Polskie Radio
Section05
NAUKA

Polacy opracowali nowatorską metodę recyklingu ubrań z poliestru. Nadchodzi era wiecznej odzieży?

Ubrania z tworzyw sztucznych to prawdziwe przekleństwo: na świecie co roku produkuje się ok. 100 mln ton odzieży. Z tego ponad 90 mln ton (!) trafia na wysypisko i są to całkowicie nowe ubrania, których nie sprzedano. A przecież dochodzą do tego także stare, zużyte ubrania. Co zrobić z tym nadmiarem tekstyliów? Za sprawą polskich naukowców w tej sprawie pojawiło się światełko w tunelu.
Zobacz więcej na temat:  odzież z recyklingu odzież recycling recykling ubrania ekologia śmieci Trójka Monika Suszek

Opaska monitorująca nastrój. Wynalazek absolwentów Politechniki Warszawskiej

Zespół młodych naukowców, absolwentów Politechniki Warszawskiej, pracuje nad opracowaniem opaski na nadgarstek i aplikacji do monitorowania stanu emocjonalnego. Opaska ma pozwolić uświadomienia sobie, jak nasze ciało reaguje na mikrostresy i jakie konsekwencje mogą one powodować. O takiej opasce monitorującej system W wakacyjnym cyklu Moniki Suszek "Piknik Naukowy" opowiadaliśmy właśnie o takiej opasce monitorującej nasz nastrój.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka zdrowie stres Maciej Jankowski Monika Suszek

90. rocznica śmierci Marii Skłodowskiej-Curie. Wystawa "Nić ciągła. Maria Skłodowska-Curie 1867-1934"

Przed 90 laty, 4 lipca 1934 roku, w wieku zaledwie 67 lat, z powodu anemii złośliwej, zmarła Maria Skłodowska-Curie, jedyna kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla dwukrotnie. W Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie przy ul. Agrykola można oglądać niezwykłą wystawę poświęconą biografii noblistki oraz wpływowi jej osiągnięć na historię, teraźniejszość i przyszłość pt. "Nić ciągła. Maria Skłodowska-Curie 1867-1934".
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Maria Skłodowska-Curie chemia fizyka

Fusy po kawie i ich możliwości. Co można z nich stworzyć?

Dać kawowym fusom drugie życie i stworzyć materiały, które mogłyby zastąpić lub zmniejszyć zużycie tworzyw sztucznych wytwarzanych z ropy naftowej - taki jest cel projektu realizowanego przez naukowców z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM w Poznaniu. Nie tylko poznańscy naukowcy pracują nad ponownym wykorzystywaniem odpadów z kawy, o czym w cyklu "Piknik naukowy" opowiedziała Monika Suszek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Suszek Piknik Naukowy kawa

Odwrócony efekt Matyldy. Czemu sukces kobiet sprawia, że dana dziedzina nauki jest mniej atrakcyjna?

Negatywne stereotypy na temat kobiet w nauce dają o sobie znać w nieoczywisty sposób. Jak pokazały badania polskich naukowców, prezentowanie kobiet jako osób, które osiągnęły coś ważnego w danej dziedzinie nauki dość często sprawia, że odbiorcy uznają tę dziedzinę za mniej atrakcyjną. Czyli pojawia się tzw. odwrotny efekt Matyldy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo odkrywcy kobieta mężczyzna dyskryminacja kobiet stereotypy Justyna Grabarz Trójka

Promieniowanie terahercowe. Jak można je wykorzystać?

- Pędzimy do teraherców, ponieważ im wyższa częstość, tym szybciej można przekazywać informacje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Knap. Badania nad "zapomnianym" przez wiele lat promieniowaniem terahercowym zostały docenione w ostatnim konkursie finansowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski promieniowanie Wojciech Knap fale terahercowe

Sztuczna inteligencja - nowa technologia, którą trzeba kontrolować

Pytanie, czy sztuczna inteligencja będzie pomagać człowiekowi, czy też stanowić dla niego zagrożenie, pojawia się we współczesnym świecie coraz częściej. Coraz istotniejsze stają się też kwestie regulacji prawnych i kontrolowania rozwoju AI, tak aby przebiegał on w sposób zgodny z zasadami etyki i odpowiedzialny. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz sztuczna inteligencja informatyka komputery prawo

Wyspa Wielkanocna i "ekosamobójstwo"? Niekoniecznie

Gdy w 1722 roku do brzegów Rapa Nui, którą nazwali Wyspą Wielkanocną, przybyli Europejczycy, ten jeden z najbardziej izolowanych skrawków lądu zamieszkiwało zaledwie kilka tysięcy ludzi. Dotąd uważano, że niewielka liczba mieszkańców była efektem upadku cywilizacji spowodowanego przez nadmierny rozrost populacji i niezrównoważone wykorzystanie zasobów wyspy. Nowe badania podważają tezę o "ekobójstwie" popełnionym przez ludność Wyspy Wielkanocnej.
Zobacz więcej na temat:  Wyspa Wielkanocna ekologia odkrycia i ciekawostki