Polskie Radio
Section05

ciąża

Czy prof. Magdalena Żernicka-Goetz zdobędzie Nagrodę Nobla? To wybitna badaczka od embriologii

Magdalena Żernicka-Goetz to pierwsza polska profesor na Uniwersytecie w Cambridge. Eksperci uważają, że już niedługo może być o niej naprawdę głośno. - Jeżeli miałbym wskazać Polaka, który ma realną szansę na Nagrodę Nobla, to na pewno umieściłbym panią profesor na pierwszym miejscu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Kawecki. Polska badaczka swoją karierę naukową postanowiła poświęcić embriologii.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Zobacz także Maciej Kawecki zdrowie dziecka Magdalena Żernicka-Goetz

Położna o ciążach mnogich: to nie jest dopust boży, a fantastyczne szczęście

- Kobiet powinna "prowadzić się" normalnie, dbać o siebie, jeśli jest szansa chodzić na jogę czy inne zajęcia sportowe, spotykać z innymi kobietami, wychodzić do ludzi. Najgorsze jest to, gdy lekarz starej daty każe kobiecie na zwolnieniu leżeć. Jeżeli nie ma przesłanek do leżenia, to absolutnie kobieta nie powinna tego robić - mówiła w Polskim Radiu 24 Jolanta Marat-Ignaczak, położna specjalizująca się w ciążach bliźniaczych.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ radio bez reklam Karina Terzoni ciąża bliźniacza

Przyprowadził partnerkę na porodówkę. Wcześniej ją ciężko pobił

Lekarze z Lublina dostrzegli na ciele kobiety liczne obrażenia. Okazało się, że przed zgłoszeniem się do szpitala została brutalnie pobita. Narzeczony uderzał ją pięściami, kopał, szarpał, a do tego groził nożem. Personel szpitala wezwał policję. Mężczyzna, który już wcześniej był poszukiwany przez mundurowych, został zatrzymany. Grozi mu do 8 lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA przestępczość policja lubelskie przemoc

Późne macierzyństwo - co trzeba wiedzieć? Zadbaj o zdrowie, zrób badania

Za późne macierzyństwo uznaje się urodzenie pierwszego dziecka po 35. roku życia. Zdarza się to coraz częściej. - Nie wolno oceniać - jedna kobieta zaplanowała późne macierzyństwo, bo nie miała wcześniej stabilizacji finansowej, druga - bo udało jej się, po latach, pokonać chorobę. Są różne przypadki - powiedział w audycji "Cztery pory roku" dr n. med. Jacek Tulimowski, ginekolog położnik, ultrasonolog.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska macierzyństwo medycyna

Wcześniak - jak wygląda poród i opieka w szpitalu? Kiedy dziecko można zabrać do domu?

O wcześniactwie mówimy wtedy, gdy dziecko rodzi się przed upływem 37. tygodnia ciąży. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2023 roku urodziło się w Polsce ponad 270 tys. dzieci, z czego blisko 20 tys. właśnie przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży. Liczba wcześniaków rośnie. To trend ogólnoświatowy, zauważalny również w naszym kraju - kilka lat temu odsetek wcześniaków wynosił 6 proc., teraz dochodzi do 8 proc.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski poród medycyna noworodek dziecko

Położna o porodzie: nie ma jednej dobrej pozycji. Ważny jest ruch

- Kobieta, która porusza się w czasie porodu, ma poczucie sprawczości, koncentracji na działaniu - mówiła w Polskim Radiu 24 Natalia Szerejko, położna z warszawskiego szpitala im. księżnej Anny Mazowieckiej, chwaląc zalety porodu w innych pozycjach, niż na plecach. - Ruch powoduje także, że dziecko znajduje miejsce w naszym ciele i łatwiej mu przejść przez kanał rodny - dodaje. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie społeczeństwo