośliwej, zmarła Maria Skłodowska-Curie, jedyna kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla dwukrotnie. W Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie przy ul. Agrykola można oglądać niezwykłą wystawę poświęconą biografii noblistki oraz wpływowi jej osiągnięć na historię, teraźniejszość i przyszłość pt. "Nić ciągła. Maria Skłodowska-Curie 1867-1934".
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Maria Skłodowska-Curie NAUKA fizyka

Piknik Naukowy 2024. Studenci z Flogistonu gwarantują wybuchy i płomienie

27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w sobotę (15 czerwca) rozgości się na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. Jego hasło to "Nie do wiary!". Tak z pewnością zakrzykną Ci, którzy odwiedzą stanowisko Chemicznego Koła Naukowego Flogiston i zmieszają zawartość żółtej i pomarańczowej probówki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2024 NAUKA eksperyment

Niebezpieczne chemikalia w naszym domu. Jak się przed nimi chronić?

Niebezpieczne dla zdrowia chemikalia na ogół kojarzą nam się z przemysłem ciężkim i zanieczyszczonymi strefami industrialnymi. Jednak także w naszych domach napotykamy wiele szkodliwych substancji chemicznych. Jak sobie poradzić z tym problemem i zmniejszyć zagrożenia związane z ich występowaniem. O tym rozmawialiśmy w audycji "Program Środka". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz zdrowie dom choroby hormony

Nieśmiertelna siła zapachu, czyli jakiej wody kolońskiej używał Napoleon?

Kiedy mówimy "perfumy", natychmiastowym skojarzeniem jest Francja, a dokładnie – Prowansja. Nic dziwnego, gdyż to właśnie ten region przez wieki był zapachowym centrum świata. Od kilkunastu lat to się powoli zmienia, choć oczywiście tradycja pozostała. O zapachach, ich alchemii i chemii opowiadała gościni audycji Martyny Matwiejuk.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA perfumy zapach Francja Prowansja Niemcy Szwajcaria Japonia Włochy Martyna Matwiejuk Trójka

Grafen - co mogą atomy węgla połączone w plaster miodu?

Jedno z warszawskich rond nosi imię "Grafen". Może ono skłaniać do pytania "kim był", lepiej jednak zastanowić się "czym jest", i dlaczego nazywamy go materiałem przyszłości. Za badania nad nim Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow z Uniwersytetu w Manchesterze otrzymali w 2010 Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. A polscy naukowcy z Łukasiewicz - Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki wciąż odkrywają jego nowe właściwości.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe miasto fizyka grafen nanotechnologia medycyna technologie