Polskie Radio
Section05

Kraków

Spektakl "Seks, hajs i głód" z istotną rolą muzyki. "Dla reżysera tekst jest partyturą"

Wizjoner europejskiego teatru Luk Perceval przenosi na scenę Narodowego Starego Teatru w Krakowie monumentalne dzieło Les Rougon‑Macquart autorstwa Emile'a Zoli, jednego z najsłynniejszych pisarzy francuskich. Reporter Dwójki był na jednej z prób, a aktorzy zdradzili mu kulisy tego przedstawienia.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Mateusz Baran Dwójka Zobacz także TEATR KULTURA Narodowy Stary Teatr w Krakowie Stary Teatr w Krakowie Luk Perceval

Ogród sensoryczny w Krakowie. Nowy pomysł na kształtowanie miejskiej przestrzeni

- Warto zobaczyć aranżację Parku im. Wiesławy Szymborskiej, gdzie kolory zasadzonych krzewów i drzew , tworzą oryginalną przestrzeń. Jest też wiele symboli odnoszących się do jej twórczości - powiedziała Aleksandra Mikolaszek, rzecznik prasowy Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie w audycji Ogrody sztuki. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Maja Kluczyńska zieleń miejska Wisława Szymborska

Jan Józef Szczepański. Pisanie jako poszukiwanie prawdy

- Trwałość świadectwa literatury polega na tym, że jest ona wyniesiona na jakieś wyższe piętro uogólnienia. To jest swoista deformacja rzeczywistości, której celem jest znalezienie tej rzeczywistości sensu - mówił w jednej z radiowych gawęd Jan Józef Szczepański. 12 stycznia 2025 roku mija 106. rocznica urodzin tego znakomitego pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Jan Józef Szczepański II wojna światowa literatura eseistyka Jerzy Turowicz Joseph Conrad

Arnold Szyfman. Wybudował Teatr Polski w Warszawie. "Zadanie godne poświęcenia mu życia"

- Warszawa bardzo potrzebowała gmachu teatralnego z prawdziwego zdarzenia i było to zadanie godne poświęcenia mu życia – wspominał Arnold Szyfman w Polskim Radiu. 58 lat temu zmarł reżyser, twórca i dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie. Był jedną z największych osobowości polskiego teatru i do najaktywniejszych jego organizatorów.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polski w Warszawie Warszawa Arnold Szyfman

Opactwo w Tyńcu odkrywa swoje tajemnice: niezwykłe malowidła sprzed wieków

W opactwie Benedyktynów w Tyńcu odkryto zabytkowe malowidła, które zdobiły krużganki klasztoru przez wieki. Wśród odnalezionych dekoracji znalazły się ornamenty roślinne, wzory geometryczne oraz znak herbowy Rawicz przedstawiający pannę na niedźwiedziu. Najstarsze malowidła pochodzą z końca XV wieku, a najmłodsze datowane są na połowę XVIII wieku.
Zobacz więcej na temat:  zabytki historia Polski

Jan Stanisławski. "W nowatorski, wręcz fotograficzny sposób kadrował swoje obrazy"

- Miał umiejętność dostrzeżenia pewnego fragmentu pejzaż, ale pewne siebie muśnięcie pędzla, powstawało skończone dzieło sztuki – mówiła krytyk sztuki Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska. 6 stycznia 1907 roku zmarł w Krakowie malarz Jan Stanisławski. Był wybitnym pejzażystą, reprezentantem polskiego modernizmu.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Młoda Polska Paryż Warszawa Julian Fałat Wojciech Kossak

Szopki, pochód Lajkonika i Pałac "Krzysztofory". "Jedyne takie miejsce" z Krakowa

- Wawel, Barbakan, obwarzanki, Rynek, gołębie, ale też Szewczyk Dratewka albo dzwon Zygmunt. Ile takich rzeczy związanych jest z tym miejscem, które próbował namalować Matejko albo opisać Wyspiański - tak Roman Czejarek rozpoczął swoją wyprawę do Krakowa. Wyprawę, która pełna była ciekawostek, wzruszeń i zachwytów. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek szopki krakowskie Zobacz także KULTURA tradycja