Polskie Radio
Section05
zdrowie dziecka

Wspieranie rodzin i dzieci w chorobie nowotworowej

- Uważam, że rodzicom należy powiedzieć prawdę, ale w taki sposób, żeby mogli ją przyjąć i walczyć z chorobą, a nie tak, by spowodowało to odstąpienie od proponowanych metod terapeutycznych i odejście od standardowej medycyny na rzecz innych terapii - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. dr hab. n. med. Anna Raciborska, pediatra, onkolog, hematolog, która wraz z Joanną Pruban, psychoonkologiem, gościła w audycji "Samo zdrowie".  
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Małgorzata Telmińska Polskie Radio 24 dzieci nowotworowy onkologia

Zdrowe zęby potrzebują odpowiedniej diety i higieny. O szczegółach w "Strefie Rodzica"

- Nie może być tak, że dwuletnie dziecko będzie wciąż jadło papki, bo to może doprowadzić do wielu problemów z jamą ustną. O tym jak ważne jest co i w jaki sposób podajemy naszym dzieciom do jedzenia, już od pierwszych tygodni życia, opowiadała "Strefie Rodzica" stomatolog, dr Ewa Michałek-Pasternak.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie rodzice zdrowie i dieta stomatolog

Kiedy dziecko jest za niskie i należy reagować?

- Niskorosłość może być objawem bardzo wielu schorzeń. W naszych gabinetach dosyć często zdarza się sytuacja, gdy zgłaszają się rodzice i mówią, że ich dziecko jest niskie na tle swojej grupy rówieśniczej w szkole czy przedszkolu. To może być mylące - mówiła w Polskim Radiu 24 dr n. med. Elżbieta Lipska lekarz pediatra, endokrynolog i diabetolog dziecięcy.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Małgorzata Telmińska Polskie Radio 24 dzieci

Naleśniki czy leczo z ciecierzycą. Jak świadomie karmić dziecko?

Żeby dobrze gotować, trzeba to kochać. Czy można nauczyć dziecko wspólnego przygotowywania posiłków, dobrze się bawić a jednocześnie tworzyć silne więzi? Mówiła o tym w "Strefie Rodzica" Agata Gwiazdowska - specjalistka żywienia, przedsiębiorcza mama, która podzieliła się ze Słuchaczami swoimi patentami na świadome i zdrowie żywienie dzieci.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie rodzice gotowanie zdrowie i dieta

Fentanyl. Jak rozmawiać z nastolatkami o zagrożeniach związanych z narkotykami?

Do Polski przywędrował fentanyl. To bardzo niebezpieczny narkotyk, który w Stanach Zjednoczonych zabił już około 250 tysięcy ludzi. Jak rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach związanych z narkotykami? - Im wcześniej takie rozmowy zaczniemy, tym lepiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Andrusikiewcz, psychoterapeutka uzależnień.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej narkotyki zdrowie fentanyl Katarzyna Andrusikiewcz

Gdy dziecko "zamarza" przy ekranie. Jak walczyć z ryzykiem e-uzależnień?

- Mamy niską świadomość tego, że nadmierny kontakt z bodźcami cyfrowymi może niszczyć mózg dziecka. Mieliśmy nie straszyć, ale pewne podstawy są konieczne, by zrozumieć wyzwanie. (...) Mózgi nasze i naszych dzieci nie do końca dobrze radzą sobie z bodźcami cyfrowymi - podkreśla psycholożka Bogna Białecka. Ekspertka wraz z Aleksandrą Gil wydała książkę "Pomoc dziecku w cyberpułapce. Poradnik dla rodziców" o tym, jak elektronika wpływa na mózg dziecka i nastolatka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz technologie zdrowie media społecznościowe

Zdrowe wakacje z dzieckiem. Pediatra Elżbieta Lipska: zabierzmy też ze sobą rozsądek

Sezon urlopowy w pełni, coraz więcej osób szykuje się do wyjazdów na wczasy. Jednak na wakacje z dzieckiem trzeba się przygotować. - Chodzi o to, żebyśmy jednak wypoczęli i po powrocie byli zdrowsi, nie spędzili tego czasu w palcówkach leczniczych. Dlatego bardzo ważne jest, żebyśmy na taki wyjazd zabrali też ze sobą rozsądek - apelowała w Polskim Radiu 24 pediatra Elżbieta Lipska.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie wakacje

Przełomowa terapia genowa. 18-miesięczna Opal Sandy odzyskała słuch

Dzięki pionierskiej terapii genowej półtoraroczna Opal Sandy z Wielkiej Brytanii odzyskała słuch. Głuchotę spowodowała u niej wada genetyczna, a zabieg wykonano jeszcze przed pierwszymi urodzinami dziewczynki. Po sześciu miesiącach od zastosowania terapii dziecko było w stanie usłyszeć nawet szept. Zaczęło również wypowiadać pierwsze słowa.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Piotr Skarżyński słuch dzieci zdrowie medycyna NAUKA

Edukacja zdrowotna będzie nowym przedmiotem od przyszłego roku szkolnego. Co oznacza ta zmiana?

Od września 2025 w szkole pojawi się nowy przedmiot - edukacja zdrowotna. Ma zastąpić wychowanie do życia w rodzinie. Co oznacza ta zmiana dla uczniów i nauczycieli? We wtorkowym "Klubie Trójki" wyjaśniali to podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Paulina Piechna-Więckiewicz i dyrektor Instytutu Sportu Konrad Witek.   
Zobacz więcej na temat:  aktywność fizyczna zdrowie zdrowie psychiczne Krzysztof Łoniewski Klub Trójki

"Pogotowie uśmiechu" - niezwykła akcja Fundacji Czerwone Noski

Fundacja Czerwone Noski ma dawać uśmiech i ukojenie strachu najmłodszym, którzy przebywają w szpitalach. Są z dziećmi tam, gdzie przy okazji zabiegów nie mogą im towarzyszyć rodzice. Teraz fundacja realizuje projekt  "Pogotowie Uśmiechu", w ramach którego klauni medyczni odwiedzają sale operacyjne i szpitale psychiatryczne w polskich miastach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk Fundacja Czerwone Noski klaun medyczny

Przyroda dobra dla zdrowia psychicznego dzieci? "Badanie wykazało nowy kierunek"

Dzieci w wieku przedszkolnym, które od urodzenia żyją w otoczeniu przyrody, mają później mniej problemów emocjonalnych. Jak wykazały najnowsze badania, znacznie rzadziej obserwuje się u nich lęki czy objawy depresyjne. Wcześniej przeprowadzano wiele analiz wpływu przyrody na ludzką psychikę, ale niewiele projektów dotyczyło dzieci. - Badanie wykazało nowy kierunek do dalszej, pogłębionej analizy - mówi neuropsycholożka dziecięca Marta Jakubowska-Dudek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Żąda zdrowie psychiczne zdrowie przyroda natura badania

"Opowiem wam o moim synu Wojtusiu". Reportaż Małgorzaty Furgi (Polskie Radio Szczecin)

Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Chodzi o podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, akceptację dla różnorodności i odmienności rozwojowej, przeciwdziałanie izolacji, dyskryminacji i łamaniu praw osób z autyzmem, tworzenie przyjaznego, rozumiejącego otoczenia społecznego.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak pr poleca Małgorzata Furga zdrowie autyzm choroba

"Opowiem wam o moim synu Wojtusiu" - reportaż Małgorzaty Furgi (PR Szczecin)

Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Chodzi o podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, akceptację dla różnorodności i odmienności rozwojowej, przeciwdziałanie izolacji, dyskryminacji i łamaniu praw osób z autyzmem, tworzenie przyjaznego, rozumiejącego otoczenia społecznego.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Furga zdrowie autyzm choroba