Polskie Radio
Section05

NAUKA

Polski nanosatelita HYPE – mały krok dla AGH, wielki skok dla polskiej nauki kosmicznej

14 stycznia 2025 roku zapisze się na kartach historii polskiej kosmonautyki jako dzień wyjątkowy. Z Centrum Kosmicznego Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta Falcon 9 w ramach misji Transporter-12, wynosząc na orbitę najmniejszego polskiego satelitę HYPE. Projekt jest efektem pracy studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zrzeszonych w Kole Naukowym SatLab AGH, we współpracy z Centrum Technologii Kosmicznych AGH.
Zobacz więcej na temat:  kosmos badania badania polskich naukowców esa NASA SpaceX

Robot jak człowiek? Pierwszy taki na świecie i to z Polski

- To pierwszy na świecie biomimetyczny robot, robot humanoidalny, taki jak w filmch. Od innych różni go to, że wykorzystuje tkanki miękkie, jak u człowieka. Jest w pełni anatomiczny, czyli nawet kości, z których się składa, są dokładnie takie, jak u człowieka - mówi w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Kawecki, dyrektor Centrum Innowacji na Uniwersytecie WSB Merito Warszawa, prezes Instytutu Lema.
Zobacz więcej na temat:  innowacyjność badanie Maciej Kawecki Zobacz także technologie nowe technologie Daniel Wydrych robot robotyka roboty

Patryk Topoliński: żaden język nie jest aż tak obcy, żeby nie dało się go nauczyć

Nauka języków obcych otwiera horyzonty, pozwala zrozumieć różne kultury, a co najważniejsze - daje możliwość porozumiewania się nie tylko z rodakami. W erze globalizacji drugi lub nawet trzeci język powoli staje się normą. O nauce języków obcych, na które nigdy nie jest za późno, rozmawialiśmy z Patrykiem Topolińskim, założycielem Językowej Siłki.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także języki obce język obcy nauka języka angielskiego komunikacja Dominika Płonka Patryk Topoliński

Teleskop Euclid i testy największej rakiety świata. Co w roku 2024 działo się w kosmosie?

Kosmos fascynował i wciąż fascynuje. Eksplorując go, podnosimy swój poziom cywilizacyjny, to również źródło dużych przychodów. Okazuje się, że coraz większą rolę w tym procesie odgrywają polscy naukowcy. - Rok 2024 był niesamowity. Co chwilę działo się coś, co trzymało w napięciu i sprawiało, że człowiek nie do końca dowierzał, jak daleko już jesteśmy - zaznacza Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Polska Akademia Nauk Zobacz także kosmos satelita rakieta