Polskie Radio
Section05

Wawel

Władysław Jagiełło. "Człowiek wyjątkowo mądry, rozważny i kulturalny"

- Jagiełło był niewątpliwie jednym z największych wodzów swoich czasów i wybitnym dyplomatą, który cieszył się respektem władców Europy. Zawdzięczał to po części sile Królestwa Polskiego, ale także swoim osobistym zdolnościom - mówił na antenie Polskiego Radia historyk dr hab. Grzegorz Myśliwski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Władysław Jagiełło średniowiecze bitwa pod grunwaldem

Pończochy i inne pamiątki po koronacjach Sasów na Wawelu

- Inicjatorami projektu byli nasi koledzy z Drezna. Zwrócili się do nas z propozycją, można powiedzieć nie do odrzucenia, żeby w przestrzeni wawelskiej pokazać wszystkie zachowane pamiątki po koronacji Augusta II i Augusta III, które są przechowywane w ich muzeum - mówił w Dwójce Rafał Ochęduszko, współkurator wystawy "Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu".
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Aleksandra Łapkiewicz władcy Polski wystawa koronacja KULTURA SZTUKA Zobacz także Dwójka

Karolina Lanckorońska - historyk sztuki, właścicielka kolekcji sztuki i ofiarodawczyni sztuki

- Nie jest to jedyny dar, jakie państwowe muzea w Polsce otrzymały od hojnych darczyńców, ale trzeba powiedzieć jasno, że to, co udało się zgromadzić kolejnym pokoleniom rodziny Lanckorońskich było darem wyjątkowym. Od początku robiono to zgodnie z określonym profilem artystycznym - mówiła w Dwójce prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, dyrektorka Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Rembrandt Karolina Lanckorońska Małgorzata Nieciecka- Mac Andrzej Betlej Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk Zamek Królewski KULTURA SZTUKA

"Ukrzyżowanie" Johanna Joachima Kaendlera. Co tak zachwyca w tej porcelanowej rzeźbie?

W XVIII-wiecznej Europie porcelanowe rzeźby podkreślały splendor i bogactwo dworów królewskich i rezydencji arystokracji. Twórca "Ukrzyżowania" - Johann Joachim Kaendler był rzeźbiarzem pierwszej europejskiej wytwórni porcelany założonej przez Augusta II Mocnego w Miśni. Dzieło to doskonale ukazuje jego talent.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka rzeźba Aleksandra Łapkiewicz Daniel Bednarczyk Dorota Gabryś

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski emigracja Narodowe Czytanie Andrzej Towiański filozofia HISTORIA