Polskie Radio
Section05

rodzice

Nowe technologie w edukacji - jak robić to dobrze?

Cyfryzacja, nowe technologie mogą odegrać kluczową rolę we współczesnej edukacji, umożliwiając bardziej interaktywne, dostępne i spersonalizowane formy nauczania. Czy nie wpłynie to jednak negatywnie np. na budowanie relacji pomiędzy uczniami lub nie spowoduje uzależnienia dzieci od internetu? W studiu Polskiego Radia Dzieciom dyskutowali: Dominika Wiśniewska, Paweł Czerwony (Google for Education) oraz Krzysztof Falkowski, Paweł Biesiekierski - dyrektorzy szkół.
Zobacz więcej na temat:  dzieci DAB+ radio bez reklam Marcin Perfuński szkoła edukacja

Jak nie być służącym swoich dzieci?

- Słowo "obowiązek" kojarzy nam się czymś bardzo trudnym, ciężki, czymś, co nam zostało nam narzucone, to nie jest coś, co by dawało "flow" i uskrzydlało nas. Włącza się sposób myślenia "zróbmy to, co musimy, a potem będzie przyjemnie". Staram się z moim dzieckiem nie rozmawiać w taki sposób o obowiązkach, ale raczej o tym, czego my wszyscy potrzebujemy, żebyśmy mogli się w domu poczuć dobrze - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Joanna Goc-Matyskiel, trenerka pozytywnej dyscypliny.
Zobacz więcej na temat:  dzieci DAB+ radio bez reklam

Pustka w domach i w sercach - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Podobno jest tak, że dziecięce groby są najbardziej zaniedbane. Są tacy osieroceni rodzice, którzy na groby swoich utraconych dzieci chodzą codziennie, ale są i tacy, którzy po pogrzebie nie byli ani razu. Nie są w stanie przekroczyć furtki cmentarza i stanąć nad tym dziecięcym grobem. Bohaterka reportażu "Pustka" rozumie to jak nikt.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska Trójka śmierć dziecko pr poleca

Tutoring w edukacji. "Kluczem jest relacja mistrz-uczeń"

- Kiedy pracuję jako tutorka z młodymi osobami, przede wszystkim buduję z nimi relację. Mam taką misję, by mówić, że nie ma edukacji bez relacji. Relacja tutorska to podstawa do tego, by taki młody człowiek chciał cię wpuścić do swojego świata i chciał dzielić tym, co jest dla niego ważne i nad czym możemy pracować - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Kinga Pukowska - tutorka młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  dzieci DAB+ radio bez reklam Marcin Perfuński szkoła edukacja

Edukacja przyrodnicza. "Chcę opowiedzieć zgrabną historię, to pułapka na czytelnika"

- Liczę na to, że jak stworzę dobrą, wciągającą opowieść, to wiedza przyjdzie sama. Organicznie nie znoszę książek, które są stworzone na odwrót, są piękne, mają ogromną dawkę wiedzy, ale są powtórzeniem podręcznika, tylko udają książkę z fabułą - mówił w Polskim Radiu Dzieciom Tomasz Samojlik - doktor nauk przyrodniczych, autor komiksów i książek dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  dzieci DAB+ radio bez reklam Marcin Perfuński szkoła edukacja

O "Powitalniku". Pomoc dla rodziców, którzy otrzymują informację o diagnozie dziecka

Gośćmi Kuby Wygnańskiego były Justyna Dąbrowska, psycholożka i psychoterapeutka, która zajmuje się psychoterapią okołoporodową, tematami dotyczącymi straty, niepłodności, traumy okołoporodowej, depresji poporodowej i trudności z nawiązaniem relacji z niemowlęciem, oraz Olga Ślepowrońska – wiceprezeska Stowarzyszenia Mudita, organizacji pozarządowej wspierającej tych, którzy bez przerwy troszczą się o innych: bliskich osób z niepełnosprawnościami.
Zobacz więcej na temat:  dzieci osoby z niepełnosprawnościami

Wokół edukacji demokratycznej. "Decydowanie i wspólnota"

- W edukacji demokratycznej każda młoda osoba i każdy dorosły jest zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących tej społeczności. Może sam decydować, co robi, zarówno edukacyjnie, jak i społecznie, dopóki to nie wchodzi w granice innych osób. Wolność do decydowania, tworzenie wspólnoty i społeczności to filary edukacji demokratycznej, szkół demokratycznych na całym świecie - mówiła Olga Kulesza, która wraz z Marianną Kłosińską gościły w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  dzieci DAB+ radio bez reklam Marcin Perfuński szkoła demokracja

"Szkolne lifehacki". Jak sprawić, by szkoła stała się lepszym miejscem?

- Jestem za tym, żeby każdy w szkole miał prawo głosu. Czasy komuny czy pruskiej szkoły, w której ty siedzisz cicho, bo nauczyciel ma rację i kropka, się skończyły. To kwestia społecznej ewolucji, tego się nie da powstrzymać - mówił Lesław Dzik, autor książki "Szkolne lifehacki. Kiedy szkoła cię wkurza, a ty chcesz robić to, co kochasz".
Zobacz więcej na temat:  dzieci DAB+ radio bez reklam Marcin Perfuński szkoła