Polskie Radio Dzieciom

Położna o ciążach mnogich: to nie jest dopust boży, a fantastyczne szczęście

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2024 23:55
- Kobiet powinna "prowadzić się" normalnie, dbać o siebie, jeśli jest szansa chodzić na jogę czy inne zajęcia sportowe, spotykać z innymi kobietami, wychodzić do ludzi. Najgorsze jest to, gdy lekarz starej daty każe kobiecie na zwolnieniu leżeć. Jeżeli nie ma przesłanek do leżenia, to absolutnie kobieta nie powinna tego robić - mówiła w Polskim Radiu 24 Jolanta Marat-Ignaczak, położna specjalizująca się w ciążach bliźniaczych.
W Polsce rocznie rodzi się około 8 tys. dzieci z ciąż bliźniaczych
W Polsce rocznie rodzi się około 8 tys. dzieci z ciąż bliźniaczych Foto: shutterstock.com / Kostikova Natalia

Ciąża bliźniacza może być poważnym wyzwaniem dla rodzica. O co zadbać, jak zorganizować sobie życie w momencie, gdy pojawiają się w naszym życiu bliźnięta?

Jolanta Marat-Ignaczak zwracała uwagę na szkodliwe mity, jakie towarzysza postrzeganiu ciąż mnogich. Często traktowane są one ciąże podwyższonego ryzyka. Niektórzy lekarze traktują ciąże bliźniacze, jako "patologiczne" i zalecają nadmierną ostrożność. - Spotykałam się z kobietami, które były po takich ciążach, które przesiedziały ten czas na domu na kanapie. Potem był problem z fizycznością po urodzeniu dziecka, pomijając już aspekt porodu - zauważyła.

Jak dodała, wychowanie dwójki dzieci jest oczywiście wyzwaniem, ale nie należy się go zbytnio obawiać. - Mimo że czasy się zmieniły, wiele osób nie postrzega tego, jako czegoś fantastycznego, co przyniesie tylko korzyści. Z perspektywy moich dzieci oceniam proces wychowawczy jako bardzo łatwy. Może początek jest trudny, gdy te "pajączki" się rozłażą gdzieś na boki, ale w momencie, gdy te dzieci już postrzegają siebie nawzajem, to potrafią się zająć same sobą, a przez to matkom czy otoczeniu, które się nimi opiekuje, jest łatwiej. Warto byłoby pracować nad tą opinią - ciąża mnoga to nie jest dopust boży, tylko fantastyczne szczęście - mówiła położna

W Polsce rośnie liczba ciąż mnogich. Jest to związane między innymi z tym, że kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo i coraz więcej par korzysta z technik wspomaganego rozrodu. Wskaźnik występowania ciąż bliźniaczych wynosi w naszym kraju około 1%.

Posłuchaj
59:41 Radio_Dzieciom 2024_11_28-21-00-49 Terzoni 1.mp3 Jolanta Marat-Ignaczak o ciążach mnogich (Strefa rodzica)

Czytaj więcej:

*** 

Audycja: Strefa rodzica
Audycję przygotowała i prowadziła: Karina Terzoni
Gość: Jolanta Marat-Ignaczak
Data emisji: 28.11.2024

Godzina emisji: 21:00

Więcej na platformie podcasty.polskierdio.pl. w zakładce "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Dziecko i domowe obowiązki. "Brakuje nam rodzicielskiej determinacji"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2024 23:55
- Słowo "obowiązek" kojarzy nam się czymś bardzo trudnym, ciężki, czymś, co nam zostało nam narzucone, to nie jest coś, co by dawało "flow" i uskrzydlało nas. Włącza się sposób myślenia "zróbmy to, co musimy, a potem będzie przyjemnie". Staram się z moim dzieckiem nie rozmawiać w taki sposób o obowiązkach, ale raczej o tym, czego my wszyscy potrzebujemy, żebyśmy mogli się w domu poczuć dobrze - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Joanna Goc-Matyskiel, trenerka pozytywnej dyscypliny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mężczyzna w roli wychowawcy w przedszkolu: "Dzieci mnie słuchają"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 19:44
Wychowawca przedszkolny, pan przedszkolanka? Jak nazywa się męska wersja zawodu nauczyciela przedszkolnego i jak w tej roli radzą sobie panowie? Mówił o tym w "Strefie rodzica" Marcin Dębiński - pedagog, nauczyciel wychowania przedszkolnego, wychowawca, przedszkolny ze społecznego przedszkola integracyjnego Fundacji Czas Dzieciństwa.
rozwiń zwiń