Polskie Radio
Section05

rak prostaty

Diagnoza to nie zawsze wyrok. Dr Czarniecki o raku prostaty

- Niektóre przypadki raka prostaty są chorobą niskiego ryzyka - powiedział w Polskim Radiu 24 urolog dr Stefan Czarniecki. - Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że osoba operowana z powodu raka prostaty, nie wymaga tego leczenia - dodał. Wskazał też, że w pewnych przypadkach raka prostaty, pacjenci mogą długo korzystać z pełni życia, pod warunkiem pozostawania pod aktywnym nadzorem urologa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie społeczeństwo rak nowotwory

Diagnostyka urologiczna mężczyzn. Doktor Roman Sosnowski: wcześnie wykryty rak prostaty jest trwale wyleczalny

- Ukończenie 50 lat to wiek, w którym zapraszamy mężczyzn do spotkania z urologiem. Są sytuacje, gdy jest to wskazane częściej, sytuacja gdy w rodzinie występują nowotwory. Spotykamy się, by rozpocząć ścieżkę, którą my, jako urolodzy, będziemy kontynuować przez wiele lat - mówił w Polskim Radiu 24 urolog, dr hab. n. med. Roman Sosnowski.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Artur Wolski

Naukowcy odkryli, jak można opóźnić przerzuty nowotworu do kości

Kości stanowią trzecią pod względem częstości po płucach i wątrobie lokalizację przerzutów nowotworowych. Według Europejskiej Organizacji Onkologicznej (ECCO), u nawet 90 proc. cierpiących na raka prostaty mężczyzn, jako pierwsze występują przerzuty nowotworu do kości. U kobiet rak kości to konsekwencja raka piersi i jajnika. Francuscy naukowcy odkryli, w jaki sposób można te przerzuty opóźnić.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski onkologia rak piersi rak płuca zdrowie

Genetyka w urologii przy wykrywaniu nowotworu gruczołu krokowego

Każdy człowiek nosi w genach ok. 10 mutacji, które mogą być przyczyną nawet siedmiu tysięcy różnych chorób o podłożu genetycznym, w tym również nowotworów. Jednym z nich jest nowotwór gruczołu krokowego, zwany też rakiem prostaty. - Coraz częściej w naszej powszechnej diagnostyce sięgamy po wysublimowane metody z zakresu oceny, czy doszło do mutacji w zakresie danego genu u mężczyzny - wyjaśnia prof. Roman Sosnowski.
Zobacz więcej na temat:  medycyna zdrowie Artur Wolski genetyka NAUKA