Dla planety i własnego zdrowia
- W ostatnich latach jest coraz większy rynek produktów ekologicznych, dzięki którym możemy sprzątać bez szkodliwej dla naszego zdrowia chemii. Kiedyś można było te środki kupić tylko w sklepach internetowych i długo musielibyśmy ich szukać. Teraz, jeśli pójdziemy do najpopularniejszej drogerii, to takie produkty znajdziemy. Ten rynek się rozrósł i cały czas będą pojawiać się nowe produkty ekologiczne - mówi Weronika Drzewiecka.
37:38 PR4_26_01_2025_09_11_Szanuj_zieleń.mp3 Weronika Drzewiecka o ekologicznych sposobach na sprzątanie (Szanuj zieleń/Czwórka)
Według Weroniki Drzewieckiej, osoby, które trafiają do jej sklepu często zmagają się z alergiami, nasilonymi objawami astmy czy podrażnieniami skóry, wywoływanymi przez środki chemiczne. Gościni Czwórki przekonuje, że taka chemia bardzo źle wpływa na układ oddechowy, skórę, błony śluzowe i oczy każdego człowieka.
Naturalne środki czystości
- Całe mieszkanie można wysprzątać używając podstawowych produktów jak soda oczyszczona, kwasek cytrynowy czy ocet - stwierdza gościni Czwórki. Pasta z sody oczyszczonej, którą tworzy się po rozcieńczeniu z wodą, ma właściwości ścierne, więc bardzo dobrze nadaje się do mycia łazienki. Co więcej, soda również pochłania zapachy, a w połączeniu z cytryną dobrze sprawdza się w czyszczeniu desek do krojenia i nawet piekarników.
- Octu używam zamiast płynu do płukania tkanin od wielu lat. Miałam obawy, że wyjmę pranie, które ma być świeże, a będzie pachnieć octem. Spróbowałam i absolutnie tak nie jest. Jeżeli komuś bardzo przeszkadza zapach octu to może dodać kilka kropel olejku eterycznego - wyjaśnia Weronika Drzewiecka.
Plastik i tworzywa sztuczne
Jak mówi właścicielka sklepu Ekoroots, popularne gąbki do zmywania naczyń nie są dobrym wyborem. Wytwarza się je z pochodnych ropy naftowej, które przechodzą wiele procesów i etapów chemicznej obróbki, aby mogły stać się gąbką w znanej nam formie. Ponadto gąbki również się ścierają, pozostawiając śladowe ilości tego materiału na naczyniach. - Jest bardzo dużo lepszych, ekologicznych zamienników z materiałów naturalnych. Możemy znaleźć w sklepach gąbkę celulozową, czyli całkowicie zrobiona z drzewa - opowiada gościni audycji "Szanuj zieleń".
- Dla mnie bardzo ważne jest, żeby produkt był zapakowany ekologicznie. Osobiście uważam, że żaden produkt zapakowany w plastik nie powinien nazywać się ekologicznym. Ekologia kojarzy mi się z czymś dobrym dla planety, a plastik absolutnie nie jest dobry: wytwarzamy go za dużo, recyklingujemy go za mało - tłumaczy rozmówczyni Marty Hoppe.
***
Tytuł audycji: "Szanuj zieleń"
Prowadząca: Marta Hoppe
Gościni: Weronika Drzewiecka (założycielka sklepu Ekoroots)
Data emisji: 26.01.2025
Godzina: 9.11
kajz/ans