Polskie Radio
Section05

Klub Trójki

Dezinformacja – zmora XXI wieku. Czy da się jej unikać, jak jej przeciwdziałać?

Fake news, manipulacja, ściema – te słowa opisują dezinformację, która nie bez powodu nazywana jest „zmorą XXI wieku”. Doświadczamy jej codziennie w internecie, mediach, gazetach, a nawet w sklepach. Czym jest dezinformacja, jaki ma na nas wpływ, jak się przed nią chronić?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo informacyjne społeczeństwo informacja dezinformacja sztuczna inteligencja fake news Katarzyna Stoparczyk Trójka

Seniorzy: mieć gdzie mieszkać i nie czuć się samotnym. O wsparciu dla osób starszych

Co czwarty senior mierzy się z izolacją, 36 proc. z brakiem towarzystwa okresowo, a niemal co piąty senior odczuwa samotność. Samotność ma wpływ na jakość życia i zdrowie psychiczne tej grupy społeczeństwa. W 2021 roku w Rybniku miasto wyremontowało starą kamienicę. Znajduje się w niej osiem mieszkań, w tym dwa mieszkania chronione. Jedno z mieszkań jest przeznaczone dla seniorek: mieszkają w nim trzy kobiety, które wcześniej się nie znały. Dzisiaj są zachwycone i uważają, że to był znakomity pomysł. To pierwszy taki projekt w Polsce. Czy będą kolejne?
Zobacz więcej na temat:  reportaż seniorzy silversi mieszkanie opieka pomoc społeczna Rybnik Grażyna Wielowieyska Trójka pr poleca Michał Nogaś

Akcja aktywistek klimatycznych: warszawska Syrenka w Dzień Kobiet – to był idealny wybór

Do zdarzenia doszło 8 marca, w Dniu Kobiet. Dwie młode kobiety z inicjatywy "Ostatnie Pokolenie" oblały pomarańczową farbą pomnik warszawskiej Syrenki. Całość relacjonowały w mediach społecznościowych. Ich działanie, już kolejne, miało być zwróceniem uwagi na to, co dzieje się z klimatem i przyszłością na ziemi młodego pokolenia. Urszula Żółtowska poświęciła temu reportaż "To jest alarm", który stał się podstawa do dyskusji w Klubie Trójki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Ostatnie Pokolenie Urszula Żółtowska-Tomaszewska aktywiści Warszawa kryzys klimatyczny pr poleca Michał Nogaś

Chiny – czy powinniśmy się ich bać? "Nasze postrzeganie jest w jakiś sposób skażone"

- Chiny trzeba przede wszystkim lepiej poznać, ponieważ bardzo zmienił się ich status w ostatnich trzech, czterech dekadach - ocenia prof. Bogdan Góralczyk. Azjatyckie państwo awansowało w tym czasie do grona światowych mocarstw, gospodarczych, technologicznych i militarnych. W tle widzimy jednak totalitarną władzę, spór o Tajwan i ryzyko konfliktu. Czy powinniśmy więc obawiać się Chin?
Zobacz więcej na temat:  Tajwan Chiny ŚWIAT konflikty międzynarodowe Marcin Jagiełowicz sylwia czubkowska Tomasz Sajewicz Trójka

Jak rozmawiać o rzeczach, które dzielą nasze społeczeństwo? Jaki język dominuje w przestrzeni publicznej?

Co nas łączy, a co dzieli? Czy istnieją słowa wspólne, ponad podziałami? O języku, jakiego używamy, w "Klubie Trójki" opowiedzieli Olga Kozierowska, działaczka i ekspertka od komunikacji, oraz Mateusz Adamczyk, popularyzator wiedzy o polszczyźnie, specjalista od języka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś debata publiczna polszczyzna polaryzacja przestrzeń publiczna poprawna polszczyzna

Pakiet migracyjny. Na czym polegają założenia unijnego mechanizmu solidarności?

– Założenia tak zwanego unijnego mechanizmu solidarności nie rozwiązują problemu nielegalnej migracji w Europie, ale go wręcz potęgują – ocenił wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Dodał, że Polska wielokrotnie pokazywała swoją solidarność na arenie międzynarodowej, a teraz będzie mogła wnioskować o całkowite odstępstwo od obowiązkowej solidarności - czyli od relokacji migrantów, kontrybucji finansowej w wysokości 20 tysięcy euro za nieprzyjętego migranta czy wsparcia operacyjnego. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka Trójka

Jak rozpoznać depresję wśród dzieci i jak z nią walczyć? Inicjatywa "Usłyszeć Dzieci"

"Usłyszeć Dzieci" to inicjatywa pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Akcja stała się odpowiedzią na problem pogłębiającej się depresji wśród najmłodszych podczas pandemii COVID-19. Na czym polega depresja? Czym się objawia? Jak można pomóc młodym ludziom zmagającym się z zaburzeniami? 
Zobacz więcej na temat:  Radosław Nałęcz Usłyszeć dzieci Usłyszeć dzieci - w Polskim Radiu Trójka depresja dzieci młodzież zaburzenia lękowe

Zadośćuczynienie dla ofiar nadużyć seksualnych w Kościele. Gdzie szukać wsparcia?

Kwestia zadośćuczynienia ofiarom molestowania seksualnego, które ucierpiały w wyniku działań osób duchownych, wywołuje polemiki. W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób można do tych ludzi dotrzeć i na jakich zasadach prowadzić ich poszukiwania. Czy takie działania mogą obudzić zaleczone traumy sprzed lat? Jakie organy powinny prowadzić takie poszukiwania oraz na jakich zasadach powinny się one opierać?
Zobacz więcej na temat:  pedofilia molestowanie seksualne Kościół Piotr Semka

Rozwój społeczeństwa obywatelskiego: organizacje pozarządowe i wolontariat

Tuż przed ogłoszeniem przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego konkursu "First to help" dla wolontariuszy pomagających uchodźcom z Ukrainy, w "Klubie Trójki" Arkadiusz Gołębiewski i jego goście rozmawiali o strategii powoływania, prowadzenia, ale i wspierania działań stowarzyszeń, fundacji budujących oddolnie społeczeństwo obywatelskie. 
Zobacz więcej na temat:  wolontariat organizacje pozarządowe ngo Arkadiusz Gołębiewski Trójka

Festiwal powodował, że Jarocin stawał się miastem kolorowym, ciekawym, fajnym

Wszystko zaczęło się w 1970 roku od regionalnej imprezy muzycznej pod nazwą Wielkopolskie Rytmy Młodych. Dekadę później zmieniła się ona na Ogólnopolski Festiwal Młodej Generacji, a od 1983 roku istniała pod szyldem Festiwal Muzyków Rockowych. W dusznych latach stanu wojennego i tuż po nim Jarocin stał się oazą wolności i buntu, choć pod mniej lub bardziej dyskretną "opieką" komunistycznych służb.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Jarocin Piotr Dmitrowicz historia Polski IPN

Nowe technologie i sieć 5G: jakie są mity, a jaka rzeczywistość?

Globalny rozwój sieci 5G ma szansę wpłynąć na zmianę rzeczywistości dla konsumentów, firm oraz instytucji publicznych. Ale jak zwykle coś, co jest nowe i niesprawdzone, może powodować strach. Niepotrzebnie – mówią naukowcy i badania. A polski rząd wraz z Instytutem Łączności przygotowuje szkolenia dla mieszkańców, uświadamia tych nieprzekonanych i tych, którzy protestują przeciwko nowej technologii. 
Zobacz więcej na temat:  sieć 5G Rafał Tomański NAUKA nowe technologie telefony komórkowe Trójka

Jaka będzie nowa Europa i nowy europejski ład po zakończeniu wojny na Ukrainie?

Jak zmienia się mapa polityczna Europy i jak kształtują się nowe konstelacje, których powstanie wymusiła wojna na Ukrainie? Jak pod wpływem tego konfliktu przekształcać się będzie Unia Europejska i jak wkomponować Ukrainę w nowy ład europejski? Na te pytania odpowiadali w "Klubie Trójki" goście zaproszeni przez Piotra Semkę.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Stany Zjednoczone Joe Biden Unia Europejska Europa Wojciech Konończuk Sławomir Dębski Jarosław Guzy

Sztuczna inteligencja - rozszerzające się perspektywy czy zagrożenie?

By odnaleźć się w cyfrowej rzeczywistości, trzeba podążać za aktualnymi trendami i być na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie nowych technologii. Przedsiębiorcy, którzy chcą odnieść sukces, powinni być otwarci na to, co nowe, i nie bać się rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Jak nadążyć za szybkim rozwojem? Jakie korzyści przynoszą narzędzia AI i jak je mądrze wykorzystać?
Zobacz więcej na temat:  Trójka sztuczna inteligencja Wojciech Reszczyński