Polskie Radio
Section05

Migranci

Pieniądze za powrót dla migrantów? Zdania polityków podzielone

Rząd zamierza ograniczyć liczbę migrantów nielegalnie przybywających do Polski. Jednym z rozważanych narzędzi jest płacenie cudzoziemcom za powrót do swojego kraju. Taki zapis może znaleźć się w pakiecie zmian do ustawy o cudzoziemcach, którym wkrótce zajmie się Rada Ministrów. Politycy koalicji rządowej pytani o ten pomysł nabierają wody w usta. Opozycja nie zostawia na nim suchej nitki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA TYLKO U NAS Sejm uchodźcy rząd polityka migracja imigranci w Europie

"Klub Trójki" o migracjach i migrantach. Kim są i jaka jest ich przyszłość, także w Polsce?

Dane ONZ i Banku Światowego wskazują, że poza krajem swojego pochodzenia żyje ponad 3% ludności świata, czyli ponad 250 milionów ludzi. W obliczu zmian klimatycznych, konfliktów zbrojnych i prześladowań te tendencje będą się znacznie nasilać i musimy się na to przygotować. Jak wygląda asymilacja i polityka migracyjna Polski? O sytuacji migrantów(-tek), doświadczeniu migracji i rozwiązaniach systemowych, a może ich braku, rozmawiano w "Klubie Trójki"
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki migracja azyl Agnieszka Obszańska Trójka

Polskie Radio 24 Rosnąca przestępczość w Szwecji. "Wieloletnie zaniedbania"

Szwecja to kraj o najwyższym wskaźniku przemocy z użyciem broni w całej Unii Europejskiej. Skąd wziął się problem dużej przestępczości w tym kraju? Jak Szwedzi mogą mu zaradzić? Dlaczego w Szwecji brakuje policjantów? Na te pytania odpowiadał Daniel Zyśk, korespondent PAP w Sztokholmie, były wolontariusz szwedzkiej policji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Szwecja policja przestępczość migracja Skandynawia Europa imigranci w Europie

Zmuszono uchodźców do pracy. Lawina oburzenia w Niemczech

Zbieranie prawie dwóch milionów worków z piaskiem i praca przy wale przeciwpowodziowym za 80 centów za godzinę. W takich warunkach pracowali ludzie wytypowani przez władze jednego z niemieckich powiatów do usuwania skutków powodzi. Największe poruszenie wzbudził jednak fakt, że starosta oddelegował do pracy konkretne osoby. Głos w sprawie natychmiast zabrały organizacje zajmujące się prawami człowieka, aktywiści i lokalni dziennikarze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT uchodźcy migracja Niemcy azyl powódź