Polskie Radio
Section05

Małgorzata Nieciecka- Mac

Zbrodnia katyńska. Pozostały listy pełne tęsknoty i oczekiwania na powrót do domu

- Więźniowie mogli wysyłać korespondencję do rodzin, wręcz byli do tego zachęcani. NKWD oczywiście sczytywało wcześniej te listy, zbierało dane operacyjne i adresy rodzin. Później perfidnie te dane wykorzystało. W środku mordu katyńskiego, 13 kwietnia 1940 r. doszło do jednej z największych deportacji Polaków w głąb ZSRR, która w większości objęła bliskich tych, którzy byli wtedy mordowani - mówił w Dwójce Sebastian Karwat z Muzeum Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska Dwójka Muzeum Katyńskie

Teatr Narodowy: ostatnie przygotowania do premiery "Hamleta" w reż. Jana Englerta

- Nie da się Hamleta zagrać tylko emocjami, tylko relacjami. Kłopot z Szekspirem polega na tym, że on operuje olbrzymimi emocjami, napięciami, ale kontrolowanymi całkowicie przez głowę - mówi przed premierą "Hamleta" jego reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Narodowego Jan Englert. Spektakl tym ważniejszy w jego dorobku, że to właśnie nim Englert żegna się ze swoją funkcją. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert William Szekspir Teatr Narodowy w Warszawie Dwójka dramat KULTURA TEATR

Przydrożne kapliczki i krzyże, czyli niewidzialne pomniki końca pańszczyzny

Zniesienie pańszczyzny to jeden z najważniejszych momentów w historii polskiej wsi. Jak o nim pamiętamy? Gdzie można odnaleźć ślady tej pamięci? A może niektóre z nich zatarły się w krajobrazie lub zostały celowo zapomniane? Na te pytania próbują odpowiedzieć twórcy dwutomowej publikacji, poświęconej pomnikom zniesienia pańszczyzny – "(NIE)WIDZIALNE POMNIKI WOLNOŚCI".
Zobacz więcej na temat:  pomniki Dwójka chłopi antropologia

Izabela Czartoryska - księżna o bardzo długiej liście zasług

W marcu minęła 280. rocznica urodzin księżnej Izabeli Czartoryskiej, jednej z najbardziej fascynujących kobiet w dziejach naszego kraju. Była nie tylko patriotką, mecenaską sztuki, założycielką pierwszego polskiego muzeum, ale także propagatorką ozdobnego ogrodnictwa i filantropką. – Jej historia ciągle jest niedopowiedziana, a była tak niezwykłą osobą, że zasługuje na osobny portret – czuły, wnikliwy, może nawet feministyczny – mówiła w Dwójce historyczka sztuki Katarzyna Bik.
Zobacz więcej na temat:  Izabela Czartoryska Puławy dzieła sztuki Dwójka KULTURA

Jacek Cygan i podróż przez Włochy śladami Goethego

Johann Wolfgang Goethe w 1786 roku wyruszył w podróż po Włoszech. W ciągu dwóch lat zjeździł ten kraj od Tyrolu po Sycylię. Swoje wrażenia opisał w relacji zatytułowanej "Podróż włoska". Śladami niemieckiego poety przez dwadzieścia lat podążał autor tekstów piosenek, poeta i prozaik Jacek Cygan. Swoje wrażenia opisał w książce "Ciao, Goethe! Śladami Goethego w Italii".
Zobacz więcej na temat:  Johann Wolfgang von Goethe Johann Wolfgang Goethe Włochy Jacek Cygan KULTURA Dwójka Zobacz także literatura KSIĄŻKA

"Śluby panieńskie" na 112. urodziny Teatru Polskiego. "Nie będzie to klasyczna inscenizacja"

Działanie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie 29 stycznia 1913 roku - zainaugurowała premiera spektaklu "Irydion" Zygmunta Krasińskiego. Janusz Majcherek, zastępca dyrektora i dyrektor artystyczny tej instytucji, opowiedział w Dwójce o wyjątkowości teatru i kształcie urodzinowego spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polski w Warszawie spektakl janusz majcherek Dwójka Zobacz także

"Ludzie i rzeczy" - filmowa produkcja z szansą na prestiżowe wyróżnienia

"Ludzie i rzeczy" to historia rozgrywająca się w niedalekiej przyszłości, w powojennej Ukrainie. 34-letnia Olenie, jak wiele innych ukraińskich kobiet, szuka zaginionych podczas wojny bliskich. Udaje się jej odnaleźć szczątki męża, a zarazem ojca ośmioletniej córki Kiry. Film został zakwalifikowany do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych Festiwalu Sundance.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski wojna na Ukrainie KULTURA Zobacz także Dwójka Damian Kosowski

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Miejsce, gdzie kultura łączy się z naturą

- Muzeum poprzez emocje ma wzbudzać zainteresowanie tym, co się tutaj dzieje: stanem zabytków, stanem przyrody. Bo przypominam, że jesteśmy muzeum kultury i natury. Coraz bardziej ewoluujemy w tym kierunku - mówił w Dwójce Paweł Jaskanis. Historyk sztuki będzie kierował Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przez kolejne trzy lata.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Paweł Jaskanis muzeum Wilanów KULTURA Zobacz także