Polskie Radio
Section05

kleszcze

Alarm ekspertów: egzotyczne kleszcze w kolejnych miejscach

Pasożytujące na ptakach wędrownych kleszcze mogą pokonywać wraz ze swoimi gospodarzami tysiące kilometrów od miejsc, w których występują w sposób naturalny. Klimat się zmienia, więc łatwiej im się zaadaptować. Przez to mogą przenosić na nowe tereny nieznane tam dotąd choroby -  ostrzegają naukowcy publikujący na łamach pisma "Frontiers".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA zwierzęta zdrowie ptaki wędrowne ptaki choroby zakaźne

Choroby odkleszczowe. Najwięcej przypadków na Podlasiu

W szybkim tempie wzrasta w Polsce liczba chorych na boreliozę. Od początku roku do 30 września 2024 r. odnotowano 22 128 przypadków. To o 14 proc. więcej chorych niż w analogicznym okresie 2023 r. - wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Najwięcej przypadków jest w województwie podlaskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie borelioza podlaskie regiony infografika

NASZ WYWIAD Polska potęgą militarną? Co dzień umowy: Apache, wyrzutnie

To był prawdziwy maraton umów zbrojeniowych przed Świętem Wojska Polskiego. Czy można mówić o rewolucji w polskiej armii, o tym, że powoli stajemy się militarną potęgą? - Wyróżniamy się! - odpowiada polskieradio24.pl ekspert Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa). Chodzi między innymi o czołgi, pięść pancerną. Jeśli kupimy bardzo nowoczesne Apache'e, będziemy drugim pod względem liczebności użytkownikiem tych maszyn na świecie, po Stanach Zjednoczonych. Produkujemy dobre drony, systemy łączności. - I to nie koniec. Chcemy się uczyć - dodaje ekspert. I może kiedyś wyprodukujemy swoje pociski dalekiego zasięgu?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa wojsko armia Święto Wojska Polskiego Wojsko Polskie Patriot Apache siły zbrojne bóbr

Kleszcze afrykańskie pojawiły się w Polsce. Są naprawdę groźne

Do Polski dotarły afrykańskie kleszcze Hyalomma. Te pajęczaki przenoszą wiele chorób, z których część może być nawet śmiertelna. - Kiedy dojdzie już do zarażenia, to objawy choroby pojawiają się po kilku dniach do mniej więcej dwóch tygodni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Aleksandra Sędzikowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Karolina Rożej Izabela Kostyszyn kleszcze Hyalomma

Hyalomma "monster tick" już dotarły do Polski. Jak się chronić przed gigantycznymi kleszczami?

W kolejnym odcinku cotygodniowej audycji "Górska o Klimacie" była mowa nie tylko o kleszczach gigantach, ale też o innych pajęczakach spotykanych na łąkach lub w lesie. Jak się przed nimi uchronić i co powinniśmy o nich wiedzieć, mówiła gościni Pauliny Górskiej, prof. Anna Bajer z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paulina Górska przyroda natura ekologia zdrowie

Kleszcze atakują! Radzimy, jak uniknąć ukąszenia, rozprawiamy się ze szkodliwymi mitami [GRAFIKA]

Późna wiosna i lato to były tradycyjne pory, kiedy kleszcze atakowały ludzi. Zmiany klimatyczne i wyraźne ocieplenie sprawiły, że te pajęczaki są aktywne praktycznie przez cały rok. A że przenoszą groźne choroby, warto być czujnym i wiedzieć, jak zminimalizować niebezpieczeństwo ukąszenia. Przy okazji demaskujemy szkodliwe, a czasami wręcz niebezpieczne, mity związane z kleszczami.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie NAUKA borelioza Radosław Nałęcz Trójka