Polskie Radio
Section05

zanieczyszczenie powietrza

Powietrze w Polsce najgorsze w UE. Alarmujące dane o zgonach

Pył zawieszony w powietrzu spowodował w 2022 roku blisko 240 tysięcy przedwczesnych zgonów. Takie szacunki przedstawia Europejska Agencja Środowiska (EEA). Najgorzej było w Niemczech, Polsce, we Włoszech. Jednocześnie starania UE na rzecz poprawy jakości powietrza zmniejszyły liczbę takich śmierci o 45 procent, w porównaniu do 2005 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ekologia choroby powietrze klimat środowisko zdrowie WHO

Plama Śmieci na Pacyfiku wciąż rośnie. Niepokojące wieści

Nazywana jest też dryfującą "wyspą śmieci", ale jej oficjalna nazwa to Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Niebezpieczne zjawisko na Oceanie Spokojnym, które naukowcy obserwują już od lat. Ostatnie wyniki badań są niepokojące. Gigantyczne wysypisko odpadów na oceanie wciąż rośnie, ponieważ w szybkim tempie gromadzą się tam nieduże kawałki plastiku z różnych części świata.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT oceany Ocean Pacyfik zanieczyszczenie śmieci odpady Hawaje Kalifornia USA środowisko naturalne woda ekologia ekosystem NAUKA przyroda emisja co2 emisja gazów

Trump wycofa się z ważnego porozumienia. Chodzi o klimat

Wraz z wygraną Trumpa w wyścigu o fotel prezydenta USA szykują się ogromne zmiany w polityce klimatycznej USA. Jak wynika z najnowszych doniesień mediów, prezydent-elekt chce wycofać się z ważnego porozumienia klimatycznego i zwiększyć wydobycie surowców.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Donald Trump USA wybory prezydenckie w USA wybory prezydenckie wybory w USA wybory Republikanie kryzys klimatyczny zmiany klimatyczne Partia Republikańska zanieczyszczenie globalne ocieplenie Ameryka Ameryka Północna Stany Zjednoczone polityka polityka zagraniczna USA klimat

Jakość powietrza w Polsce. Oto smogowi rekordziści

Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy ranking miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Na czele listy jest Nowa Ruda (woj. dolnośląskie). Tam w ciągu roku jest najwięcej dni smogowych oraz najwyższe średnioroczne stężenia pyłu PM10. Z kolei Najwyższe stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu, wynoszące 600 proc. dopuszczalnej normy, odnotowano w Suchej Beskidzkiej (woj. małopolskie).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA smog powietrze miasto

Transport lotniczy. Jak latanie samolotem wpływa na klimat?

- Katastrofa klimatyczna to nie jest jakaś poetycka hiperbola. To jest coś, co nam realnie grozi - mówi Jakub Jędrak z portalu smoglab.pl. - Więc użyję mocnych słów, ale wydaje mi się nieetyczne latanie tylko dla rozrywki czy dla zobaczenia ładnego krajobrazu, jeśli wiemy, że taki lot to jest emisja nawet tony dwutlenku węgla.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka klimat dwutlenek węgla samoloty Jędrzej Rosiewicz Michał Witak

POLSKIE RADIO 24 Co dalej z Zielonym Ładem? "Może doprowadzić do buntu"

Zielony Ład realnie nie przekłada się na cele klimatyczne, za to wyraźnie godzi w europejskie gospodarki, zwłaszcza w ich konkurencyjność - zgodnie ocenili eksperci w Polskim Radiu 24. Na ten temat rozmawiali: główny ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski, radca prawny Paweł Pelc oraz członek zarządu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Jakub Binkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Grabowska Europejski Zielony Ład Unia Europejska ekologia społeczeństwo energetyka GOSPODARKA ochrona środowiska emisja co2 przemysł elektromobilność

Mamy czystsze powietrze, ale do ideału wciąż daleko. "Należy nadal o to walczyć"

Aż 25 tysięcy zgonów mniej zawdzięczamy czystszemu powietrzu – to podstawowy wniosek z analizy Europejskiego Centrum Czystego Powietrza (ECAC). Eksperci analizowali, jak poprawa jakości powietrza przełożyła się na nasze zdrowie. Zmiana na lepsze może cieszyć, jednak autorzy badania studzą emocje. – Jesteśmy, można powiedzieć, na początku połowy dystansu – komentuje Łukasz Adamkiewicz z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz smog powietrze ekologia środowisko zdrowie jakość powietrza

W tych miastach spaliny trują najbardziej. Jest raport NIK

Wdychanie dwutlenku azotu znajdującego się w spalinach może powodować podrażnienia dróg oddechowych, a także różne choroby, w tym astmę. NIK skontrolował miasta, w których stężenie niebezpiecznych substancji było największe. Okazuje się, że samorządy mają jeszcze bardzo dużo do zrobienia w kwestii ograniczenia emisji ze środków transportu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Najwyższa Izba Kontroli ochrona środowiska społeczeństwo spaliny Warszawa Kraków Wrocław