Polskie Radio
Section05

Klub Trójki

Opowieść o przemilczanej tragicznej historii Górnego Śląska

Tragedia górnośląska to wydarzenia, które rozegrały się w 1945 roku, wkrótce po wkroczeniu sowieckiego wojska na teren Górnego Śląska. Wielu Ślązaków aresztowano, internowano, osadzono w obozach koncentracyjnych. Od 40 do 60 tysięcy z nich wywieziono do katorżniczej pracy na terenie Związku Radzieckiego. Liczba ofiar tej operacji jest dzisiaj trudna do ustalenia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Górny Śląsk reportaż Tragedia Górnośląska Anna Dudzińska Trójka

Przemoc i hejt w internecie. Jaki jest mechanizm, jak przeciwdziałać?

Złośliwe komentarze, przekleństwa, obraźliwe memy, wulgarne opinie albo grafiki - to wszystko spotyka dzieci w internecie. Pozostają wobec tego narastającego zjawiska bezbronne albo na nienawiść odpowiadają przemocą. Co trzeci młody Polak i Polka byli narażeni na hejt w internecie, a nasz kraj jest jednym z tych, w których cyberprzemocy jest najwięcej.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo hejt w internecie przemoc mowa nienawiści Agnieszka Czyżewska-Jacquemet Trójka Michał Matus Zobacz także

Święta w samotności. Jak aktywizować nasze babcie i dziadków?

W Święta przypominamy sobie o problemie osamotnienia osób starszych, które jest de facto codziennością niemal 1/3 Polaków; a seniorów w populacji przybywa, relacje rodzinne i sąsiedzkie słabną, wyzwania rosną. Z racji tego w "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o samotności i problemach seniorów, nie tylko w okresie świąt.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo senior PCK samotność Święta Bożego Narodzenia Paulina Wilk Trójka

O sztuce dookoła nas i tym, jak ją odbieramy

Pobudzenie umysłu i rozumu tak w skrócie można opisać uczucia, które pojawiają się w kontakcie ze sztuką. Dzięki niej możemy odkrywać siebie, wyrażać emocje i mieć radość z piękna. Nie zawsze jednak takie uczucia się pojawiają w odbiorcy. W jaki sposób czerpać radość z obcowania ze sztuką, nawet jeżeli nic o niej nie wiemy?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA galeria wystawa SZTUKA nastrój emocje Anna Kowalczyk Trójka Zobacz także

"Dom z widokiem": pierwsza część niezwykłej opowieści o polskich dzieciach z Pahiatua

733 polskie sieroty i 105 wychowawców przybyło do Nowej Zelandii dokładnie 1 listopada 1944 roku. Czy świadomość polskiego pochodzenia nadal jest ważna dla tych Nowozelandczyków, którzy noszą polskie nazwiska? Zapytaliśmy o to w "Klubie Trójki. Audiodokumencie" i wysłuchamy pierwszego odcinka audioserialu, który wyprodukowany został przez Polskie Radio i Instytut Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski dzieci Nowa Zelandia II wojna światowa armia Andersa Anna Dudzińska Martyna Wojtkowska Trójka

Loterie i zakłady na wyciągnięcie ręki. Czy w Polsce mamy epidemię hazardu?

Dane z 2019 roku sugerują, że w grach hazardowych uczestniczyło prawie 40 procent Polaków. Dzisiaj, po pięciu latach i epidemii COVID, która zmieniła nasze zachowania w sieci, może być o wiele gorzej. Po gry (głównie w Internecie) sięgają młodzi, obstawiając zakłady sportowe. Cyfrowy, wirtualny hazard pokroju koła fortuny, to także stały element popularnych gier na smartfony.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo hazard uzależnienia zdrowie Jakub Wątor Krzysztof Łoniewski Trójka influencer psychologia

Pogrzeby humanistyczne. Jak żegna się zmarłych bez religii?

Niegdyś msza żałobna była obowiązkowym elementem pogrzebu, niezależnie od stosunku zmarłego do Kościoła i wiary. W czasach, gdy kwestie religijne nie podlegały dyskusji, naturalne było, że ksiądz celebruje mszę pogrzebową i odprowadza wraz z rodziną trumnę do grobu. Obecnie jednak coraz częściej zamiast mszy w kościele odbywa się ceremonia w świeckiej sali pożegnań, a liczba pogrzebów bez obrzędów religijnych systematycznie rośnie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pogrzeb Trójka Zobacz także Paulina Wilk śmierć