Polskie Radio Dzieciom

Wczesna diagnoza spektrum autyzmu kluczowa. "Każde z tych dzieci ma wielki potencjał"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2025 23:50
Autyzm nie jest chorobą, to inny sposób myślenia i postrzegania świata. Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest dzień świadomości tego najczęstszego zaburzenia rozwojowego. Gościem Polskiego Radia Dzieciom była Kamila Śliwka - pedagożka specjalizująca się w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu.
Kluczowa w terapii dzieci z autyzmem jest wczesna diagnoza, dlatego lekarze chcą, aby już w bilansie 2-latka wprowadzić obserwację dziecka pod kątem spektrum autyzmu
Kluczowa w terapii dzieci z autyzmem jest wczesna diagnoza, dlatego lekarze chcą, aby już w bilansie 2-latka wprowadzić obserwację dziecka pod kątem spektrum autyzmu Foto: shutterstock.com / Peakstock

Dziś szczególną uwagę poświęcamy osobom borykającym się ze spektrum autyzmu, ich rodzinom i opiekunom. W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu obchodzonym 2 kwietnia warto dowiedzieć się, czym jest to zaburzenie, by lepiej zrozumieć dotkniętych nim ludzi. Mogą to być brak kontaktu wzrokowego, zaburzenia mowy, trudność w nawiązywaniu relacji z innymi osobami i zachowania nieadekwatne do wieku.

Kamila Śliwka podkreślała wagę szybkiej diagnozy. - Wtedy już możemy dziecku pomóc, a to dobro dziecka jest najważniejsze. Zróbmy to dla dzieci, nam dorosłym bywa trudno, jest to często żałoba emocjonalna, pożegnanie się z marzeniami czy planami względem dziecka, ale przy wsparciu to dziecko naprawdę rozkwita. Im szybciej, tym lepiej, bo każde z nich ma wielkie potencjały, warto temu dziecku pomóc na najwcześniejszym etapie - podkreślała.

Posłuchaj
60:05 Radio_Dzieciom_mp3 2025_04_02-21-00-37.mp3 Kamila Śliwka o pracy z dziećmi w spektrum autyzmu (Strefa rodzica)

Szacunkowe dane mówią, że w Polsce jest ok. 86 tys. osób w spektrum autyzmu - w tym dzieci oraz osób dorosłych. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2008 roku. 

Niektóre osoby ze spektrum autyzmu mają nieprzeciętne zdolności i umiejętności. Autyzm nie jest chorobą, ale zaburzeniem, którego skutki można łagodzić.

*** 

Audycja: Strefa rodzica
Audycję przygotowała i prowadziła: Aleksandra Jasińska
Gościni: Kamila Śliwka - pedagożka w specjalizacji edukacji i rehabilitacji osób w spektrum autyzmu
Data emisji: 02.04.2025
Godzina emisji: 21:00


Więcej podcastów "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami" na platformie podcasty.polskierdio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Jeannette Kalyta: na porodówce rodzi się nie tylko dziecko, ale też matka

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2025 18:00
- Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, zmienia się całe jej życie, choć wiele próbuje udawać, że to nieprawda. Najbardziej widać to na sali porodowej, kiedy oprócz dziecka, rodzi się też matka - powiedziała Jeannette Kalyta - najsłynniejsza polska położna, która była gościem Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po czym poznać dobrego logopedę?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2025 20:00
Współczesne gabinety przypominają bardziej place zabaw, specjaliści są jak dobre ciocie, a nauka to czasami tylko zabawa. Po co chodzi się do logopedy i na jakie efekty możemy liczyć? Mówiły o tym w "Strefie Rodzica" logopedki: Edyta Zebrowska, Aleksandra Derkacz, Gabriela Lorens.
rozwiń zwiń