Polskie Radio
Section05

choroba

20 procent szans, które uratowały życie. Pierwszy w Polsce przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego

- Wiedziałam, że jak przeszczep się uda, to wyjdę z kliniki. Jak się nie uda, to nie wyjdę  i rodzina nie będzie musiała towarzyszyć mi w umieraniu - mówi Urszula Jaworska, która 28 lat temu przeszła pierwszy w Polsce przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie nowotwory przeszczepy krew Agnieszka Trzeciakiewicz Trójka Zobacz także

Polskie Radio 24 Nie tylko pamięć. Co jeszcze odbiera Alzheimer?

Chorzy na Alzheimera, z powodu odkładana się toksycznych białek, mogą mieć mózg jak szwajcarski ser. Tracą nie tylko pamięć, ale także samodzielność. - To najczęstsza forma demencji. Jeśli chcemy pomóc, ważne jest to, żeby zobaczyć świat oczyma osoby chorej - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Karolina Jurga, psycholog geriatryczny i neuropsycholog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie społeczeństwo POLSKA choroba Alzheimera

Jak przeżyć ostatnie dni? Rozmowa z Anną Hernik i Moniką Figiel

"Planował wakacje, choć wiedział, że ich nie doczeka" - mówi Monika Figiel zawiadująca hospicjami Caritasu. Życie z terminalną diagnozą zamyka wiele furtek, choć niektóre dopiero wtedy się otwierają. Jak osoby chore spędzają ostatni okres swojego życia, jakie pułapki umysłu i zagrożenia - na przykład ze strony wszelkiej maści szarlatanów i oszustów - czyhają na chorych i ich rodziny. Jak i gdzie szukać siły, potrzebnej do udźwignięcia ciężaru śmierci i czy da się mądrze wybrać sposób, w jaki żegna się ze światem - o tym Paulina Wilk rozmawiała z Anną Hernik - opiekunką i żoną ś.p. Jana, fotografką, Finalistką Grand Press Photo 2021-2024 za zdjęcia oswajające widzów z tematem choroby i odchodzenia, działaczką na rzecz praw pacjenta oraz Moniką Figiel - opiekunką hospicjów w Caritas Polska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paulina Wilk śmierć hospicjum

Nowy wariant ptasiej grypy u krów. Może zagrozić ludziom

Amerykańska Inspekcja Zdrowia Zwierząt i Roślin (USDA), działająca przy Departamencie Rolnictwa USA podała, że bydło w Nevadzie zostało zakażone nowym wariantem ptasiej grypy (H5N1). Zakażony został także pracownik farmy w tym stanie. Chodzi o szczep D1.1, który jest bardziej zaraźliwy dla ssaków, w tym dla ludzi. To właśnie ten wariant choroby doprowadził w styczniu do śmierci 65-latka z Luizjany.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA zdrowie ptasia grypa zwierzęta Stany Zjednoczone USA choroby zakaźne Kanada Ameryka Północna

Mobilny tomograf zbadał płuca Polaków. Zatrważające wyniki

U 400 osób przebadanych w ramach specjalnego programu na Lubelszczyźnie wykryto podejrzane zmiany płuc, które wymagają dalszego monitorowania. Sto z nich trafiło już do kliniki. U ośmiu osób wykryto rozwiniętego raka płuc. Średnio niemal co 6 zbadana osoba wymagała interwencji medycznej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA papierosy używki nikotyna choroby rak rak płuca choroby płuc choroby onkologiczne lekarz medycyna zdrowie badanie badania

Brakuje leków na grypę. Resort zdrowia pozwala na import

W związku z szalejącą w Polsce epidemią grypu w niektórych miejscach kraju może być problem z wykupieniem odpowiednich leków. Dlatego też Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się zezwolić na tzw. import interwencyjnych preparatów z zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA epidemia epidemia grypy grypa choroby choroby zakaźne leki refundowane lekarz leki medycyna zdrowie Ministerstwo Zdrowia szczepionka szczepienia szczepienia - raport farmacja farmaceuta import

Co dalej z pakietem krztuścowym? Leszczyna podała termin

W przyszłym tygodniu zostaną przedstawione konkrety dotyczące pakietu krztuścowego - zapowiedziała Izabela Leszczyna. Szefowa resortu zdrowia powiedziała, że nad rozwiązaniami dotyczącymi wprowadzenia dodatkowego szczepienia przeciw krztuścowi pracuje Główny Inspektorat Sanitarny i Rada Sanitarno-Epidemiologiczna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia Izabela Leszczyna krztusiec GIS lekarz zdrowie choroby społeczeństwo

TYLKO U NAS Grypa w natarciu, szpitale pękają w szwach. "Masa koinfekcji"

Szpitale z całej Polski wstrzymują odwiedziny pacjentów. Na niektórych oddziałach wprowadzono ich całkowity zakaz. Wiele placówek boryka się z problemem wolnych łóżek. Wszystko z powodu epidemii grypy. - Sytuacja w polskich szpitalach nie jest dobra i liczba zachorowań na grypę wciąż rośnie - mówi Polskiemu Radiu 24 profesor Aneta Nitsch-Osuch, epidemiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA medycyna zdrowie choroby choroby zakaźne grypa COVID-19 koronawirus dzieci dziecko szpital lekarz epidemia epidemia grypy infekcje infekcja