Polskie Radio
Section05

Małgorzata Nieciecka- Mac

"Ludzie i rzeczy" - filmowa produkcja z szansą na prestiżowe wyróżnienia

"Ludzie i rzeczy" to historia rozgrywająca się w niedalekiej przyszłości, w powojennej Ukrainie. 34-letnia Olenie, jak wiele innych ukraińskich kobiet, szuka zaginionych podczas wojny bliskich. Udaje się jej odnaleźć szczątki męża, a zarazem ojca ośmioletniej córki Kiry. Film został zakwalifikowany do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych Festiwalu Sundance.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski wojna na Ukrainie KULTURA Zobacz także Dwójka Damian Kosowski

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Miejsce, gdzie kultura łączy się z naturą

- Muzeum poprzez emocje ma wzbudzać zainteresowanie tym, co się tutaj dzieje: stanem zabytków, stanem przyrody. Bo przypominam, że jesteśmy muzeum kultury i natury. Coraz bardziej ewoluujemy w tym kierunku - mówił w Dwójce Paweł Jaskanis. Historyk sztuki będzie kierował Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie przez kolejne trzy lata.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Paweł Jaskanis muzeum Wilanów KULTURA Zobacz także

Jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Chris Niedenthal w roli narratora

Czekaliśmy na tę książkę kilka lat, Autobiografia "Właściwy moment. Pół wieku z aparatem" to kolekcja kanonicznych zdjęć i opowieści Chrisa Niedenthala. - Pół wieku z aparatem, to praktycznie całe moje życie. Przez te wszystkie lata robiłem zdjęcia - mówił autor w audycji "Rozmowy po zmroku".
Zobacz więcej na temat:  chris niedenthal fotografia Dwójka Zobacz także zdjęcia SZTUKA fotograf

Karolina Lanckorońska - historyk sztuki, właścicielka kolekcji sztuki i ofiarodawczyni sztuki

- Nie jest to jedyny dar, jakie państwowe muzea w Polsce otrzymały od hojnych darczyńców, ale trzeba powiedzieć jasno, że to, co udało się zgromadzić kolejnym pokoleniom rodziny Lanckorońskich było darem wyjątkowym. Od początku robiono to zgodnie z określonym profilem artystycznym - mówiła w Dwójce prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, dyrektorka Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Rembrandt Karolina Lanckorońska Andrzej Betlej Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk Wawel Zamek Królewski KULTURA SZTUKA

Dzieło na podstawie manuskryptów Gombrowicza. "HI§TORY" w Operze Królewskiej

To dzieło, w którym autor szuka swojego głosu wobec rodziny, społeczeństwa, a przede wszystkim historii - tak o operze "HI§TORY" mówi kompozytor i autor libretta Michał Dobrzyński. Dzieło powstało na podstawie manuskryptów i niepublikowanych dotąd fragmentów dramatu "Historia" ("Operetka") Witolda Gombrowicza. Rękopisy pisarza przekazała Rita Gombrowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Dwójka Polska Opera Królewska opera manuskrypt

Alternatywna historia muzyki. Spekulatywne scenariusze rozwoju dźwięków

Nie encyklopedyczne przywołanie dat urodzin wielkich kompozytorów i premier słynnych oper, a spekulatywna opowieść o instrumentach i brzmieniach. W warszawskiej Galerii "Okno na Kulturę" trwa wystawa podejmująca temat muzyki i tego, jak mogłyby towarzyszyć człowiekowi, gdyby historia ludzkości potoczyła się nieco inaczej.
Zobacz więcej na temat:  historia muzyki Dwójka MUZYKA SZTUKA sztuka współczesna

Sytuacja w Europie Wschodniej. Tomas Venclova: żaden kraj nie jest skazany na totalitaryzm

- Miałem trzy lata, kiedy Hitler wtargnął do Związku Sowieckiego i tym samym do Litwy, która była wówczas anektowana. To moje pierwsze świadome wspomnienia. Niestety wygląda na to, że moje ostatnie świadome wspomnienia też mogą być w tym samym duchu - powiedział w Dwójce Tomas Venclova, litewski poeta, prozaik i eseista.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Tomas Venclova Litwa poezja KULTURA