Tajemnicze korytarze w kościele św. Katarzyny na Służewiu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2025 12:16
W północnym zboczu skarpy, poniżej kościoła św. Katarzyny na Służewiu w Warszawie, zachował się ceglany korytarz, którego historia od lat nie jest znana.
Kościół św. Katarzyny na Służewiu w Warszawie
Kościół św. Katarzyny na Służewiu w WarszawieFoto: FOTON/PAP

Prawdopodobnie korytarz powstał w drugiej połowie XVII wieku, równolegle z budową pałacu w Wilanowie. Augustyn Locci, nadworny architekt Jana III Sobieskiego, w czasie budowy rezydencji, pisał do niego sprawozdawcze listy. W jednym z nich wspomniał o planowanej lokalizacji w północnym zboczu skarpy Góry Służewskiej lodowni oraz budowy ujęcia wody.


Posłuchaj
15:16 _PR2 (mp3) 2025_02_10-11-00-02.mp3 Tajemnicze korytarze w kościele św. Katarzyny na Służewiu (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)

 


Do wnętrza korytarza tylko raz w roku zaglądają przyrodnicy, którzy liczą zimujące tam nietoperze. Z ramienia Stołecznego Konserwatora Zabytków miejscem opiekuje się Katarzyna Krzywicka, z którą korytarz zwiedzała Małgorzata Nieciecka-Mac. A towarzyszyły im... nietoperze.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowanie: Małgorzata Nieciecka-Mac

Data emisji: 10.02.2025

Godz. emisji: 11.00


Czytaj także

Inwestycje przy obiektach zabytkowych. Jaki jest stan polskich zabytków?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2024 12:56
Szereg praktycznych informacji i wskazówek dotyczących inwestycji przy obiektach zabytkowych, w tym zapisy i regulacje prawne, znalazły się w najnowszej publikacji Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków pt. "Inwestycje przy zabytku. Poradnik dla samorządów".
rozwiń zwiń